Polityka

KO też przedstawiła swoich kandydatów. Startuje 4 bytomian


Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami, a kampania wyborcza jeszcze się na dobre nie rozpoczęła. Wczoraj, 19 sierpnia, Koalicja Obywatelska odsłoniła jednak wyborcze karty i zaprezentowała pełne listy swoich kandydatów do Sejmu i Senatu. Wśród pretendujących do otrzymania mandatu poselskiego i senatorskiego znajduje się także kilku bytomian.

Reklama

13 października wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. Koalicja Obywatelska zapowiadała, że przygotuje listę złożoną z zawodowych polityków oraz społeczników, ekspertów, samorządowców i organizacje pozarządowe. Czy tak się stało? Sprawdźmy! W okręgu nr 29, obejmującym zarówno Bytom, jak i Zabrze oraz powiaty gliwicki i tarnogórski, ugrupowanie wystawiło 18 kandydatów. Są to:

 1. Marta Golbik
 2. Krystyna Szumilas
 3. Tomasz Głogowski
 4. Paweł Kobyliński
 5. Tomasz Olichwer
 6. Krzysztof Gawenda
 7. Jarosław Marciniak
 8. Kamil Żbikowski
 9. Norbert Rozpondek
 10. Tomasz Rewkowski
 11. Natalia Juszczak
 12. Krzysztof Szczechowski
 13. Ewa Nierychło
 14. Przemysław Szczukiewicz
 15. Justyna Kronstedt
 16. Ewa Potocka
 17. Jolanta Dziuk
 18. Leszek Jodliński

W grupie tej znajdziemy jedynie troje bytomian. To Krzysztof Gawenda – bytomski radny, Krzysztof Szczechowski – dr nauk medycznych, tutejszy lekarz, chirurg naczyniowy oraz Jolanta Dziuk sprawująca funkcję pełnomocnika dyrektora ds. zarządzania jakością Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu. To jednak nie wszystko. Okazuje się, że o miejsce w sejmowej ławie chce powalczyć dwóch gliwiczan związanych z Bytomiem. Pierwszym z nich jest urodzony w naszym mieście Paweł Kobyliński, poseł Koalicji Obywatelskiej mocno angażujący się od pewnego czasu w sprawy Bytomia, natomiast drugim jest Leszek Jodliński, dawny dyrektor Muzeum Śląskiego i Muzeum Górnośląskiego.

Tego samego dnia zaprezentowano także kandydatów na senatorów. I tu obyło się bez niespodzianek. O fotel senatora w okręgu nr 71 powalczy, tak jak już wcześniej informowaliśmy, Halina Bieda, obecnie dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, a dawniej bytomska radna, wiceprezydent i komisarz Bytomia. Wśród pozostałych kandydatów znajdują się:

 1. Zygmunt Frankiewicz (Gliwice)
 2. Halina Bieda (Bytom, Zabrze)
 3. Marek Migalski (Jastrzębie-Zdrój)
 4. Wolnik Grzegorz Wolnik (Rybnik)
 5. Henryk Mercik (Ruda Śląska)
 6. Maciej Gramatyka (Tychy)
 7. Beata Małecka-Libera (Dąbrowa Górnicza)
 8. Agnieszka Komor (Bielsko-Biała)
 9. Hubert Maślanka (Cieszyn)
 10. Plura Marek (Katowice)

Lista kandydatów na senatorów składa się z dobrze znanych na Śląsku nazwisk. Przykładowo, Zygmunt Frankiewicz to samorządowiec, który od 1993 piastuje funkcję prezydenta Gliwic, jest też inżynierem i wykładowcą akademickim, Henryk Mercik – przedstawiciel Śląskiej Partii Regionalnej, dawniej konserwator zabytków, a później wiceprzewodniczący sejmiku śląskiego (2014 - 2015), a także członek zarządu województwa śląskiego (2015 - 2018), z kolei Marek Plura to działacz społeczny, poseł na Sejm VI i VII kadencji oraz deputowany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji, który nie odniósł sukcesu wyborczego w wyborach do PE w tym roku. Natomiast Michał Gramatyka jest prawnikiem i samorządowcem oraz radnym sejmiku śląskiego. Był też wicemarszałkiem województwa. Już w 2015 startował w wyborach uzupełniających do Senatu.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (5 replies).

foxbat Avatar
foxbat odpowiedział w temacie: #185929 2019/08/20 21:51
Gorzelikowcy mają na szczęście słabsze miejsca ale tramwajowy killer to numer jeden i niemal pewne miejsce w senacie. Wyobraźcie sobie jak wchodzi na mównicę i zaczyna opowiadać o kryzysie klimatycznym. Ciekawe co na to szef Partii Zielonych, Marek Kosakowski ps. Kudłaty, oni są przecież członkiem Koalicji Obywatelskiej!

Schetyna i spółka naprawdę mają wyborców za idiotów.
parysz Avatar
parysz odpowiedział w temacie: #185928 2019/08/20 21:47
Słabe listy obie i PiSu i PO.
Szczerze to na liście PO oprócz Jodlińskiego wyrzuconego z Muzeum to raczej ludzi nie kojarze.

A Patoń w PISie to jakiś żart, już mogli Przewodniczącego Janasa wystawić, wynik w ostatnich wyborach zrobił całkiem niezły.

Patrząc na te listy to PO nie chce wygrać tych wyborów.
MephiR Avatar
MephiR odpowiedział w temacie: #185927 2019/08/20 21:37
Chyba nie nauczyłeś się w szkole co oznacza autonomia. Gdyby ten termin oznaczał to, co Ty przez to rozumiesz, to Kalifornia, Bawaria, czy Tyrol byłyby zupełnie niezależnymi krajami...

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka
Olskiego Avatar
Olskiego odpowiedział w temacie: #185925 2019/08/20 20:40
Jodliński do sejmu, Mercik i Plura do senatu. W 100 lecie pierwszego powstania śląskiego wystawiać.... hmm nie wiem jak ich nazwać. Jak się nazywa ludzi, chcących odłączenia Śląska od Polski?
foxbat Avatar
foxbat odpowiedział w temacie: #185922 2019/08/20 18:22
Zastanawiam się jak ma się pierwsze miejsce na liście do senatu dla Zygmunta Frankiewicza, likwidatora tramwajów w Gliwicach do tak demonstrowanego ostatnio przez PO zamiłowania do ekologii.

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.