Polityka

Platforma dalej bez kandydata/kandydatki


Twoja reklama w gazecie Bytomski.pl

Po wspólnej konwencji Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej wciąż nie wiadomo kto z ramienia największych partii opozycyjnych w Polsce powalczy o władzę w Bytomiu. O reprezentowanie tzw. Koalicji Obywatelskiej stara się Joanna Stępień i Mariusz Wołosz.

Przed kilkoma dniami opublikowaliśmy wyniki sondażu wyborczego SPPRP. W nadchodzących wyborach najpoważniejszą rywalką Damiana Bartyli ma być Joanna Stępień. Jednak nie ulega wątpliwości, że taki wynik jest efektem przypisania jej przez autorów badania do Platformy i Nowoczesnej. Za to jej kolega z klubu radnych PO - Mariusz Wołosz - został uznany w sondażu za kandydata niezależnego i otrzymał od respondentów tylko 6 procent głosów.

Reklama

Twórcy ankiet trochę pośpieszyli się z uznaniem przynależności partyjnej tych kandydatów, bowiem koalicja PO i .N nie wybrała jeszcze swojego reprezentanta. We wtorek w Katowicach odbyła się wspólna konwencja obu partii, podczas której ich liderzy - Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer - przedstawili kandydatów na prezydentów największych miast województwa śląskiego: Bielska-Białej, Chorzowa, Jaworzna, Katowic, Mysłowic, Rudy Śląskiej, Rybnika, Sosnowca, Świętochłowic i Żor. W tym gronie zabrakło Bytomia, choć nasze miasto jest większe od większości wymienionych miast.

Dlaczego tak się stało? Lokalne struktury PO i .N nie zdążyły przed konwencją wypracować kompromisu w sprawie wspólnego kandydata. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Platforma w Bytomiu chce postawić na Joannę Stępień, natomiast Nowoczesna typuje Mariusza Wołosza. Od kilku miesięcy nie udało się dojść do porozumienia w tej sprawie. Początkowo decyzja PO miała zapaść już w marcu, ale wygląda na to, że trudno będzie wyłonić kandydata w tym kwartale.

Platforma Obywatelska w 2012 roku straciła władzę w Bytomiu w wyniku referendum miejskiego. Mimo to partia w kolejnych wyborach uzyskała spore poparcie w mieście. W 2014 roku poza komitetem Bis i Damiana Bartyli bytomianie oddali na listy PO najwięcej głosów ze wszystkich ugrupowań. Jak wskazuje sondaż SPPRP jej kandydat/kandydatka może powalczyć z Damianem Bartylą o prezydencki fotel, lecz opóźniające się wytypowanie kandydata może pogrzebać szanse na sukces wyborczy. Sam Damian Bartyla, jak i część jego konkurentów już rozpoczęli nieoficjalne kampanie, podczas gdy Platforma z Nowoczesną stoją w rozkroku.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (3 replies).

71hanysek Avatar
71hanysek odpowiedział w temacie: #179223 2018/06/01 08:50
Stop karierowiczom w Samorządach!
Jak taka gryfno frelka jak Joanna Bartel dała się namówić komuś takiemu jak MW do pozowania na wspólnym zdjęciu?
foxbat Avatar
foxbat odpowiedział w temacie: #179219 2018/05/31 22:14
Wołosz i kolejna partia... Czemu mnie to nie dziwi. Do kompletu brakuje mu jeszcze startu z listy ONR.

A swoją droga czy ktoś słyszał o jakichś strukturach Nowoczesnej w Bytomiu? Najwyraźniej świadomi końca demokracji w naszym kraju, działają w konspiracji.
Jawor Avatar
Jawor odpowiedział w temacie: #179216 2018/05/31 21:32
Tak jak pisałem wcześniej, wybory w tym roku można sobie odpuścić. Bartyla jest spalony, a alternatywy nie ma. Lepiej poświęcić niedzielę rodzinie albo iść na piwo.

Reklama: