Polityka

"GP": Bartyla mógł nieformalnie wpływać na postępowanie


"Gazeta Polska" opisała kulisy sprawy sądowej dotyczącej tragicznej śmierci kuzyna byłego prezydenta Bytomia. Według autora artykułu Damian Bartyla zataił przed prokuraturą spotkania z kluczowym świadkiem tego zdarzenia.

Reklama

Piotr Nisztor z "GP" przedstawił czytelnikom fatalną w skutkach sytuację, do jakiej doszło 9 sierpnia 2015 roku w pobliżu Piwnic Gorywodów. Tego wieczora w klubie wybuchła kłótnia pomiędzy Bartoszem Z. i jego żoną Katarzyną, a Tomaszem G. Dziennikarz napisał, że małżeństwo zaczepiło G. o dawny spór na tle finansowym.

Tragiczne wydarzenia miały nastąpić na zewnątrz lokalu, po tym, jak Bartosz i Katarzyna Z. nie zostali wpuszczeni z powrotem do środka ze względu na stopień upojenia alkoholowego. Według relacji Nisztora, w tej sytuacji para zaczekała aż Tomasz G. opuści Piwnice Gorywodów, by dalej kontynuować kłótnię. Gdy mężczyzna wyszedł z klubu, Bartosz Z. miał zacząć go obrażać i napluć mu w twarz. W tekście czytamy, że G. odepchnął go ręką, a ten przewrócił się i nieszczęśliwie uderzył głową w kosz na śmieci lub krawężnik. Skutki upadku były tak poważne, że Z. zmarł później w szpitalu.

Sąd Rejonowy w Bytomiu uznał, że Tomasz G. dopuścił się nieumyślnego spowodowania śmierci i skazał go na karę więzienia w zawieszeniu. Sąd Okręgowy w Katowicach był jednak innego zdania i zmienił wyrok na rok i 8 miesięcy bezwzględnego więzienia. Adwokaci G. są zdania, że ich klient działał w obronie koniecznej chcąc uniknąć ataku pijanego napastnika, dlatego zwrócili się do prezydenta RP o ułaskawienie.

Autor artykułu ustalił, że kuzyn tragicznie zmarłego mężczyzny - Damian Bartyla, były prezydent miasta - dwukrotnie spotkał się z jedyną osobą, która mogła na własne oczy widzieć całe zdarzenie, a jej zeznania były w stanie zaostrzyć kwalifikację czynu popełnionego przez Tomasza G. Świadek mimo iż wpierw stwierdził, że widział, co się zdarzyło, to później wycofał się ze swoich słów.

Piotr Nisztor dotarł do akt postępowania, z których wynika, że Damian Bartyla nie wyjawił przed prokuratorem, że rozmawiał ze świadkiem. Przyznał się do tego dopiero podczas procesu sądowego tłumacząc się, że wydawało mu się to nieistotne dla sprawy. Zarówno były prezydent Bytomia, jak i jego kuzyn, brat zmarłego, zaprzeczyli przed sądem, aby mieli próbować przekupować świadka, czy wywierać na nim presję. Z kolei "Gazeta Polska" podała, że brat poszkodowanego mężczyzny wyznaczył nagrodę dla osób, które mogłyby złożyć zeznania w sprawie.

W protokole z przesłuchania świadka napisano, że nie widział on zajścia, którego skutkiem była śmierć Bartosza Z. Przed sądem miał podobno powiedzieć, że był zastraszany przez rodzinę zmarłego. Niedługo po złożeniu zeznań zmarł.

Redakcja tygodnika poprosiła Bartylę i jego kuzyna do ustosunkowania się do jej ustaleń. Bartyla uczynił to na piśmie. Zaprzeczył, jakoby miał wywierać presję na organy ścigania lub świadków. Natomiast brat zmarłego w rozmowie z "GP" powiedział, że to ojciec oskarżonego miał rzekomo naciskać na prokuraturę i sąd. Stwierdził, że zarzuty o zastraszaniu świadka nie są zgodne z prawdą.

Na zakończenie artykułu Piotr Nisztor napisał, że brat Bartosza Z. został niedawno skazany nieprawomocnym wyrokiem za groźby kierowane pod adresem ojca Tomasza G., natomiast do prokuratury w Sosnowcu wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu składania fałszywych zeznań przez Katarzynę Z., żonę zmarłego. Nie zdecydowano jeszcze, czy zostanie wszczęte śledztwo w tej sprawie.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (5 replies).

majeranek Avatar
majeranek odpowiedział w temacie: #183780 2019/03/05 18:19

71hanysek napisał: Mam nadzieję że bytomski.pl idąc za przykładem większości mediów będzie rugował z forum osobników posługujących się mową pogardy i nienawiści czy też prymitywnym hejtem jak ten powyżej.
Pozdrawiam.

Ja jestem przeciwny usuwaniu takich użytkowników. Obecność was dwóch, mimo wszystko, stanowi o kolorycie tego forum:

Passphrase napisał: Jesteś [treść usunięta przez moderatora], na to nic Ci nie poradzę.
Polityczne [treść usunięta przez moderatora], nic więcej.

71hanysek napisał: Nie od dziś wiadomo że majeranek to...lebiodka,czyli pospolity chwast pól i ogrodów.

71hanysek Avatar
71hanysek odpowiedział w temacie: #183772 2019/03/05 14:01
Mam nadzieję że bytomski.pl idąc za przykładem większości mediów będzie rugował z forum osobników posługujących się mową pogardy i nienawiści czy też prymitywnym hejtem jak ten powyżej.
Pozdrawiam.
Rafer Avatar
Rafer odpowiedział w temacie: #183771 2019/03/05 13:28
Rzeczywiście. Wszyscy wiedzą, że Bartyla to [treść usunięta przez moderatora] i [treść usunięta przez moderatora] z Olimpijskiej.

Rafer, masz prawo do swoich opinii, ale wyrażaj je w inny sposób. Szczególnie w stosunku do osób publicznych. Usuniętą treść uznałem za obraźliwą i bezzasadną na obecnym etapie toczących się postępowań. Ghost.
Rafał Avatar
Rafał odpowiedział w temacie: #183747 2019/03/04 09:43
Dokładnie jak wyżej :( dla kogoś spoza Bytomia to jest może sensacja ale mieszkańcy miasta zdążyli się poznać...
borutaPB Avatar
borutaPB odpowiedział w temacie: #183741 2019/03/04 08:19
W sumie słaby artykuł. W Bytomiu sprzedaż GP pewno skoczyła ale nic ten artykuł nie wniósł nowego.

Reklama: