Polityka

Sesja za zamkniętymi drzwiami. Radnym przed wejściem będzie mierzona temperatura


Radni zbiorą się na comiesięcznej sesji. Ta jednak będzie wyjątkowa, bo z powodu pandemii koronawirusa zostaną zastosowane szczególne środki ostrożności. Liczba osób obecnych na sali zostanie ograniczona do minimum, a przed wejściem każdemu będzie sprawdzana temperatura.

Reklama

Obrady zaplanowano na poniedziałkowy poranek. Jak zawsze mają odbyć się na sali sesyjnej w Urzędzie Miejskim. Jej przesadna wielkość w stosunku do liczebności radnych ma w tym przypadku duże zalety. Znajduje się w niej ponad 100 miejsc, natomiast członków rady jest zaledwie 25. Jest więc mnóstwo miejsca, aby zachować dystans zalecany przez służbę zdrowia.

Zanim rajcowie zasiądą w ławach będą musieli wpierw przejść kontrolę temperatury ciała. Oprócz tego każdy z nich przy wejściu zdezynfekuje dłonie specjalnym środkiem i otrzyma materiałową maseczkę ochronną. Poza radnymi na sali będą obecni jeszcze tylko prezydent wraz ze swoimi zastępcami oraz pracownicy obsługi. Ze względów bezpieczeństwa mieszkańcy będą mogli śledzić posiedzenie wyłącznie za pośrednictwem internetowej transmisji.

- Pomimo epidemii Miasto oraz bytomskie jednostki muszą funkcjonować, a wiele decyzji kluczowych dla tego funkcjonowania musi zostać podjęte przez Radę Miejską. To nie jest przejaw naszej odwagi ani lekceważenia odgórnych zaleceń, ale nasz obowiązek, który musimy spełnić. W podobnym tonie wypowiadali się przedstawiciele wszystkich klubów radnych na spotkaniu z prezydentem Mariuszem Wołoszem, które odbyło się 12 marca. - napisali we wspólnym poście na Facebooku radni Maciej Bartków i Michał Staniszewski.

Na jutrzejszej sesji Rada Miejska ma zająć się m.in. zmianami w budżecie miasta, studium zagospodarowania przestrzennego, programie opieki nad zwierzętami, Gminnym Programie Rewitalizacji oraz sieci szkół publicznych. - Na marcowej sesji podejmiemy kilka ważnych uchwał. m.in. budżetowych, a w nich miliony złotych na remonty dróg, dokumentacje na przebudowy kolejnych dróg, dokumentacje na termomodernizacje szkół, projekty rewitalizacyjne, wprowadzenie do budżetu 13 inwestycji za ponad 9 mln złotych, które zostaną zrealizowane w Bytomiu dzięki dofinansowaniu, jakie nasze miasto otrzymało z GZM i kilka innych ważnych dla miasta tematów - precyzują Bartków i Staniszewski.

Radni mają również podjąć decyzję w opisywanej przez nas wcześniej sprawie przeniesienia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej do gmachu po dawnym gimnazjum przy placu Klasztornym. Obecnie placówka funkcjonuje w budynku przy ul. Rostka, gdzie panują trudne warunki, szczególnie dla rodziców z niepełnosprawnymi dziećmi. Wewnątrz są strome, wysokie schody, wąskie korytarze i niewielkie sale. Dawne gimnazjum jest znacznie bardziej funkcjonalne, nie wymaga remontu i zapewni poradni większe możliwości rozwoju.

W porządku obrad znalazł się także punkt dotyczący wprowadzenia opłat w wysokości 2 złotych za korzystanie z automatycznych szaletów w Parku Kachla oraz na dworcu autobusowym i placu Sikorskiego. W ten sposób gmina chce uzyskać częściowy zwrot kosztów utrzymania toalet i zmniejszyć ilość dewastacji. Często bowiem zdarzało się, że w środku nocowali bezdomni, a wandale dla rozrywki niszczyli poszczególne elementy wyposażenia. Należy przy tym podkreślić, że pozostałe toalety, gdzie w godzinach otwarcia jest obecna obsługa, wciąż mają pozostać darmowe.

Początek sesji zaplanowano na 9:30. Transmisję będzie można obejrzeć na naszym portalu.

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.