Polityka

Sondaż wyborczy: Bartyla na równi z kandydatką PO

Dotarliśmy do wyników kolejnego sondażu wyborczego. Zgodnie z nim w uzyskaniu reelekcji przez prezydenta Damiana Bartyli może przeszkodzić kandydatka Platformy Obywatelskiej.

Przed dwoma tygodniami pisaliśmy o badaniu Ius Publicum, który wskazuje, że w tym roku Damian Bartyla nie ma szans na zwycięstwo już w pierwszej turze tak, jak w poprzednich wyborach, a w ponownym głosowaniu ulegnie swojemu konkurentowi. Według tego sondażu jego najpoważniejszym rywalem ma być Andrzej Panek, który do ubiegłego roku pełnił funkcję wiceprezydenta.

Reklama

Naszej redakcji udało się dotrzeć do kolejnego badania preferencji wyborczych bytomian. Ankietę przeprowadzono na próbie 500 osób na zlecenie Stowarzyszenia Poszkodowanych Przedsiębiorców RP. Zapytano w niej o poparcie dla siedmiu potencjalnych kandydatów: Damiana Bartyli (BIS), Mariusza Janasa (Prawo i Sprawiedliwość), Marka Kuśmierskiego (Kukiz'15), Andrzeja Panka (własny komitet), Joanny Stępień (Platforma Obywatelska, Nowoczesna), Andrzeja Wężyka (Wspólny Bytom) oraz Mariusza Wołosza (własny komitet).

ankieta spprp m

Z badania SPPRP wynika, że na największe poparcie mogą liczyć Damian Bartyla i Joanna Stępień (po 14 proc.). Nieco mniej głosów otrzymaliby kandydaci Kukiz'15 i PiS: Marek Kuśmierski i Mariusz Janas (po 12 proc.). Następny w stawce z o połowę mniejszym poparciem byłby Mariusz Wołosz (6 proc.). Najmniej bytomian wybrałoby Andrzeja Wężyka i Andrzeja Panka (po 4 proc.).

Wyniki sondaży IP i SPPRP są znacząco różne. Pokrywają się w nich wyłącznie wskazania dotyczące Mariusza Wołosza, natomiast rozbieżność w poparciu Mariusza Janasa jest ogromna. Autorzy badań brali też pod uwagę innych kandydatów, co z pewnością miało wpływ na różnice w wynikach.

Za to oba sondaże pokazują, że największa grupa wyborców nie wie na kogo głosować. W badaniu IP niezdecydowani stanowili aż 46 procent, a w ankiecie SPPRP 34 proc. respondentów zaznaczyło, że nie zagłosuje na żadnego z wymienionych. To dowodzi, że w obecnej chwili każdy z kandydatów ma szanse na zwycięstwo, jeśli zdoła przekonać do siebie niezdecydowanych.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (8 replies).

Szeregowy Avatar
Szeregowy odpowiedział w temacie: #179171 2018/05/29 09:41
na tyle obca Ci jest Longtom polityka miejska, że nie wiesz kto kandyduje na prezydenta i kto jest przewodniczącym Rady Miejskiej? mam nadzieje, że wiesz chociaż tyle, że Bartyla to prezydent Bytomia :)

O Janasie możesz poczytać m.in. tutaj: www.pisbytom.pl/
longtom Avatar
longtom odpowiedział w temacie: #179163 2018/05/28 15:11
Szeregowy, a kto to jest Janas? chodzi o byłego selekcjonera kadry narodowej?
Passphrase Avatar
Passphrase odpowiedział w temacie: #179160 2018/05/28 12:25
Nie jest wazne kto jak glosuje. Wazne kto liczy glosy ...
Marcin Uznański Avatar
Marcin Uznański odpowiedział w temacie: #179152 2018/05/28 08:23
Ładny pan prezydent sondaż zamówił;-) Panie prezydencie zaklinanie rzeczywistości niestety nie pomoże. Jeśli 18 tysięcy ludzi mówi panu nie, to udawanie że ma pan poparcie jest może i fajne, ale nierealne. Jedyne co się w tym sondażu zgadza z rzeczywistością to niechęć bytomian do polityki. Ps. ludziom robiącym sondaż warto może warto powiedzieć, że Pani Stępień nie jest kandydatką PO w tych wyborach;-)
sławoj sławonowicz Avatar
sławoj sławonowicz odpowiedział w temacie: #179150 2018/05/28 00:50
Cytując klasyka z Arizony: "Wszyscy won !"

Reklama
Promocja noworoczna