Polityka

Brakuje kasy. Zapłacimy za prąd zamiast załatać dziury w drogach


250 mln zł zadłużenia, fatalny stan dróg i kanalizacji, wysokie bezrobocie wynoszące 9,5 proc. (4,3 proc. na Śląsku), spadek liczby przedsiębiorców oraz problem związany z mieszkaniami komunalnymi i odpadami... - sytuacja Bytomia jest zła. Świadczy o tym „Raport o stanie miasta”.

Reklama

Niedawno mówiło się, że pobliskie Świętochłowice znajdują się w katastrofalnej sytuacji finansowej z zadłużeniem sięgającym 102,6 mln zł i groźbą podziału pomiędzy sąsiadujące miasta niczym Ostrowice w woj. zachodniopomorskim, które podzielono pomiędzy Drawsko Pomorskie i Złocieniec, ale w Bytomiu wcale nie jest lepiej. Zadłużenie naszego miasta wynika z zaciągniętych kredytów i obligacji, a koszt obsługi zadłużenia to prawie 7 mln zł.

Kondycję miasta opisuje dokument zaprezentowany dziennikarzom pod koniec ubiegłego tygodnia. - Raport zawiera nie tylko statystyki i liczby, ale mówi też o różnych sytuacjach, które zastaliśmy i daje możliwość przedstawienia tego, w jaki sposób chcemy te problemy rozwiązać, ponieważ generalnie sprowadza się do tego, żeby pokazać rzeczy, które nie zostały zrobione, a są problematyczne dla miasta - powiedział prezydent Mariusz Wołosz podczas konferencji prasowej.

- Obraz, który wyłania się z tego raportu pokazuje, że nasze miasto jest po prostu zaniedbane - zauważył wiceprezydent Michał Bieda. Podkreślił także, że wśród licznych negatywnych procesów, odnotowano m.in. wzrost awarii w Bytomskim Przedsiębiorstwie Komunalnym, wynikający z tego, że poprzedni zarząd nie zrealizował w 100 proc. planów remontowych. Miasto nie pokrywało wszystkich kosztów utrzymania sieci kanalizacyjnej i deszczowej. - W tym roku, decyzją prezydenta i rady miejskiej, miasto przekaże BPK 5 mln zł, dzięki temu będzie można naprawić sieć i uniknąć zalania ulic w trakcie deszczowej pogody - dodaje wiceprezydent Bieda.

W raporcie ujęto też kwestię związaną z remontami placów zabaw. - Po inwentaryzacji okazało się, że wykonywano bardzo ograniczony zakres prac na placach zabaw. Aby doprowadzić je do bezpiecznego stanu używalności trzeba wydać 3,5 mln zł. Podobnie sprawa ma się z oczyszczaniem - wylicza wiceprezydent. Optymizmem nie napawa też sytuacja bytomskiego sportu. - Spółka Bytomski Sport została przejęta w katastrofalnym stanie, stwierdzono zadłużenie na ponad 2 mln zł, a przychody z działalności były znacznie mniejsze od poniesionych kosztów - podkreślił wiceprezydent Adam Fras. W spółce wykryto też wiele innych nieprawidłowości. Przykładowo, zawierano kontrakty z zawodnikami, ale nie płacono ZUSu. - Okazuje się, że w poprzednich okresach składano tzw. zerowe deklaracje i na już trzeba zapłacić ZUSowi 700 tys. zł. My nie mamy tych pieniędzy. To stawia pod znakiem zapytania los tej spółki - zaznaczył prezydent Wołosz.

Sytuacja miasta wydaje się fatalna. Ewa Tomczak, skarbnik miasta, jednak uspokaja: - Sytuacja jest stabilna, aczkolwiek trudna. Moja rekomendacja będzie oczywiście taka, żeby polityka finansowa była prowadzona w tym mieście w sposób racjonalny, oszczędnościowy. Jesteśmy miastem borykającym się z problemami różnej natury. Wydatki rosną szybciej niż dochody, a racjonalna gospodarka finansowa umożliwi nam realizację wszystkich zadań wynikających z przepisów - podkreśla skarbnik miasta. - Trudny rok się zakończył, a bieżący jest jeszcze trudniejszy - dodaje skarbnik. Dlaczego? Wpływ ma na to m.in. wzrost cen energii. - W tym roku blisko 1,5 mln zł mieliśmy przeznaczyć na łatanie dziur w mieście, a kwota ta została przeznaczona w całości na pokrycie braków związanymi z opłatami za oświetlenie miasta - precyzuje prezydent Wołosz.

Raport o stanie miasta za 2018 rok zostanie omówiony podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej, czyli 24 czerwca. Nowelizacja ustawy daje też możliwość wypowiedzenia się mieszkańcom. Po zakończeniu debaty nad raportem o stanie miasta radni przeprowadzą głosowanie nad udzieleniem prezydentowi wotum zaufania. - Zapraszam mieszkańców do przyjścia na sesję i włączenia się w dyskusję - powiedział prezydent Wołosz.

Z pełną treścią raportu o stanie miasta można zapoznać sie pod tym linkiem.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (11 replies).

Baron Avatar
Baron odpowiedział w temacie: #184939 2019/06/21 23:39
Dobre żarty się ciebie gina trzymają.

Kibice Cidrów to by "Tobora-zdrajcę", bo tak o nim mówią, najchętniej utopili w szklance wody.
Stadion nie jest klubu tylko szkoły i są z nim ogromne problemy.
Radzionków ma chyba procentowo większą dziurę budżetową niż Bytom.
No wspaniały Ciderland.
gina Avatar
gina odpowiedział w temacie: #184934 2019/06/21 18:01
Szkoda, że włodarze miasta nie zaczęli swojej działalności po wyborach od tego raportu właśnie. Najpierw w ramach piątki Wołosza skrócili okres z 5 do 3 lat zwolnienia z podatku od nieruchomości za termomodernizację, podnieśli sobie uposażenie, podnieśli diety dla radnych, podnieśli opłaty za wodę, podnieśli podatek od nieruchomości a teraz bajdurzą o oszczędności. Może faktycznie lepiej porozglądać się po ościennych miastach i zrobić referendum, czy chcemy jeszcze być w Bytomiu? Może dobrze by było zapytać włodarza Radzionkowa, czy tym razem nie przyjmie Bytomia. Bytom pozbawił Radzionków stadionu, to se wybudowali, bez łaski. Tam prezydenta można nazwać prawdziwym gospodarzem. Nasz zamiast coś robić, to bije medialną pianę i wyciąga afery, jak króliki z kapelusza.
Naimad Avatar
Naimad odpowiedział w temacie: #184862 2019/06/13 14:47

georg11 napisał:

Naimad napisał: Informacja o złym stanie miasta dotarła nawet do ogólnopolskich mediów. Tak jak z nieprawidłowościami w przydzielaniu mieszkań tak i teraz podano informację w TokFM. Obym się mylił, ale mam dziwne przeczucie, że zamiast faktycznych działań będziemy mieli co jakiś czas raport na temat jak to było źle.

Czyli dokładnie tak samo co PiS robi w mediach


Mariusz uczy się od najlepszych ;-(
georg11 Avatar
georg11 odpowiedział w temacie: #184853 2019/06/11 21:12

Naimad napisał: Informacja o złym stanie miasta dotarła nawet do ogólnopolskich mediów. Tak jak z nieprawidłowościami w przydzielaniu mieszkań tak i teraz podano informację w TokFM. Obym się mylił, ale mam dziwne przeczucie, że zamiast faktycznych działań będziemy mieli co jakiś czas raport na temat jak to było źle.

Czyli dokładnie tak samo co PiS robi w mediach
foxbat Avatar
foxbat odpowiedział w temacie: #184852 2019/06/11 16:53
A co stało się z pieniędzmi, które miasto zaoszczędziło dzięki strajkowi nauczycieli? Nie pracowali przecież trzy tygodnie. To musi być niezła suma.

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.