Polityka

Dwugłos w szeregach Kukiza


Twoja reklama w gazecie Bytomski.pl

Paweł Kukiz jest wielkim zwolennikiem referendów. Jego ruch dąży do tego, by obywatele jak najczęściej wyrażali swoją wolę w drodze powszechnego głosowania. Tymczasem bytomskim strukturom Kukiz'15 pomysł referendum w sprawie odwołania prezydenta Damiana Bartyli jest bardzo nie w smak.

Ugrupowanie Kukiz'15 jest mocno zaangażowane w bytomskie sprawy, choć żaden poseł tego ruchu nie pochodzi z Bytomia. W styczniu 2015 roku Paweł Kukiz osobiście przeszedł ramie w ramię z bytomskimi górnikami z Bobrka na Rynek w proteście przeciwko planom zamknięcia tutejszych kopalń. Częstochowski poseł Tomasz Jaskóła od przeszło roku walczy o ujawnienie pełnych informacji o nieprawidłowościach w Bytomskim Przedsiębiorstwie Komunalnym, najgłośniej ze wszystkich domaga się upublicznienia całości raportu Deloitte z audytu w spółce, a w czerwcu wygrał w sądzie proces z BPK w sprawie odmowy udostępnienia wspomnianego dokumentu. Z kolei Andrzej Kobylarz, poseł z pomorza niedawno przeprowadził wizję lokalną w miejscach, gdzie dochodzi do nielegalnego składowania niebezpiecznych odpadów w Bytomiu.

Reklama

djembed

Czołowi politycy Kukiz'15 nie mają żadnych wątpliwości w sprawie bytomskiego referendum - ich zdaniem mieszkańcy powinni wziąć w nim udział, bez względu czy będą głosować za odwołaniem prezydenta Damiana Bartyli, czy przeciwko. - Pokażcie miastu, że władza jest w waszych rękach, władza jest w rękach obywateli. Pozostanie w domu w ten dzień, to jest po prostu grzech względem samych siebie, względem dzieci, względem przyszłych pokoleń - przekonuje bytomian Paweł Kukiz. - To, czy pójdziecie, czy nie będzie świadczyło o tym, czy następne władze będą w waszym mieście będą was poważnie traktować. Musicie pójść, musicie zagłosować, bez względu na to jak zagłosujecie, to wy zagłosujecie i wy bierzecie odpowiedzialność za jakość władzy w waszym mieście - powiedział do mieszkańców Bytomia poseł Marek Jakubiak. Natomiast poseł Tomasz Jaskóła nie ma wątpliwości, że Damiana Bartylę trzeba odwołać. Daje temu wyraz w wielu postach na Twitterze i również zachęca o udziału w referendum.

W tym świetle postawa lokalnych struktur Kukiz'15 jest niezrozumiała. W październiku poprosiliśmy różne ugrupowania o wydanie oświadczeń w sprawie referendum. Zarząd okręgu 29 przesłał nam długi tekst, w którym padły stwierdzenia, że to wszystko polityczna hucpa, w którą Kukiz'15 nie zamierza się włączać. Gdy informacja o treści oświadczenia dotarła do centrali ruchu następnego dnia wycofano się z niego, a Andrzej Kobylarz i Tomasz Jaskóła wydali własne oświadczenie, w którym w imieniu Kukiz'15 poparli ideę przeprowadzenia referendum w Bytomiu.

Choć członkowie Kukiz'15 z okręgu 29 dostali po łapach od czołowych polityków swojego ruchu, to w dalszym ciągu próbują zniechęcać bytomian do udziału w referendum, lecz nie robią tego już w tak dosłowny sposób. Na stronie Kukiz'15 - Bytom na Facebooku starają się wykazać, że jest ono wynikiem ponadpartyjnej zmowy Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Między wierszami można wyczytać, że właśnie dlatego mieszkańcy nie powinni w nim brać udziału. - Zwracam się do mieszkańców Bytomia, nie ulegajcie tej manipulacji - napisał na Facebooku Alan Klimala z Okręgu 29 Kukiz'15. - Proszę jedynie, byście wstrzymali się od usuwania ze stanowisk wybranych dotychczas władz na rok przed zaplanowanymi wyborami. Nie dajcie z siebie robić narzędzi w rękach tych cyników! - tłumaczył swoim odbiorcom. Ten post jednak szybko został przez niego usunięty i odecnie nie da się go już znaleźć.

Ewidentny zgrzyt między lokalnymi strukturami Kukiz'15 a najważniejszymi reprezentantami ruchu zapowiada trzęsienie ziemi w gliwickim okręgu. Zniechęcanie bytomian do udziału w referendum to zaprzeczenie jednemu z głównych postulatów, z jakimi Paweł Kukiz wszedł do ogólnopolskiej polityki. Byłoby dziwne, gdyby lider ruchu z tego powodu nie wyciągnąłby konsekwencji wobec członków Okręgu 29.

fot. Ewa Zielińska / ZELD.pl - Paweł Kukiz podczas protestu górników w 2015 r.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (7 replies).

