Autorem projektu jest bytomski historyk, prezes stowarzyszenia Pro Fortalicium Dariusz Pietrucha. W ramach pierwszego etapu powstało 31 tabliczek z kodami QR, które zostały zamontowane na różnych obiektach na terenie północno-zachodniej części Śródmieścia - na tzw. Grossfeldzie (pol. Wielkie Pole). Po zeskanowaniu danego kodu telefonem otwiera się strona z informacjami dotyczącymi konkretnego budynku oraz archiwalnymi i aktualnymi zdjęciami.
Dzięki tabliczkom każdy może podczas spaceru po Grossfeldzie poznać jego dzieje i przekonać się, jak niegdyś wyglądała ta okolica oraz jak zmieniały się funkcje poszczególnych obiektów. Tabliczki znajdziemy m.in. przy ul. Woźniaka, Fałata, od strony Domu Żałoby i Placu Rodła. Tabliczki poświęcone budynkom, ulicom i rzeźbom możemy zobaczyć m.in.: przy ul. Jaworowej, Fałata i przy Placu Rodła, przy budynkach willi nadburmistrza Georga Brüninga, Domu Żałoby przy ul. Piekarskiej, kościele pw. Podwyższenia Krzyża, Szkole Podstawowej nr 5 i Krüppelheim zum hl.Geist, czyli dawnym Domu Kalek przy Al. Legionów, schronach przeciwlotniczych, ale także przy rzeźbach Waltera Tuckermanna oraz kwartałach budynków pomiędzy ulicami Strzelców Bytomskich, Axentowicza i Ligonia.
– Montaż wszystkich tabliczek realizuję osobiście w porozumieniu z właścicielami lub zarządcami obiektów. Każda z nich jest umieszczona w widocznym dla mieszkańca oraz turysty miejscu, dzięki czemu łatwo ją dostrzec, a tym samym poznać ciekawą historię tych miejsc – mówi Dariusz Pietrucha.
Częścią projektu jest również strona internetowa PoznajBytom.pl. Jej zawartość stanowi nie lada gratkę dla każdego miłośnika historii Bytomia.
– Dla mnie Bytom jest niesamowitym źródłem inspiracji i motorem mojego życia. Staram się go dokładnie poznać, zgłębić jego tajemnice, by móc je przekazać innym, aby nadal żyły, zaciekawiały i zadziwiały. Projekt „Poznaj Bytom” został stworzony, aby każdy mieszkaniec, każdy zaciekawiony historią miasta mógł je dobrze poznać i zrozumieć – mówi Dariusz Pietrucha, historyk. – Realizację projektu, współfinansowanego przez gminę Bytom, rozpocząłem od Grossfeldu, mojej ukochanej dzielnicy. Potem przyjdzie czas na kolejne części miasta – dodaje Dariusz Pietrucha.
Dariusz Pietrucha planuje w przyszłości rozszerzyć projekt o kolejne dzielnice i miejsca w Bytomiu. Ponadto w przygotowywaniu jest również książka poświęcona Grossfeldowi. Projekt "Poznaj Bytom" uzyskał dofinansowanie z budżetu miasta Bytom w ramach konkursu ofert w dziedzinie turystyki i krajoznawstwa w 2024 roku w kwocie 14 tys. zł.