Plac Akademicki należy do najpiękniejszych miejsc naszego miasta. Połowa tamtejszych kamienic powstała na początku XX wieku, natomiast resztę wzniesiono na przestrzeni kilku lat między 1921 a 1926 rokiem. Europa była wtedy świeżo po zakończeniu pierwszej wojny światowej, na kontynencie wciąż panowała napięta atmosfera, a wśród ludzi nadal żywa była obawa przed kolejnymi konfliktami militarnymi. Wraz z wybuchem drugiej wojny światowej zagrożenie dla cywilów znów stało się realne dlatego w latach 40. nakazano budowę schronów lotniczych na terenie całych Niemiec.
Właśnie wtedy pod powierzchnią bytomskiego placu wybudowano dwa schrony typu Luft-Schutz-Deckungsgraben (LSD), które miały zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom na wypadek bombardowania. W ich wnętrzu mogło znaleźć schronienie około 150 osób.
W 2018 roku dzięki wysiłkom stowarzyszenia Pro Fortalicium oba schrony zostały wyremontowane i urządzono w nich wystawy historyczne poświęcone generałowi Stanisławowi Sosabowskiemu oraz Augustynowi i Romanowi Trägerom. Wsparcie finansowe na ten cel przeznaczyły Fundacja PZU oraz Bank Zachodni WBK (dziś Santander). Podziemia są udostępniane zwiedzającym tylko w wybranych terminach, dlatego warto wykorzystać nadarzającą się okazję, aby zobaczyć jak wygląda wnętrze tych bytomskich schronów. Ta z kolei będzie miała miejsce już w najbliższą sobotę, 18 września w godzinach od 12:00 do 15:00.