Pomnik poległych mieszkańców Rozbarku zniknął z powierzchni ziemi. Wymazano go z historii

Przechodniom i kierowcom, których tysiące mijają codziennie położone w samym centrum Bytomia skrzyżowanie ulic Piłsudskiego i Matejki, przeważnie nawet nie przychodzi do głowy, że w tym miejscu wznosił się ważny pomnik.

Monument ten upamiętniał mieszkańców Rozbarku poległych podczas I wojny światowej. Wielka Wojna była hekatombą, która pochłonęła życie milionów ofiar. Miała zakończyć się w ciągu kilku tygodni, potrwała ponad cztery lata; najobfitsze żniwo śmierci zebrał krwawy front zachodni. Chyba nie było miejscowości w ówczesnych Niemczech, z której mieszkańców nie zginąłby nikt. Do domu nie wracali ojcowie rodzin, synowie, bracia. Rodziny opłakiwały bliskich, ale potrzebę upamiętnienia poległych odczuwał ogół lokalnych społeczności. I tak zaczęły rodzić się inicjatywy uczczenia ziomków specjalnymi miejscami pamięci. Zwyczaj nie był zresztą nowy, tego typu monumenty powstawały już po wojnach napoleońskich i wojnie prusko-francuskiej z lat 1870-1871.

Pamiątkowe krzyże, pomniki, a nawet symboliczne grobowce powstawały również na Śląsku, w tym tej części Śląska Górnego, który po plebiscycie i powstaniach pozostał w granicach Niemiec. Do 1945 roku pomniki ofiar Wielkiej Wojny były nieomal stałym elementem krajobrazu. W samym Bytomiu wzniesiono ich kilka, w różnych dzielnicach. Jednym z nich był ten upamiętniający poległych mieszkańców Rozbarku.

Po kolejnej, II wojnie światowej, pomnik usytuowany u zbiegu dzisiejszych ulic Piłsudskiego i Matejki został zniszczony. Mimo iż upamiętniał tylko ludzi, którym życie odebrała okrutna wojna i wieńczył go chrześcijański krzyż, nie zaś hakenkrojc. Dziś jedynym śladem po dawnym założeniu jest zaokrąglony kształt krawężnika, oddzielającego chodnik od żywopłotu.

Pomnik poległych bytomiaków w Orzegowie

Może Cię zainteresować:

Zagadkowe zdjęcie archiwalne z Orzegowa. Odsłonięcie pomnika poległych Bytomiaków w roku... no właśnie

Autor: Tomasz Borówka

02/12/2022

Cholonek

Może Cię zainteresować:

Zbigniew Rokita: Uwielbiam pomniki, te bytomskie też, np. tormana Edwarda Szymkowiaka przy Polonii Bytom

Autor: Zbigniew Rokita

03/02/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon