Polityka

Sondaż Wyborczy DZ: Bartyla daleko w tyle


Twoja reklama w gazecie Bytomski.pl

Dziennik Zachodni przeprowadził sondaż wyborczy w siedmiu największych miastach województwa. Wyniki badania dotyczące Bytomia są zaskakujące. Zgodnie z nimi urzędujący prezydent nie ma nawet szans na wejście do drugiej tury!

Przed czterema laty Damian Bartyla dokonał rzeczy niebywałej jak na warunki bytomskiej polityki. Zdobył aż 62,31 procent głosów i tym samym wygrał wybory już w pierwszej turze. Żaden z jego konkurentów nawet nie zbliżył się wtedy do jego wyniku.

Reklama

Dziś wygląda na to, że w ciągu tej kadencji prezydent stracił poparcie większości swoich wyborców z 2014 roku. Każdy kolejny sondaż wskazuje na porażkę Damiana Bartyli w październikowych wyborach samorządowych. Prezydent chcąc poprawić swoje notowania od kilku miesięcy wykorzystuje każdą okazję do zaprezentowania się przed bytomianami i uczestniczy w niemal każdym jubileuszu, festynie i innych imprezach, jakie odbywają się na terenie naszego miasta.

Ta taktyka najwyraźniej nie zdaje egzaminu. W dzisiejszym wydaniu Dziennika Zachodniego ukazały się wyniki sondażu przeprowadzonego w siedmiu dużych miastach województwa śląskiego. W sześciu z nich faworytami są urzędujący prezydenci. Jedynie w Bytomiu badanie wykazało, że prezydent nie zalicza się nawet do czołówki.

Według sondażu DZ największym poparciem w Bytomiu cieszy się Andrzej Panek, którego wskazało 35,7 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu znalazł się kandydat PiS Mariusz Janas z wynikiem 19,4 proc. Na podium stanął jeszcze reprezentant Koalicji Obywatelskiej Mariusz Wołosz uzyskując 17,3 proc. poparcia. Dużym zaskoczeniem jest wynik Marka Michałowskiego z komitetu Niezależni, który może liczyć na 11,2 proc. głosów. To jedyny kandydat, który dotąd nie funkcjonował w bytomskiej polityce i w porównaniu do swoich konkurentów prowadzi bardzo skromną kampanię. Za Michałowskim uplasował się prezydent Damian Bartyla z poparciem na poziomie 10,2 proc. Na końcu stawki znaleźli się byli przewodniczący Rady Miejskiej: Andrzej Wężyk ze Wspólnego Bytomia (4,1 proc.) oraz Jan Kazimierz Czubak z komitetu SLD Lewica Razem (2 proc.).

Sondaż przeprowadził wydawca DZ firma Polska Press Grupa we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia na reprezentacyjnej kwotowo próbie 200 w Katowicach i 100 w pozostałych miastach dorosłych mieszkańców w formule bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza. Pod uwagę brano wyłącznie odpowiedzi respondentów, którzy zadeklarowali udział w wyborach.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (32 replies).

sławoj sławonowicz Avatar
sławoj sławonowicz odpowiedział w temacie: #181117 2018/10/12 08:40

bardoz napisał: Niestety są poważniejsze sprawy niż kampania wyborcza. Niemcy otwarły swój rynek pracy dla obywateli spoza UE. To oznacza, że pracownicy z Ukrainy, którzy w Polsce stanowią ważny element w rozwoju gospodarki zaczną pakować walizki. Niemcy obecnie mają 1,6 mln wakatów w swojej gospodarce, a do 2030 braki kadrowe wyniosą tam 10 mln ludzi. Czy może któryś z bytomskich kandydatów na radnego lub prezydenta wie skąd wziąć pracowników do przeprowadzenia projektów rewitalizacyjnych i innych inwestycji w Bytomiu?
www.dw.com/pl/niemcy-kompromis-w-projekc...-spoza-ue/a-45726768


Z mopru ich brać.
szeryf Avatar
szeryf odpowiedział w temacie: #181017 2018/10/04 20:58
Mephir, a może uchyl jeszcze gdzie ta debata i o której?
foxbat Avatar
foxbat odpowiedział w temacie: #181016 2018/10/04 20:43
Przecież otwarli już dawno- w 2015 sprowadzili milion inżynierów syryjskich z Afryki.
bardoz Avatar
bardoz odpowiedział w temacie: #181010 2018/10/04 07:13
Niestety są poważniejsze sprawy niż kampania wyborcza. Niemcy otwarły swój rynek pracy dla obywateli spoza UE. To oznacza, że pracownicy z Ukrainy, którzy w Polsce stanowią ważny element w rozwoju gospodarki zaczną pakować walizki. Niemcy obecnie mają 1,6 mln wakatów w swojej gospodarce, a do 2030 braki kadrowe wyniosą tam 10 mln ludzi. Czy może któryś z bytomskich kandydatów na radnego lub prezydenta wie skąd wziąć pracowników do przeprowadzenia projektów rewitalizacyjnych i innych inwestycji w Bytomiu?

www.dw.com/pl/niemcy-kompromis-w-projekc...-spoza-ue/a-45726768
Robert Białas Avatar
Robert Białas odpowiedział w temacie: #181002 2018/10/03 13:37
Elementarne błędy. Na 100 osobowej grupie respondentów (?) to ja mogę zapytać się czy lubią piwo bardzie niż wino, i tyle. Na 100 osobowej grupie nie można stworzyć grupy reprezentatywnej. Standardowo poziom ufności 95%, w takim badaniu wynosi pewnie mniej niż 50%.
No cóż, nie ważne jak, ważne ze zlcenie zostało wykonane. Brawo DZ ! Wiarygodnośc na pierwszym miejscu!!!

Reklama: