Polityka

Bytom zaprotestuje przeciwko nienawiści i przemocy


Prezydent Bytomia nawołuje do udziału w wydarzeniu, które ma na celu uczczenie pamięci zamordowanego prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza i potępienie nienawiści, jaka panuje w publicznej debacie.

Reklama

Wczoraj, gdy Gdańsk wypuszczał tradycyjne "Światełko do nieba" podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy doszło do zuchwałej zbrodni. 27-letni mieszkaniec Gdańska, Stefan W. wtargnął na scenę i kilkakrotnie dźgnął nożem prezydenta miasta. W wyniku ataku Paweł Adamowicz doznał uszkodzenia serca, przepony i części brzusznej aorty. Polityk był reanimowany jeszcze na estradzie, a po przewiezieniu go do szpitala udało się przywrócić akcję serca. Tam przeprowadzono bardzo trudną, 5-godzinną operację, lecz dzisiejszego popołudnia mężczyzna zmarł.

- Dla nas wszystkich było to wydarzenie bez precedensu - szokujące, przerażające, pozostawiające w nas trwogę i lęk przed tym, dokąd to wszystko zmierza - napisał na Facebooku Mariusz Wołosz.

Prezydent Bytomia chce, by mieszkańcy spotkali się we wtorek o 20:00 przed Urzędem Miejskim, kiedy w niedzielę zostało puszczone "Światełko do nieba" i milczeniem, ciszą, byciem razem zaprotestować wspólnie przeciwko nienawiści i przemocy, oddając jednocześnie cześć Pawłowi Adamowiczowi. Więcej informacji o proteście można znaleźć na Facebooku.

- Minuta ciszy będzie ważnym sposobem uczczenia jego pamięci, a jednocześnie potępienia tego, co się wydarzyło. Bytomianie, bądźmy razem! Niech dobro Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trwa dalej! Możemy się różnić, możemy się spierać, ale nie możemy się nienawidzić! Dobro i wspólnota muszą zwyciężyć! - napisał prezydent.

Dziś przez cały kraj przetoczyły się masowe Marsze Przeciwko Nienawiści, w których wzięły udział tysiące Polaków. Najwięcej manifestantów było w Gdańsku, gdzie tłumy wypełniły Długi Targ. Wśród protestujących byli m.in. szef Rady Europejskiej Donald Tusk, wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz były prezydent Polski Lech Wałęsa.

fot. Facebook - Paweł Adamowicz

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (41 replies).

foxbat Avatar
foxbat odpowiedział w temacie: #183222 2019/01/29 16:39
Groźba karalna powiadasz. Tyle, że według art. 190 kk : " § 1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego."
Nasuwają się więc pytania- kto poczuł się zagrożony, kiedy złożył zawiadomienie o przestępstwie , na jakim etapie jest postępowanie.
losewos Avatar
losewos odpowiedział w temacie: #183212 2019/01/29 10:33
Nie przegadasz....
Sformułowanie "śmierć wrogom Polonii" i dodanie do tego konkretnych nazwisk = groźba karalna.
i tyle w tym temacie.
foxbat Avatar
foxbat odpowiedział w temacie: #183207 2019/01/28 23:31
Żeby groźbę traktować serio ktoś musi czuć się zagrożony a jak na razie przekonujesz tylko, że nikogo takiego nie było.
majeranek Avatar
majeranek odpowiedział w temacie: #183206 2019/01/28 22:10
Dobra, koniec dyskusji, bo cię i tak nie przekonamy, że kultura obowiązuje nie tylko w Wersalu, a groźba to nie tylko ta rzucona w cztery oczy.
foxbat Avatar
foxbat odpowiedział w temacie: #183202 2019/01/28 18:36
Możesz sobie taki napis zainstalować nawet na żaglach Daru Młodzieży (najlepiej w paru różnych językach) i udać się w rejs dokoła świata. Mam to w głębokim poważaniu.

Reklama: