Jaki był stadion przy Olimpijskiej, to wie każdy. Jego największą zaletą było to, że... po prostu był. Chociaż po wielu prowizorycznych przebudowach przypominał budowlanego Frankensteina, to jednak spełniał wymogi licencyjne i pierwsza drużyna mogła na nim rozgrywać mecze ligowe.
Problemy lokalowe Polonii zaczęły się w 2018 roku, gdy prezydent Damian Bartyla pospiesznie przed wyborami próbował wykazać, że przez 6 lat swoich rządów cokolwiek robił w kwestii infrastruktury piłkarskiej najważniejszego bytomskiego klubu. Informowaliśmy wówczas o podjęciu decyzji o rozbiórce stadionu, chociaż wykonawca nawet jeszcze nie miał gotowego projektu budowlanego nowego obiektu, a tym bardziej pozwolenia na budowę. Niestety spełnił się najgorszy z możliwych scenariuszy, bowiem na krótko przed wyborami wykonawca odstąpił od umowy, zostawiając klub bez stadionu i bez projektu.
W wyniku tamtych wydarzeń Polonia na długie lata została skazana na banicję. Klub rozgrywał mecze na boiskach w Szombierkach i Miechowicach, bo wskutek przeprowadzonych rozbiórek nie było możliwości wpuszczenia publiczności na słynny Olimp.
Z powodu trwającego procesu sądowego z niedoszłym wykonawcą nowego stadionu obiekt przy ul. Olimpijskiej stanowi zabezpieczenie procesu i póki co nie można tam prowadzić żadnych inwestycji. Dlatego planowane z przeznaczeniem dla akademii piłkarskiej boisko przy ulicy Piłkarskiej zdecydowano się dostosować również do organizacji spotkań ligowych. Dzięki temu po 5 latach Polonia Bytom znów mogła zagrać u siebie.
Polonia już wróciła do siebie. Czas na II etap
We wrześniu 2023 r. odbył się pierwszy mecz ligowy na nowo wybudowanym boisku w sąsiedztwie Olimpu. W pierwszym etapie powstało tam m.in. pełnowymiarowe pole gry o nawierzchni syntetycznej, cztery potężne maszty oświetleniowe, stalowa trybuna o pojemności ponad 1000 miejsc. Przede wszystkim wybudowano tam nowy budynek klubowy o powierzchni aż 3,2 tys. mkw, gdzie utworzono szatnie dla piłkarzy akademii i drużyny seniorów. To była prawdziwa rewolucja dla Polonii, ponieważ dotąd zawodnicy musieli korzystać z tymczasowych budynków kontenerowych.
Dziś, 29 lutego, został ogłoszony przetarg na realizację drugiego etapu inwestycji przy ul. Piłkarskiej. Było to możliwe dzięki decyzji radnych na ostatniej sesji dotyczącej zabezpieczeniu pieniędzy na ten cel. Po jej podjęciu spółka Bytomski Sport niezwłocznie rozpoczęła procedurę wyboru wykonawcy.
– To kolejny kluczowy moment w trwającej dekadzie dla naszego klubu. Cieszymy się, że już kolejny raz samorząd poparł ważną inicjatywę, jaką jest rozwój sportu w Bytomiu. Już teraz, po przenosinach na ul. Piłkarską widać gołym okiem ogromne możliwości jakie daje nowa infrastruktura. Poziom szkolenia w Akademii stale się podnosi, czego dowodem jest m.in. otrzymanie Złotej Gwiazdki. Obiekt jest doceniany przez naszych młodych zawodników, ich rodziców oraz kadrę trenerską – mówi Sławomir Kamiński, prezes zarządu Bytomski Sport Polonia Bytom Sp. z o.o. – Realizacja i ukończenie drugiego etapu pozwoli na poszerzenie naszych możliwości, na czym bez wątpienia skorzystają kolejne pokolenia bytomian – dodaje.
Drugi etap obejmie budowę trybuny głównej. W przeciwieństwie do tej już istniejącej będzie posiadała konstrukcję betonową, a całość zostanie zadaszona. Jak zapewnia Bytomski Sport, nowa widownia będzie zapewniać publiczności lepszą widoczność dzięki ulokowaniu miejsc na większej wysokości. Po jej wybudowaniu obiekt przy ul. Piłkarskiej zwiększy swoją pojemność do 2,2 tys. widzów.
W ramach tego etapu zostaną zagospodarowane również pozostałe piętra nowego budynku klubowego. Przewiduje się tam utworzenie pomieszczeń dla dla sekcji e-sportu, muzeum Polonii Bytom, pomieszczenia biurowe dla pracowników, a także kawiarenkę z tarasem dla rodziców. Środkowe piętro będzie natomiast przeznaczone na użytek pierwszej drużyny, a całość zostanie dostosowana do wymogów określonych w podręczniku licencyjnym PZPN. Ukończenie inwestycji pozwoli na jeszcze większy rozwój Akademii, która już na ten moment liczy niemal pół tysiąca zawodników.
Kiedy powstanie druga trybuna na boisku Polonii?
Inwestycja będzie realizowana w systemie "zaprojektuj i wybuduj". W pierwszej fazie wykonawca wykona projekt budowlany, na co będzie mieć 4 miesiące, natomiast w drugiej przystąpi do prac budowlanych, co powinno potrwać do kilkunastu miesięcy. Co istotne, roboty nie będą wpływać na bieżące funkcjonowanie obiektu, więc w dalszym ciągu będą mogły być na nim rozgrywane mecze ligowe i prowadzone treningi akademii piłkarskiej.
Ogłoszenie przetargu zbiegło się w czasie z otwarciem siłowni w budynku klubowym, która została wyposażona dzięki współpracy ze Szkołą Podstawową Mistrzostwa Sportowego w Bytomiu oraz V LO Mistrzostwa Sportowego im. Kamili Skolimowskiej.
Może Cię zainteresować: