Polityka

Platforma dogadała się z Nowoczesną. Wołosz wspólnym kandydatem

Koalicja Obywatelska, czyli wspólny komitet Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, już w maju przedstawił swoich kandydatów na prezydentów największych miast województwa śląskiego. Wówczas w tym gronie zabrakło Bytomia. Po kilku miesiącach w końcu obu partiom udało się osiągnąć porozumienie.

Pod koniec maja Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer na wspólnej konwencji PO i .N w województwie śląskim zaprezentowali kandydatów na prezydentów Bielska-Białej, Chorzowa, Jaworzna, Katowic, Mysłowic, Rudy Śląskiej, Rybnika, Sosnowca, Świętochłowic i Żor. Nazwisko pretendenta z Bytomia nie zostało wówczas ujawnione, gdyż obie partie nie mogły się dogadać w kwestii wyboru konkretnej osoby.

Reklama

To porozumienie udało się wypracować dopiero po dwóch miesiącach. Dziś rano na Rynku wicemarszałek sejmu Barbara Dolniak, posłowie Borys Budka i Jerzy Meysztowicz oraz marszałek województwa Wojciech Saługa zaprezentowali wspólnego kandydata. - Bytom potrzebuje pasji, potrzebuje odwagi, potrzebuje ciężkiej pracy przede wszystkim, ale też pomysłu i współpracy. Kandydatem o takich cechach jest pan Mariusz Wołosz - powiedział dziennikarzom Saługa.

Marszałek województwa stwierdził również, że już dziś wiadomo, że Bytom nie zdoła wykorzystać pieniędzy na rewitalizację, jakie zagwarantowano mu z budżetu Unii Europejskiej. - Pan prezydent Bartyla i Urząd Miejski nie ma potencjału, żeby po te środki sięgnąć. Będę musiał zadysponować je na inne miasta. To bardzo zła decyzja dla Bytomia, ale wynikająca ze słabości dzisiejszych władz - mówił Wojciech Saługa. - Potrzebna jest zmiana, potrzebny jest nowy prezydent, wierzę że będzie to Mariusz Wołosz, który wyprowadzi Bytom z tej trudnej sytuacji, z tej zapaści i przywróci świetność temu miastu - dodał marszałek.

Mariusz Wołosz zapowiedział, że przede wszystkim zamierza rozprawić się z napływającymi do Bytomia odpadami. W przypadku budowy stadionu dla Polonii Bytom zadeklarował, że będzie kontynuować tę inwestycję, ale pod warunkiem, że będzie ona zgodna z prawem. - Wiele razy mówiliśmy, że miasta nie stać ani na budowę, ani na utrzymanie takiego obiektu, ale tak, jak powiedziałem, prawo jest prawem i musimy go przestrzegać - wyjaśnił na dzisiejszej konferencji kandydat KO. W kwestii rewitalizacji Wołosz chce poprawić jakość projektów przygotowanych przez urząd, by wykorzystać jak największą ilość środków zagwarantowanych naszemu miastu.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (18 replies).

creek73 Avatar
creek73 odpowiedział w temacie: #180340 2018/08/15 21:50
O tym że Bartyla nie radzi sobie z rewitalizacją wiadomo już od mniej więcej od roku, dlatego jego argumenty są nietrafione.
Zwlekał z wnioskami, ceny robót poszły znacznie do góry i jest problem.
Za jego prezydentury dystans do innych miast regionu po prostu się zwiększył.
Nie wykorzystał szansy na budowę Becetki która miała w znaczącym stopniu zmienić układ komunikacyjny śródmieścia Bytomia i przyczynić się w przyszłości do uwolnienia terenów pod inwestycje. (To mogła być inwestycja procentująca za pare lat)
Nadchodząca kadencja będzie ostatnią w której będzie można coś zrobić dla Bytomia z funduszy unijnych.
71hanysek Avatar
71hanysek odpowiedział w temacie: #180333 2018/08/15 18:06
Po wielu latach rządów obecnego prezydenta,wiem że jego nazwisko nie wejdzie do Hall of Fame bytomskich notabli.
Wiem również że POlityczni przeciwnicy robią przysługę obecnie rządzącemu wysuwając taką kandydaturę...
slask.onet.pl/bytom-prezydent-odpowiada-...szy-unijnych/vcw6pgy
Brakuje gospodarza który przewietrzy to koryto...niestety kandydatów brak.
foxbat Avatar
foxbat odpowiedział w temacie: #180242 2018/08/09 22:41
Równie dobrze możesz uważać,że San Francisco leży w dorzeczu Amazonki- nikt Ci takiego przekonania nie zabroni. A wspominanie o śmieciowym korycie w kontekście poparcia Saługi dla Wołosza to strzał w kandydata.
Maciej Polok Avatar
Maciej Polok odpowiedział w temacie: #180238 2018/08/09 22:02

foxbat napisał: I to jest najlepsza recenzja tej kandydatury- sam piszesz,że czekasz na programy jedynie pozostałych kandydatów a Wołosza już nie. Bo jak można czekać na program kogoś, kto zaprzecza samemu sobie, kogoś kto musi zapisywać w notatniku jakie ma ostatnio poglądy, jako że zmienia je tak często,że nie jest ich w stanie zapamiętać.

Akurat Foxbacie Wołosza znam osobiście dobrych kilkanaście lat i mimo, że rzadko oddawałem na niego głos, uważam, że jest dużo lepszym kandydatem niż Bartyla czy Panek, którzy rok temu stoczyli walkę o koryto śmieciowe.
6opak Avatar
6opak odpowiedział w temacie: #180237 2018/08/09 20:06
I wszytko jasne - PO i Nowoczesna właśnie postrzelały sobie w stopy, kolana i gdzie tam jeszcze.

Reklama
Promocja noworoczna