Polityka

Śmieci w górę. Radni uchwalili podwyżkę stawki za odbiór odpadów


Od 1 marca 2020 roku za śmieci zapłacimy więcej. Podwyżka będzie drakońska. Stawka wzrosła z 11 do 21,50 zł za miesiąc, a w przypadłu niesegregowania odpadów zapłacimy aż 43 zł. 

Reklama

3 stycznia zwołano sesję nadzwyczajną Rady Miejskiej. Radni debatowali nie tylko nad kwestią wykupu mieszkań po upadłej spółce Arrada, ale podjęli też decyzję w sprawie podwyżki stawki za odbiór odpadów. 18 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, 4 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Przypomnijmy, że w 2016 uchwalono, że stawka opłaty odpady segregowane wynosiła 11 zł za miesiąc, z kolei jeżeli odpady komunalne nie były zbierane i odbierane w sposób selektywny trzeba było zapłacić 17 zł. Teraz będzie drożej. Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie wynosiła 21,50 zł za miesiąc. Z kolei bytomianie, którzy nie będą wypełniali obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny zgodnie z projektem uchwały mieliby zapłacić 50 zł za miesiąc. Finalnie stawkę tę obniżono do 43 zł.

Nowe stawki będą obowiązywały od 1 marca

- Podjęcie uchwały wynika ze zmian w krajowych przepisach dotyczących gospodarki odpadami komunalnymi oraz w oparciu o koszty konieczne do poniesienia na realizację umowy na świadczenie usługi odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych na terenie miasta Bytomia oraz innych kosztów ponoszonych przez gminę w tym zakresie. Wpływy z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi pokrywać muszą koszty związane z funkcjonowaniem systemu gospodarowania odpadami komunalnymi - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Magistrat argumentuje, że ustalone wysokości stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi pokrywają wydatki konieczne do poniesienia przez gminę, związane z funkcjonowaniem systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Bytomiu. Jak zauważył radny Piotr Bula, jak do tej pory to największa procentowo podwyżka. Może być trudna do zaakceptowania dla mieszkańców. - Opłata winna być podniesiona, ale apeluję o zdrowy rozsadek w zakresie jej wysokości – powiedział radny Piotr Bula.

Z kolei radny Piotr Patoń zwrócił uwagę na konieczność przeprowadzenia kontroli śmietników. Zaznaczył, że szczególnie źle jest przy ul. Krupińskiego w Szombierkach. – Jeżeli będą zsypy to nie ma możliwości segregacji. Trzeba je zlikwidować – podkreślił radny. Natomiast radna Joanna Stępień dopytywała co będzie się mieściło w cenie 21,50 zł i czy będzie okres przejściowy dla spółdzielni mieszkaniowych, żeby przygotować infrastrukturę oraz samych mieszkańców oraz w jaki sposób będą kontrolowane śmietniki w wieżowcach. Radny Robert Rabus zwrócił uwagę na odpowiedzialność zbiorową oraz kary i upomnienia. – Może być tak, że pomimo wielkiej edukacji proekologicznej będzie taka sytuacja, że, strzelam, 80 procent mieszkańców bloku segreguje odpady, a 20 procent nie. Po kontroli okaże się, że wszyscy będą mieli narzuconą wyższą stawkę – zaznaczył. - W pierwszych miesiącach po wejściu zmian położymy duży nacisk na informowanie mieszkańców jak prawidłowo segregować odpady. Opłata dodatkowa nie będzie więc nakładana od razu, jeśli jednak np. w danej wspólnocie mieszkaniowej sytuacja ze źle posegregowanymi odpadami będzie się powtarzać, wówczas lokatorzy muszą się liczyć z wyższymi kosztami wywozu śmieci - mówił prezydent Mariusz Wołosz.

Czytaj dalej!

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (34 replies).

Bogin Avatar
Bogin odpowiedział w temacie: #188486 2020/01/19 22:12
A spod hasioka pewnie poszły do spalenia.
creek73 Avatar
creek73 odpowiedział w temacie: #188485 2020/01/19 19:29
A tak z innej beczki.
Wczoraj byłem wyrzucić stare panele podłogowe do PSZOK (Punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych) w Bytomiu.
Niestety Pan na bramie mnie nie wpuścił tłumacząc że paneli podłogowych nie zbierają, na moje pytanie co mam tym zrobic powiedział żebym położył obok chasioka przy moim bloku (co też uczyniłem). Nie wiem jak to się ma do segregacji śmieci.
myszaty Avatar
myszaty odpowiedział w temacie: #188478 2020/01/19 08:20
A czy wstępnej segregacji nie robimy my mieszkańcy? Bez przesady zawsze jakieś ale...rozmawiałem z kolesiem dla niego nie ma znsczenia co sortuje.
intencja ustawodawcy dla mnie była jasna - ograniczyć konkurencję, ułatwić życie koncernom...ewentualnie po cichu liczyli że samorządy przy tym dorobią do budżetu ale tu się sprawa rypła...jeżeli takie molochy jak alba/ remondis mają zyski to znaczy się opłaca...przypadek? nie sądzę...
KaKa_88 Avatar
KaKa_88 odpowiedział w temacie: #188474 2020/01/18 21:44
Tylko to sortownie selektywne,czyli robią coś po wstępnej segregacji,wytwarzające jedynie kompost-nie powstaje nic ambitnego,nie za wiele energii za to kupa smrodu. Dobrze,że są ale wymagają sporo inwestycji by być wydolne i spełniać swoje zadanie. Fakt wiele w tym nieudolności natury prawnej. Ale jak ktoś nie przeszedł drogi "od pucybuta do milionera" tylko mamy takich Misiewiczów to ciężko by coś ogarniali i jeszcze skutecznie walczyło z obecnym lobby.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
myszaty Avatar
myszaty odpowiedział w temacie: #188473 2020/01/18 21:39
W Zabrzu...no popatrz już 3 lokalizacje się znalazły...

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.