Polecamy

Własna działalność czy etat? - analizujemy rynek pracy w Bytomiu

Bytom jeszcze do niedawna był miastem, w którym panowało bardzo wysokie bezrobocie. Jednak dzięki podejmowanym działaniom aktywizacyjnym udało się ten problem opanować. Obecnie w mieście funkcjonuje wielu pracodawców, którzy chętnie zatrudniają pracowników wymagających przyuczenia do zawodu.

W samym mieście działa ok. 16 000 podmiotów gospodarki narodowej, wśród których jest ponad 10 000 osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Jak więc widać, miasto jest kolebką przedsiębiorczości, dlatego wiele osób decyduje się na własną firmę zamiast etatu.

Praca na etat w Bytomiu

Znalezienie pracy na etat w Bytomiu nie jest trudne – można skorzystać z pomocy urzędu pracy lub portalu Aplikuj.pl. Taka forma zatrudnienia ma wiele zalet, które warto poznać. Przede wszystkim pracownik wie, kiedy zaczyna i kończy pracę, choć oczywiście zdarzają się nadgodziny. Niemniej ważny jest stały dochód – w przypadku Bytomia w roku 2017 średnie miesięczne wynagrodzenie brutto wynosiło 4054,04 zł. Praca na etacie to także możliwość korzystania z różnego rodzaju urlopów czy chorobowego, bez obawy utraty dochodów.

Pierwsza pensja jest wypłacana od razu po przepracowaniu miesiąca, a pieniądze można wydać według własnych potrzeb. Aby znaleźć dobrą pracę, trzeba się odpowiednio przygotować – więcej na ten temat w artykule Tworzenie CV – jak je napisać, by zainteresować pracodawcę.

Własna działalność w Bytomiu

Bytom jest miastem bardzo przyjaznym przedsiębiorcom. Dla inwestorów przygotowano specjalne ulgi i programy, dzięki którym prowadzenie firmy jest bardziej opłacalne. Ponadto właściciele przedsiębiorstw mogą korzystać z funduszu pożyczkowego przygotowanego przez Górnośląską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Co wybrać?

Wybór między etatem a działalnością zależy przede wszystkim od indywidualnych możliwości. Własna firma wymaga inwestycji, więc jeśli ktoś nie posiada odpowiednich środków, to lepszym wyborem będzie praca na etacie. Można jednak spróbować pozyskać dofinansowanie, zwłaszcza że miasto ma tej kwestii dość ciekawą ofertę.

Materiały partnera


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.

Media społecznościowe

Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone