Przebudowa ul. Dworcowej. Sprawdź harmonogam prac

Przebudowa ulicy Dworcowej rozpocznie się już w listopadzie. W ramach planowanej inwestycji przewidziana jest nie tylko przebudowa samej ulicy, ale także renowacja jedenastu kamienic. Znamy już harmonogram prac. Sprawdźcie jak będzie przebiegać inwestycja.

Ulica Dworcowa przjedzie rewitalizację

Ulica Dworcowa to jedna z najważniejszych ulic Bytomia. Już w listopadzie ma rozpocząć się jej rewitalizacja.

– Ulica zostanie całkowicie zamknięta w związku z tym, że będzie placem budowy. Oczywiście będzie odbywał się tam transport śmieciarek, ale też zaopatrzenia do sklepów. Cały pozostały ruch będzie tam niedozwolony. Mieszkańcom, którzy parkują na podwórkach udostępnimy miejsca w innej części miasta, w pobliżu ich miejsca zamieszkania – wyjaśnia wiceprezydent Bytomia Michał Bieda.

Z myślą o mieszkańcach w Urzędzie Miejskim w Bytomiu 20 października odbyło się spotkanie konsultacyjne na temat rewitalizacji ulicy i harmonogramu prac. Na pytania zainteresowanych odpowiadał prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, zastępca prezydenta Michał Bieda oraz przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów, Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego sp. z o.o, ZBM-TBS sp. z o.o. oraz wykonawcy.

– Spotkanie oceniam zawsze dobrze, bo wszelkie rozmowy i dialogi są no niezbędne dla porozumienia się, także spotkanie tutaj zorganizowane przez pana prezydenta i prowadzone również przez pana prezydenta Biedę jak najbardziej tak – mówi Ewa Blaut, właścicielka jednej z kamienic na ul. Dworcowej.

Jak będzie przebiegał remont ulicy Dworcowej?

W ramach prac przewidziano wymianę sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, przebudowę i zagospodarowanie całej ulicy Dworcowej, a także odnowienie jedenastu zabytkowych kamienic. Ulica ma zyskać także nową nawierzchnię z ciętego kamienia. Układ drogi ma zostać podzielony na strefy:

  • komercyjną - przeznaczoną dla lokalnych przedsiębiorców
  • rekreacyjną - na której królować będzie zieleń i mała architektura, oraz na strefę ruchu.

Nie zabraknie także zieleni. W planach są nowe zieleńce, nasadzenia roślinności w donicach, budowa pergoli oraz postawienie nowych ławek i koszy na śmieci.

Ograniczenie ruchu samochodowego na ul. Dworcowej

Ruch na ul. Dworcowej ma zostać ograniczony do całkowitego minimum. Pojawi się także monitoring kontrolujący wyjazd samochodów na ul. Dworcową. Kierowcy będą musieli się też liczyć ze zmianą organizacji ruchu drogowego na tym odcinku.

Remontu doczekają się również kamienice - m.in. kamienica projektu Juliusa Schlesingera o modernistycznej fasadzie z elementami art deco przy ul. Dworcowej 9, neorenesansowa kamienica z 1892 roku przy ul. Dworcowej 2 czy wybudowana według projektu czołowego architekta secesji Wilhelma Hellera - kamienica przy ul. Dworcowej 22. Ponadto wyremontowane zostaną kamienice przy ul. Dworcowej 14, 18, 21, 24, 29, 30, 31 i 32.

Rewitalizacja ulicy Dworcowej możliwa jest dzięki pozyskaniu przez miasto dofinansowania z Unii Europejskiej, a w projekcie tym, gdzie liderem jest ZBM-TBS sp. z o.o. uczestniczą również Miejski Zarząd Dróg i Mostów, Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne sp. z o.o oraz wspólnoty mieszkaniowe.Wartość projektu to ponad 26 mln zł, z czego dofinansowanie, jakie miasto pozyskało wynosi 15,3 mln zł.

Prace podzielono na cztery etapy, żeby były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców. Jak zapowiada Urząd Miejski w Bytomiu harmongram realizacji inwestycji będzie na bieżąco aktualizowany i podawany do publicznej wiadomości. Zakończenie wszystkich prac planowane jest pod koniec 2022 roku.

Etap I - Od pl. Wolskiego do ul. Moniuszki, numery nieparzyste

Prace będą prowadzone na 2/3 szerokości ulicy po stronie nieparzystych numerów budynków. Zakres prac obejmuje:

  • prace rozbiórkowe (listopad)
  • roboty związane z kanalizacją sanitarną (listopad i grudzień)
  • roboty związane z wodociągami (listopad i grudzień)
  • roboty związane z siecią teletechniczną i elektryczną (przełom grudnia i stycznia)
  • roboty związane z kanalizacją deszczową (przełom grudnia i stycznia)
  • roboty drogowe i nawierzchniowe (od maja do lipca 2022)

Etap II - od pl. Kościuszki do ul. Moniuszki, numery nieparzyste

Prace będą prowadzone na 2/3 szerokości ulicy po stronie nieparzystych numerów budynków. Zakres prac obejmuje:

  • prace rozbiórkowe (od stycznia do marca 2022)
  • roboty związane z wodociągami (od stycznia do marca 2022)
  • roboty związane z siecią teletechniczną i elektryczną (od kwietnia do maja 2022)
  • roboty związane z kanalizacją deszczową (maj 2022)
  • roboty drogowe i nawierzchniowe (od lipca do września 2022)

Etap III - od pl. Wolskiego do ul. Moniuszki, numery parzyste

Prace będą prowadzone na 1/3 szerokości ulicy po stronie parzystych numerów budynków.

  • roboty drogowe i nawierzchniowe (od września do października 2022)

Etap IV - od pl. Kościuszki do ul. Moniuszki, numery parzyste

Prace budowlane mają być prowadzone na 1/3 szerokości ulicy po stronie parzystych numerów budynków.

  • roboty drogowe i nawierzchniowe (październik 2022)

Harmongram realizacji prac będzie na bieżąco aktualizowany i podawany do publicznej wiadomości. Zakończenie wszystkich prac planowane jest pod koniec 2022 roku. Równolegle z pracami drogowymi będą prowadzone remonty części wspólnych - elewacji i izolacji fundamentów.

Wszystkie informacje dotyczące rewitalizacji ulicy Dworcowej bedą się znajdować na stronie www.bytom.pl/dworcowa

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon