Czym jest przetarg mieszkaniowy?
Jak wspomniano we wstępie mieszkanie na rynku wtórnym można nabyć na drodze przetargu organizowanego przez gminę, spółdzielnię mieszkaniową, czy spółkę Skarbu Państwa. Podmioty te w wielu przypadkach dysponują bowiem mieszkaniami, które z czasem chcą sprzedać. Organizują w tej sytuacji licytację, co pozwala uzyskać im możliwie najwyższą cenę. Czy warto wziąć udział w przetargu mieszkaniowym? Z pewnością tak, ponieważ można w ten sposób nie tylko nabyć mieszkanie w dobrej lokalizacji, ale również uzyskać cenę, która będzie znacznie niższa od rynkowych.
Gdzie szukać ogłoszeń o przetargach mieszkaniowych?
Mając świadomość, że zakup mieszkania w przetargu mieszkaniowym może być opłacalny warto wiedzieć, gdzie szukać ogłoszeń o tego typu aukcjach. Otóż, z racji tego, że przetargi mieszkaniowe muszą być jawne informacje na ich temat powinny znajdować się w siedzibie organizatora. Ogłoszenia muszą być również publikowane "w sposób zwyczajowo przyjęty", co sprawia, że z reguły znajdują się w lokalnej prasie. W przypadku urzędów istnieje także obowiązek publikowania ich w Biuletynie Informacji Publicznej. Najwygodniejszym oraz najszybszy sposobem, by je znaleźć jest jednak skorzystanie z portalu ListaPrzetargow.pl (wpisz w wyszukiwarce nazwę wybranej miejscowości lub województwa, aby wyświetlić ogłoszenia dla tej lokalizacji). Znajdująca się tam internetowa baza przetargów mieszkaniowych jest na bieżąco aktualizowana oraz obejmuje cały kraj.
Osoby zainteresowane udziałem w przetargu mieszkaniowym powinny także wiedzieć, co powinno znaleźć się w tego typu ogłoszeniach. Otóż, będą to przede wszystkim dane organizatora, data i miejsce przetargu, wskazanie przedmiotu licytacji oraz jego dokładny opis, kwota wywoławcza, wysokość wadium, a także rodzaj przetargu i warunki, które należy spełnić, by wziąć w nim udział.
Jakie warunki należy spełnić, by uczestniczyć w przetargu mieszkaniowym?
Każdy, kto pragnie wziąć udział w przetargu mieszkaniowym musi spełnić warunki określone przez jego organizatora. Należy do nich między innymi konieczność wpłacenia wadium, które w przypadku zwycięstwa w licytacji zaliczane jest na poczet wylicytowanej sumy. Jeżeli jednak nie uda się zwyciężyć organizator zobowiązany jest do zwrotu wadium. Co jeszcze należy zrobić? Przede wszystkim w określonym terminie dostarczyć wszystkie wymagane dokumenty oraz podpisać stosowne oświadczenia. Możliwość udziału w przetargu determinuje również jego rodzaj, ponieważ organizowane są zarówno przetargi nieograniczone, czyli dedykowane dla wszystkich osób spełniających warunki określone przez organizatora, jak i ograniczone. W tym drugim przypadku ograniczenie może polegać np. na tym, że w przetargu mogą wziąć udział wyłącznie członkowie spółdzielni mieszkaniowej lub na tym, że zabroniony jest udział pracowników spółdzielni oraz ich rodzin.
Podsumowując należy stwierdzić, że wzięcie udziału w przetargu mieszkaniowym stwarza szansę na zakup mieszkania poniżej ceny rynkowej. Co więcej, tego typu lokale z reguły znajdują się w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach.