- W Niedziele Palmową, w Wielką Sobotę, podczas Liturgii Wigilii Paschalnej oraz w Okresie Wielkanocnym zabronione są jakiekolwiek pokropienia – czytamy w dekrecie biskupa gliwickiego. Jan Kopiec wyjaśnia także, że udział wiernych we mszy świętej Krzyżma, Liturgii Męki Pańskiej i Wigilii Paschalnej nie jest nakazany przepisami prawa kanonicznego oraz liturgicznego stąd wierni nie biorący udziału w tych celebracjach nie zaciągają jakiegokolwiek grzechu.
Z kolei msza święta Krzyżma – z pobłogosławieniem świętego Krzyżma, olejów chorych i katechumenów odbędzie się, ale na specjalnych warunkach. Otóż odprawiona zostanie przez biskupa gliwickiego w katedrze i przy udziale zaproszonych przez niego kapłanów – współpracowników, ale bez udziału wiernych świeckich i osób konsekrowanych. Wierni nie wezmą udziału także we św. Wieczerzy Pańskiej. Pominięty zostanie także obrzęd Umycia Nóg i procesja do Ciemnicy. Nie będzie też adoracji Najświętszego Sakramentu od mszy świętej Wieczerzy Pańskiej aż do Liturgii Męki Pańskiej sprawowanej w Wielki Piątek.
Biskup Kopiec zachęca jednak do tego, aby wierni odprawili w swoich domach, w godzinach popołudniowych lub wieczornych, Drogę Krzyżową. Mogą ją też połączyć z rodzinną adoracją Krzyża.
Podobnie wygląda sytuacja z liturgią Męki Pańskiej, Liturgią Wigilii Paschalnej i procesją procesji z Najświętszym Sakramentem do Bożego Grobu, której nie będzie.
A Wielka Sobota?
Tutaj szykuje się największa zmiana szczególnie dla rozbarczan, którzy od wielu lat święcili pokarmy na stół wielkanocny w tradycyjnych strojach rozbarskich. Z uwagi na remont kościoła św. Jacka jeszcze w ubiegłym roku święcenie koszyczków odbywało się w dolnym kościele. W tym roku miało nastąpić uroczyste otwarcie kościoła po remoncie. Tak się jednak nie stanie, a w Wielką Sobotę pozostaniemy w domach. Jak wskazuje dekret, tego dnia – (…) nie zezwala się na adorację Pana Jezusa w Bożym Grobie oraz na adorację Krzyża w kościele. Zachęca się natomiast wiernych, by w swoich domach wspólnie odczytali Mękę Pana Naszego Jezusa Chrystusa według Św. Jana rozdziały: J 18, 1 – 19, 42. Duszpasterzom zabrania się organizowania i celebrowania tradycyjnego błogosławienia pokarmów na stół wielkanocny.
Czytaj dalej!
Pojawiły się głosy, że niektóre obrzędy zostaną odroczone i przeniesione na jesień. Czy to możliwe? Co warte podkreślenia, data Wielkanocny nie może zostać przesunięta, ponieważ stanowi ona centrum roku liturgicznego. Jednakże Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów 19 marca 2020 roku wydała komunikat, w którym czytamy: - Wyrazy pobożności ludowej i procesje, które wzbogacają dni Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalne, mogą, decyzją Biskupa diecezjalnego, zostać przeniesione na inne dogodne dni, np. 14 i 15 września.
Rząd podwyższa limit wiernych przebywających w kościele
Jest jednak pewne „ale”. Rząd rozporządzeniem w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z 31 marca 2020 wprowadził pewne modyfikacje. Otóż, od 1 do 11 kwietnia w kościele może przebywać 5 osób, oprócz sprawujących kult religijny lub osób dokonujących pochowania, lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu.
Z kolei od 12 kwietnia sytuacja ulega zmianie. Jak czytamy w § 9, pkt 3: - (…) w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, na danym terenie lub w danym obiekcie znajdowało się łącznie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż: a) 50 osób, wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny lub osoby dokonujące pochowania lub osoby zatrudnione przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu – w okresie od dnia 12 kwietnia 2020 r. do odwołania.
fot. Michał Majeranek