„Poławiacze pereł” stanowią jedną z najpiękniejszych kompozycji Georges’a Bizeta. A przecież pisząc to dzieło późniejszy autor nieśmiertelnej „Carmen” nie miał jeszcze 25 lat!
To wzruszająca, pełna wielkich namiętności, historia przyjaźni, która została wystawiona na ciężką próbę. Tłem opowieści jest mała wioska rybacka na dalekim Cejlonie. Wódz Zurga oraz poławiacz pereł Nadir zakochują się w pięknej kapłance Leili. W imię swej przyjaźni wyrzekają się tej miłości. Po długiej nieobecności Leila przybywa do wioski i sprzeniewierza się swemu powołaniu kapłanki – wbrew złożonej obietnicy czystości, między nią a Nadirem wybucha gwałtowna namiętność. Gdy romans wychodzi na jaw, wódz wioski zmuszony jest wydać na kochanków wyrok śmierci. Czy Zurga poświęci swą miłość w imię przyjaźni i dobra kochanych osób?
Zapowiedziana na 16 marca premiera dzieła Bizeta będzie trzecią inscenizacją tej opery w historii bytomskiego teatru. Pierwsza z nich – z maja 1963 roku – osiągnęła liczbę 152 przedstawień. Drugi raz „Poławiaczy pereł” zaprezentowano w 1993 roku. Najnowszą inscenizację przygotują Waldemar Zawodziński (reżyseria, scenografia, światła), Małgorzata Słoniowska (kostiumy), Janina Niesobska (choreografia) i Piotr Mazurek (kierownictwo muzyczne).
Warto podkreślić, że najbardziej znanym polskim Nadirem był Wiesław Ochman – polski tenor, związany z największymi scenami operowymi świata – w tym z Operą Śląską, gdzie wykonywał tę partię w 1963 roku. Natomiast w najnowszej inscenizacji bytomskiego teatru rolę tę wykona uwielbiany przez śląską publiczność Andrzej Lampert.
Piękne melodie, wzruszające arie, imponujące partie chóralne i efektowna scenografia przeniosą widzów w świat wspaniałych doznań artystycznych. To idealna propozycja dla wszystkich, którzy w operze cenią sobie liryczne fragmenty i chwytającą za serce historię.
Kolejne spektakle odbędą się: 17 marca, 23 marca i 24 marca. Bilety dostępne w kasie Opery Śląskiej oraz na stronie internetowej: www.opera-slaska.pl.
Obsada:
- Nadir – Andrzej Lampert, Sang-Jun Lee,
- Zurga – Kamil Zdebel,
- Leila – Ruslana Koval, Maria Rozynek,
- Nurabad – Bogdan Kurowski, Grzegorz Szostak, Zbigniew Wunsch.
Realizatorzy:
- Kierownictwo muzyczne: Piotr Mazurek,
- Inscenizacja, reżyseria, reżyseria świateł: Waldemar Zawodziński,
- Scenografia: Waldemar Zawodziński, Maria Balcerek,
- Kostiumy: Małgorzata Słoniowska, Waldemar Zawodziński,
- Choreografia, ruch Sceniczny: Janina Niesobska,
- Kierownictwo chóru: Krystyna Krzyżanowska-Łoboda,
- Kierownictwo baletu: Grzegorz Pajdzik,
- Asystent dyrygenta: Henry Kennedy,
- Asystent reżysera: Bernadeta Maćkowiak.
Może Cię zainteresować: