Polityka

4 miesiące nowej władzy. Zmiana na lepsze, czy gorsze?


Twoja reklama w gazecie Bytomski.pl

Prezydent Mariusz Wołosz podsumował cztery miesiące swojej pracy w bytomskim ratuszu. Jakie są pierwsze efekty działań ekipy, której przewodzi? Zapytaliśmy o to dwóch bytomskich polityków z przeciwnych stron barykady.

 

Reklama

Na swojej stronie na Facebooku Mariusz Wołosz zamieścił listę spraw, które udało się załatwić przez kilka miesięcy jego rządów. Możecie się z nią zapoznać poniżej:

Dzisiaj mijają cztery miesiące od kiedy rozpocząłem pracę jako prezydent Bytomia. Oto krótkie podsumowanie najważniejszych podjętych przeze mnie i moich zastępców działań :)
✔️ upubliczniłem wyniki kontroli NIK w BPK, złożyłem zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę BPK Sp. z o.o., BARI Sp. z o.o. i Gminy Bytom,
✔️ wszcząłem kontrolę w Bytomskich Mieszkaniach, która ujawniła nieprawidłowości w przyznawaniu lokali komunalnych,
✔️ przeznaczyliśmy pierwsze 1,5 mln zł na remonty lokali komunalnych i przestrzeni wspólnych kamienic,
✔️ przystąpiliśmy do prac związanych z budową nowego lodowiska (przygotowaliśmy projekt uchwały i dokumentację dotyczącą dofinansowania inwestycji z Ministerstwem Sportu i Turystyki)
✔️ rozpocząłem cykl spotkań z mieszkańcami,
✔️ przystąpiliśmy do prac nad uporządkowaniem przestrzeni publicznej (uchwała ustalająca „Zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń”)
✔️ powołaliśmy zespół ds. likwidacji barier dla osób niepełnoprawnych,
✔️ opracowaliśmy program walki z dłużnikami czynszowymi,
✔️ rozpoczęliśmy prace nad aktualizacją Gminnego Programu Rewitalizacji,
✔️ opracowaliśmy „Program Ograniczenia Niskiej Emisji w budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych na terenie Gminy Bytom”,
✔️ wygasiliśmy decyzje, uchyliliśmy zezwolenia na zbieranie odpadów, cofnęliśmy zezwolenia na składowanie odpadów,
✔️ zmieniliśmy organizację ruchu w miejscach narażonych na nielegalne składowanie odpadów;
✔️ zleciliśmy przeprojektowanie dworca przesiadkowego z układem komunikacyjnym, inwestycji przy ul. Piekarskiej, Zabrzańskiej i Modrzewskiego i zawarcie w projektach ścieżek rowerowych,
✔️ rozpoczęliśmy rozmowy z inwestorami zainteresowanymi 5 terenami inwestycyjnymi,
✔️ spłaciliśmy zobowiązania wobec KZK GOP,
✔️ działamy na rzecz powrotu wydarzeń kulturalnych do Bytomia.

O opinię na temat powyższego podsumowania poprosiliśmy przedstawicieli dwóch największych klubów w Radzie Miejskiej w Bytomiu:

Maciej Bartków (PiS):

Pierwsze cztery miesiące nowej władzy, to przede wszystkim okres porządkowania zaległości po poprzednikach. Trwające audyty i kontrole już pokazują jak źle zarządzane było nasze miasto przez ostatnie lata. To także rozwiązywanie problemów, które wcześniej wydawały się nie do rozwiązania. Nie wszystko oczywiście budzi moją akceptację, w tym kontekście szczególnie niektóre nominacje kadrowe, ale wiem, iż osoby, które nie poradzą sobie z postawionymi przed nimi zadaniami, po prostu zostaną zmienione. Na pochwałę zasługuje nowa jakość w kontaktach ze społecznikami, którzy są wartością dodaną dla naszego miasta czy zmiany w Zielni Miejskiej.

Robert Rabus (BIS):

Rozumiem, że cztery rządów, to zbyt krótki czas na ogólną ocenę, ale na podstawie niektórych działań lub ich braku, można sądzić o dalszej aktywności. W moim odczuciu, wiele rzeczy jest robionych przez Prezydenta i jego Świtę w sposób pozorny. Nie widzę w tym logiki i spójności. Wydaje się jakby nie mieli planu i działali po omacku, czego przykładem jest przyjecie budżetu po poprzedniej Władzy. Pomimo tych czterech miesięcy rządzenia, można także zaobserwować dużo wpadek, np.: głównym hasłem wyborczym była walka z odpadami i jak na razie, nie ma większego sukcesu na tym polu, bo skoro, jak mówią niektórzy, nielegalnym procederem zajmowały się zorganizowane grupy, które nie zawsze działały zgodnie z prawem, to postawienie znaku ograniczającego ruch nic konkretnego nie zmieni, o czym wspomniał sam Prezydent Wołosz. Następnie widzimy totalny bark umiejętności zarządzania sportem (przykład: upadek hokejowej Polonii, waśnie między bytomskimi klubami, brak konkretnej wizji funkcjonowania sportu). Chaos w działaniu ukazuje się także w zarządzaniu infrastrukturą drogową. Idąc dalej, nowa władza zafundowała podwyżki: np. dla bytomian podatku od nieruchomości, ale i podwyżki pensji/diet dla Prezydenta Wołosza i Radnych. Do tego dochodzi zatrudnianie osób z pobliskich, „bankrutujących” Świętochłowic na kluczowych stanowiskach w Bytomiu. Dodatkowo, wynajdywanie afer i mnożenie wewnętrznych konfliktów; brak umiejętności wzięcia odpowiedzialności za rządzenie Bytomiem oraz ciągłe przypisywanie winy (także za swoje uchybienia) poprzednikom. Nowa władza lubi za to przypisywać sobie zasługi dawnej władzy (np. modernizacja pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach). Lista jest dłuższa, ale ze względu na ograniczone miejsce postanowiłem skupić się na najważniejszych zagadnieniach. Mam nadzieję, że Prezydent i jego Świta pochylą się nad swoimi działaniami i wezmą się do rzeczywistej pracy, a nie tylko pozornej, czego Im, jak i sobie (jako bytomianinowi) życzę.

A jakie jest Wasze zdanie na temat nowego prezydenta? Napiszcie swoje opinie na naszym forum dyskusyjnym!

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (6 replies).

gina Avatar
gina odpowiedział w temacie: #184101 2019/03/26 18:16
"PS Z załatwionych spraw to podniesienie diet oraz uposażeń oraz zmiany w zarządach spółek miejskich, ale tym się nie pochwalił ..."
Podniesienie podatków od nieruchomości a w ramach "rekompensaty" za termomodernizację budynków skrócenie okresu zwolnienia z podatku od nieruchomości z pięciu do trzech lat. Załatwienie zmiany ogrzewania w Bytomiu (cała papierologia z zezwoleniami) trwa nadal od 9 miesięcy nawet do 1 roku. Dużo budynków było ocieplanych, to trzeba było skołować kasę na podwyżki "u żłobu". Po 2 lata, jak dla brata i się kasa znalazła. Brawo wyborcy Wołosza. Gdy rozum śpi, budzą się demony.
Krzysztof M. Avatar
Krzysztof M. odpowiedział w temacie: #184057 2019/03/22 21:41

beatkao33 napisał: „Program Ograniczenia Niskiej Emisji w budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych na terenie Gminy Bytom" - gdzie można zapoznać się z treścią tego dokumentu?
Chętnie poczytam, może przewidziano jakąś kasę z miasta dla zainteresowanych zmianą sposobu ogrzewania wspólnot mieszkaniowych.


Tutaj to jest:
PROGRAM OGRANICZENIA NISKIEJ EMISJI W BUDYNKACH JEDNORODZINNYCH I WIELORODZINNYCH NA TERENIE GMINY BYTOM

Czytałem to przed II sesja RM.
Mało konkretne opracowanie, nieaktualne normy już w czasie opracowywania.
Wygląda to jak przerobiona praca dyplomowa.
Wklejone w google fragmenty "wynajdują" strony producentów i sprzedawców kotłów.
Ale ktoś przepłacił za to opracowanie :(
Jawor Avatar
Jawor odpowiedział w temacie: #184054 2019/03/22 19:05
Na pewno zmiany nastąpiły na najbardziej intratnych stołkach. Ale to się tyczy każdej zmiany władzy. Innych nie zauważyłem póki co.
71hanysek Avatar
71hanysek odpowiedział w temacie: #184052 2019/03/22 17:54
Nie wiem jak ocenić "zasługi" które przypisuje sobie człowiek który jest w obecnej chwili prezydentem Naszego Bytomia.
Czy ktoś może mnie przekonać do szczerych intencji tego pana?
beatkao33 Avatar
beatkao33 odpowiedział w temacie: #184050 2019/03/22 15:05
„Program Ograniczenia Niskiej Emisji w budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych na terenie Gminy Bytom" - gdzie można zapoznać się z treścią tego dokumentu?
Chętnie poczytam, może przewidziano jakąś kasę z miasta dla zainteresowanych zmianą sposobu ogrzewania wspólnot mieszkaniowych.

Reklama: