Pradzieje łączą się z nowoczesnością

Muzeum Górnośląskie rozstrzygnęło konkurs na koncepcję plastyczną stałej wystawy archeologicznej "Górny Śląsk w pradziejach". Ekspozycja będzie wykorzystywać najnowsze osiągnięcia techniki.

Bytomskie muzeum jest najważniejszą placówką w regionie. Liczba jego zbiorów wynosi ok. 2 miliony, podczas gdy katowickie Muzeum Śląskie ma ich zaledwie 80 tysięcy. Tutejsze magazyny są więc pełne cennych eksponatów. Znaczną część tego "skarbca" zajmuje bogata kolekcja archeologiczna, która teraz zostanie należycie zaprezentowana.

Konkurs wygrała katowicka pracownia AMAYA ARCHTEKCI Bartosza Majewskiego. Jest ona już doświadczona w projektowaniu dla muzeów, gdyż do tej pory współpracowała z zamkiem w Pszczynie, czy Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Stworzona przez nich koncepcja obejmuje jedenaście chronologicznie ułożonych segmentów, prezentujących różne zagadnienia pradziejowe i historyczne oraz kącik interaktywny. Każdemu z prezentowanych segmentów merytorycznych przypisano dziesięć wyróżnionych eksponatów (i ich replik) umieszczonych w wolnostojących gablotach. - Chcemy w ten sposób przybliżyć atmosferę prehistorycznego Śląska. Klimat podkreślony będzie również przez wrażenia dźwiękowe – każdej z epok towarzyszyć będzie charakterystyczny, dyskretny podkład dźwiękowy. Te elementy zostaną uzupełnione przez prezentacje krótkich filmów lub pokazów zdjęć oraz animacji – można przeczytać w założeniach scenariusza przygotowanych przez AMAYA ARCHTEKCI.

Historia osadnictwa na Górnym Śląsku opowiedziana będzie w ciągu chronologicznym epok, z uwzględnieniem aspektów życia ludzkiego i konkretnych obiektów. Aby móc pokazać ich jak największą ilość zaproponowano rozwiązanie „otwartego magazynu”. To forma przyściennych przeszklonych gablot, w których oryginalne eksponaty mogą być co jakiś czas wymieniane. Zatem zwiedzający przychodząc na wystawę będzie oglądać różne zabytki.

Wystawa będzie wykorzystywać nowoczesne rozwiązania, coraz popularniejsze w światowym muzealnictwie. Na ekspozycji znajdziemy kody QR, które umożliwią pobranie specjalnej aplikacji na smartfony i tablety. Pozwoli ona uzyskać jeszcze więcej informacji na temat danego eksponatu, poznać sposób działania, a nawet - za sprawą tzw. "rozszerzonej rzeczywistości" (AR) - zobaczyć np. wojownika trzymającego miecz wystawiony na ekspozycji, bądź trójwymiarową rekonstrukcję mamuta. Co więcej, wystawa będzie dostosowana do zwiedania przez osoby niewidome i słabo widzące dzięki informacjom w alfabecie L. Braille’a.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon