Poznaj Bytom - szukaj specjalnych tabliczek

Na Grossfeldzie pojawiły się niewielkie tabliczki, dzięki którym można lepiej poznać historię tego miejsca. Aby to zrobić, wystarczy zeskanować kod QR aparatem swojego telefonu.

UM Bytom
Kod qr willa bruninga

Autorem projektu jest bytomski historyk, prezes stowarzyszenia Pro Fortalicium Dariusz Pietrucha. W ramach pierwszego etapu powstało 31 tabliczek z kodami QR, które zostały zamontowane na różnych obiektach na terenie północno-zachodniej części Śródmieścia - na tzw. Grossfeldzie (pol. Wielkie Pole). Po zeskanowaniu danego kodu telefonem otwiera się strona z informacjami dotyczącymi konkretnego budynku oraz archiwalnymi i aktualnymi zdjęciami.

Dzięki tabliczkom każdy może podczas spaceru po Grossfeldzie poznać jego dzieje i przekonać się, jak niegdyś wyglądała ta okolica oraz jak zmieniały się funkcje poszczególnych obiektów. Tabliczki znajdziemy m.in. przy ul. Woźniaka, Fałata, od strony Domu Żałoby i Placu Rodła. Tabliczki poświęcone budynkom, ulicom i rzeźbom możemy zobaczyć m.in.: przy ul. Jaworowej, Fałata i przy Placu Rodła, przy budynkach willi nadburmistrza Georga Brüninga, Domu Żałoby przy ul. Piekarskiej, kościele pw. Podwyższenia Krzyża, Szkole Podstawowej nr 5 i Krüppelheim zum hl.Geist, czyli dawnym Domu Kalek przy Al. Legionów, schronach przeciwlotniczych, ale także przy rzeźbach Waltera Tuckermanna oraz kwartałach budynków pomiędzy ulicami Strzelców Bytomskich, Axentowicza i Ligonia.

– Montaż wszystkich tabliczek realizuję osobiście w porozumieniu z właścicielami lub zarządcami obiektów. Każda z nich jest umieszczona w widocznym dla mieszkańca oraz turysty miejscu, dzięki czemu łatwo ją dostrzec, a tym samym poznać ciekawą historię tych miejsc – mówi Dariusz Pietrucha.

Częścią projektu jest również strona internetowa PoznajBytom.pl. Jej zawartość stanowi nie lada gratkę dla każdego miłośnika historii Bytomia.

– Dla mnie Bytom jest niesamowitym źródłem inspiracji i motorem mojego życia. Staram się go dokładnie poznać, zgłębić jego tajemnice, by móc je przekazać innym, aby nadal żyły, zaciekawiały i zadziwiały. Projekt „Poznaj Bytom” został stworzony, aby każdy mieszkaniec, każdy zaciekawiony historią miasta mógł je dobrze poznać i zrozumieć – mówi Dariusz Pietrucha, historyk. – Realizację projektu, współfinansowanego przez gminę Bytom, rozpocząłem od Grossfeldu, mojej ukochanej dzielnicy. Potem przyjdzie czas na kolejne części miasta – dodaje Dariusz Pietrucha.

Dariusz Pietrucha planuje w przyszłości rozszerzyć projekt o kolejne dzielnice i miejsca w Bytomiu. Ponadto w przygotowywaniu jest również książka poświęcona Grossfeldowi. Projekt "Poznaj Bytom" uzyskał dofinansowanie z budżetu miasta Bytom w ramach konkursu ofert w dziedzinie turystyki i krajoznawstwa w 2024 roku w kwocie 14 tys. zł.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon