Polityka

Bytomianki do Europarlamentu!


Ambicje polityków z naszego miasta rzadko kiedy sięgają dalej niż do Warszawy. Niewielu z nich decyduje się, by podjąć walkę o mandat europosła. Tym razem nie jest inaczej. W wyborach do Parlamentu Europejskiego Bytom będzie mieć tylko dwie reprezentantki.

Reklama

Bytomianom niezbyt często udaje się wspiąć na wyższe szczeble władzy. Jednym z głównych powodów jest małe zainteresowanie wyborami. Mieszkańcy Bytomia niechętnie biorą udział w głosowaniach, dlatego nie stanowią znaczącej siły politycznej. Poparcie tej garstki osób, które chodzą na wybory nie jest w stanie zadecydować o sukcesie poszczególnych kandydatów. W efekcie w naszym okręgu zwykle wygrywają politycy z innych, nawet mniejszych miejscowości, w których da się bardziej zmobilizować elektorat.

Za miesiąc odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Tak, jak w poprzednich, z Bytomia wystartują w nich wyłącznie kobiety. W 2014 roku zdecydowały się na to trzy kandydatki, lecz żadna z nich nie zdobyła mandatu. W tym roku na listach znajdziemy dwa nazwiska z naszego miasta. Czy tym razem się uda?

Jedną z bytomskich kandydatek jest obecna radna miejska - Joanna Stępień. To ekonomistka będąca od lat prokurentem i udziałowcem w spółce kapitałowej. W latach 2011 - 2015 była Pełnomocnikiem Marszałka Województwa Śląskiego ds. Organizacji Pozarządowych i Równych Szans. W 2012 r. po raz pierwszy zdobyła mandat radnej i dwukrotnie uzyskać reelekcję. Z tego względu od lat jest kojarzona z Platformą Obywatelską, ponieważ do tej pory kandydowała z list tej partii, lecz w wyborach do PE zasiliła szeregi Wiosny Roberta Biedronia. Na liście wyborczej otrzymała numer 4.

Drugą kandydatką z Bytomia jest Barbara Słania. Jest socjologiem z dyplomem Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Śląskim. Od lat jest związana z Partią Razem. W swojej działalności koncentruje się na wspieraniu społeczności lokalnych. Kilkakrotnie startowała w różnych wyborach, ale dotąd nie uzyskała mandatu. Na liście Partii Razem otrzymała 9. miejsce.

Z uwagi na dalekie pozycje na listach szanse obu kandydatek są raczej niewielkie. Najpewniej więc Bytom po raz kolejny nie będzie posiadać swojego przedstawiciela w europejskich strukturach. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w dniu 26 maja 2019 roku.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (1 replies).

71hanysek Avatar
71hanysek odpowiedział w temacie: #184322 2019/04/15 13:15
Bytomianki do Europarlamentu???
My nawet nie mamy namiastki poselskiego lobby w krajowym parlamencie.

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.