Morfi Avatar
Morfi odpowiedział w temacie: #175134 2017/11/15 16:35
del
ruda Avatar
ruda odpowiedział w temacie: #175130 2017/11/15 15:38
Czyli kolejny czysty jak łza, kandydat do rządzenia w Bytomiu !
janek opanek Avatar
janek opanek odpowiedział w temacie: #175126 2017/11/15 15:16

Morfi napisał: Z plotek to typowy Bytomianian rozmawia z K15 ;)


z FB Kukiz Bytom (chyba tego prawdziwego) bo już są dwa;
My członkowie ruchu społecznego Kukiz15 z okręgu 29 oświadczamy, że Marek Kuśmierski, Waldemar Jasiniok oraz zamieszkały w Lublińcu Sebastian Kozielski redaktor i właściciel portalu Typowy Bytomianin NIGDY NIE BYLI I NIE SĄ członkami Stowarzyszenia na rzecz nowej Konstytucji Kukiz '15. Prosimy o nie przesyłanie nam, żadnych dokumentów. Problemy z prawem Sebastiana Kozielskiego nie są naszą sprawą.
Fejkowe konto Kukiz'15 - Bytom które prowadzi Sebastian Kozielski nie ma nic wspólnego z ruchem Kukiz15 i jest zwykłym oszustwem.

Życie Bytomskie Miasto Bytom bytomski.pl Info Bytom HaloBytom Bytom NaszeMiasto.pl

Typowy Bytomianin z Lublińca to jest dopiero kabaret
Morfi Avatar
Morfi odpowiedział w temacie: #175047 2017/11/11 20:56
Kukiz jako tako nie ma człowieka w Bytomiu ( Radna z BiS która była w K15 odeszła z tego co wiem) . Ten wypowiadający jest z Zabrza. Bytom może być pierwszym miastem gdzie ktoś od K15 mógłby rządzić.
Z plotek to typowy Bytomianian rozmawia z K15 ;)
Waldemar Bartosik Avatar
Waldemar Bartosik odpowiedział w temacie: #175046 2017/11/11 20:28
UZURPATORZY W BYTOMIU.....Zaledwie wczoraj pisałem :

" W RUDZIE ŚLĄSKIEJ GÓRNICY OTRZEŹWIELI !!!

KORUPCYJNA METODA NA ZWYCIĘSTWO WYBORCZE,
W DEMOKRATYCZNYM PAŃSTWIE IDIOTÓW,
KTÓRĄ WNUKI, PRZEZ LATA BĘDĄ SPŁACAŁY,
SPALIŁA NA PANEWCE....

Problem "elit solidarności" spuszczonych z kagańca w Magdalence i przy okrągłym stole polega na tym właśnie, że są idiotami !
Więc trwa licytacja ciemniaków, jak przejąć władzę.
I nikt nie ma pomysłu na reformy, każdy zaś marzy o jednym : DOPAŚĆ KORYTA.....

Ale idzie ku normalności : referendum w kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej z żądaniami płacowymi w tle, zostało przegrane przez próżniaczą kastę związkowców.

CZYŻBY PRZEBŁYSK ŚWIADOMOŚCI I PRAWDY CZASU ??? "


Dziś, za pośrednictwem platformy Bytomski.pl dowiaduję się, że prominentni działacze niszowego Kukiz 15, wbrew stanowisku działaczy szczebla lokalnego w Bytomiu, w imię zasad, dogmatów, ideologii i aksjomatu o nieomylności kierownictwa ruchu, wygasili sceptycyzm wielu członków w odniesieniu do sensu referendum.
Podobnie, jak w 2015 roku stłumili niebywały entuzjazm Alana Kimali, Bogusia Cioka, Kasi Jaksik-Lądwik, czy Bożenki Tuziak, pomijając ich w obsadzie czołowych pozycji na wyborczych listach, mimo że to oni właśnie, swym entuzjazmem, zapracowaniem, zabieganiem i inwencją dali Kukizowi paroprocentowe poparcie.
Lecz pominięci, nie stworzyli reprezentacji bytomskiego ruchu w sejmie.


Ja po raz kolejny więc powtarzam : NIE OPOWIADAM SIĘ PO ŻADNEJ STRONIE KONFLIKTU i z pokorą przyjmę każdy werdykt wyborców.


Nie mniej, jak votum nieufności ma sens tylko w warunkach konstruktywnej kontrpropozycji, tak referendum - W IMIĘ SZACUNKU DLA WYBORCÓW - nie zaś traktowania ich jak odmóżdżonych idiotów, wymagało by zaprezentowania jakiejś alternatywnej wizji miasta, jakiegoś programu, a nie tylko szaleńczego pędu do władzy - DLA SAMEJ WŁADZY.

A już sterowanie EX CATHEDRA wydarzeniami w Bytomiu przez posłów obcych ziem bez związku z naszym miastem, jest niesłychaną bezczelnością, tupetem i zarozumiałością - marginalnego stronnictwa opozycyjnego w Warszawie.

DOBRZE SIĘ STAŁO, ŻE ZAWCZASU SIĘ UJAWNILI !

NIECH BYTOMIANIE WIEDZĄ, KTO I SKĄD STARA SIĘ NIMI STEROWAĆ !!!


Mam więc niezachwianą nadzieję, że roztropność i rozsądek okazane przez górników w Rudzie Ślaskiej - udzielą się Bytomianom.

I to by było na tyle.....

bytomski.pl/polityka/22830-dwuglos-w-szeregach-kukiza

Reklama: