Podtrucie tlenkiem węgla w Bytomiu. "Rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim wzrasta ryzyko"

Tragiczny początek sezonu grzewczego. 81-latek pierwszą ofiarą tlenku węgla w województwie śląskim. W Bytomiu strażacy interweniowali w związku z podtruciem tzw. czadem na ul. Józefa Piłsudskiego.

Zdj. ilustracyjne
Straż pożarna
Reklama

W niedzielę, 2 października, we wsi Rybno w pow. kłobuckim funkcjonariusze zostali wezwani do jednego z domów.

- U 81-letniego mężczyzny stwierdzono brak funkcji życiowych. Najbardziej prawdopodobną przyczyną zgonu było zatrucie tlenkiem węgla. Najbardziej prawdopodobną, ponieważ pomiary przeprowadzono już w pomieszczeniach przewietrzonych przez syna zmarłego mężczyzny - informuje mł. bryg. Mariusz Gosławski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kłobucku.

To pierwsza ofiara tzw. czadu w tym sezonie grzewczym na terenie województwa śląskiego.

Reklama

Podtrucie tlenkiem węgla w Bytomiu

Tego samego dnia około godz. 12.45 bytomscy strażacy interweniowali przy ul. Józefa Piłsudskiego, gdzie doszło do podtrucia tlenkiem węgla w jednej z kamienic.

- Zbadano siedem osób. Nikt nie został zabrany do szpitala - przekazuje mł. bryg. Aneta Gołębiewska, rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach.

Mniej szczęścia miało dwoje dzieci i dwoje dorosłych z Chorzowa-Maciejkowic, którzy w sobotę, 1 października, wymagali hospitalizacji. W ich mieszkaniu wykryto wysokie stężenie tlenku węgla, którego źródłem było niesprawne urządzenie grzewcze.

Reklama

"Tlenek węgla jest niewidoczny i niewyczuwalny"

- Rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim wzrasta ryzyko zatruć tlenkiem węgla i pożarów spowodowanych niewłaściwym użytkowaniem urządzeń grzewczych - ostrzega mł. bryg. Aneta Gołębiowska, rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach.

Strażacy apelują o ostrożność i przypominają o:

  • sprawdzeniu stanu przewodów kominowych, ponieważ popękane i zatkane sadzami mogą być one przyczyną pożarów i zatruć,
  • sprawdzeniu stanu przewodów wentylacyjnych, aby do domów i mieszkań był zapewniony stały dopływ świeżego powietrza i odpływ spalin,
  • sprawdzeniu stanu technicznego urządzeń grzewczych, np. obiegowych podgrzewaczy wody.

- Pamiętajmy, że tlenek węgla jest niewidoczny i niewyczuwalny dla ludzkich zmysłów - podkreśla mł. bryg. Aneta Gołębiowska i przypomina o możliwości zamontowania czujników tzw. czadu.

Reklama

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon
Reklama