Po Miechowicach śladami Tiele-Wincklerów. Za nami kolejny inspirujący spacer z Teresą Ebis

Za nami kolejny inspirujący spacer historyczny w Bytomiu. Śladami arystokracji z Miechowic oprowadziła Teresa Ebis. Uczestnicy mieli okazję poznać historię słynnego rodu Tiele-Wincklerów, a nawet zajrzeć do krypt pod kościołem pw. św. Krzyża.

Spacer śladami Tiele-Wincklerów

W sobotę, 27 lipca odbył się spacer ,,Śladami arystokracji z Miechowic". Sylwetkę rodu Tiele-Wincklerów, śląskiej szlachty wywodzącej się z Kurlandii, przybliżyła Teresa Ebis - miłośniczka bytomskiej architektury, fotografka i blogerka, znana jako Bies Bytomski.

Teresa Ebis oprowadziła uczestników spotkania po kryptach rodziny Tiele-Wincklerów znajdujących się pod kościołem pw. św. Krzyża, a także po parku i pałacu Tiele-Wincklerów oraz Domu Matki Ewy, który znajduje się na terenie Zespołu Zabytkowego Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Miechowicach.

Ebis przybliżyła historię i drzewo genealogiczne słynnego rodu, a także związane z nim legendy i anegdoty. Uczestnicy dowiedzieli się o wpływie Tiele-Wincklerów na rozwój Miechowic oraz innych górnośląskich miejscowości na przełomie XIX i XX wieku.

Teresa Ebis oprowadziła uczestników spaceru po kryptach pod kościołem pw. św. Krzyża
Teresa Ebis oprowadziła uczestników spaceru po kryptach pod kościołem pw. św. Krzyża

Szlak srebra i wody

Spacery organizowane w ramach akcji „Spacery tematyczne Bytom i Tarnowskie Góry” realizowane są przez Lokalną Organizację Turystyczną Miasta Gwarków. To wspólna inicjatywa samorządów Tarnowskich Gór, Bytomia, Zbrosławic, Powiatu Tarnogórskiego, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (zarządzającego jedynymi obiektami wpisanymi na listę UNESCO w województwie śląskim) oraz Muzeum w Tarnowskich Górach, Stowarzyszenia Górnośląskie Koleje Wąskotorowe, Stowarzyszenia Gliwicka 66 i Stowarzyszenia Dziedzictwo.

Głównym celem organizacji jest utworzenie i zarządzanie produktem turystycznym pn. „Miasta Gwarków. Szlak Srebra i Wody w Tarnowskich Górach, Bytomiu i Zbrosławicach”. W tym historię ciekawych miejsc przybliżają m.in. Teresa Ebis, Dariusz Pietrucha, Tomasz Śmiałek, czy Tomasz Sanecki.

Kolejne spacery historyczne w Bytomiu

W najbliższym czasie miłośnicy i pasjonaci będą mieli okazję wziąć udział w kolejnych ciekawych spacerach. W sobotę, 3 sierpnia spacer „Śladami bytomskich Piastów” poprowadzi bytomski historyk Tomasz Sanecki, z kolei kolejne spacery zaplanowano:

  • 10 sierpnia: "Spacer z dreszczykiem - nocny po Bytomiu;
  • 17 sierpnia: "Bruderszaft z bytomski detalami;
  • 24 sierpnia: "Cmentarz Mater Dolorosa";
  • 31 sierpnia: "Szlakiem przemytników – przez dawne pogranicze polsko-niemieckie w Łagiewnikach"
Tiele-Wincklerowie zapisali się na kartach historii jako magnaci przemysłowi Górnego Śląska
Tiele-Wincklerowie zapisali się na kartach historii jako magnaci przemysłowi Górnego Śląska
Sladami sredniowiecznego bytomia

Może Cię zainteresować:

Śladami średniowiecznego Bytomia. Spacer wzdłuż murów miejskich poprowadzi Dariusz Pietrucha

Autor: Redakcja Bytomski

10/07/2024

Spacer Bytom, Kierunek GZM

Może Cię zainteresować:

Jak Bytom wyrwał się ze średniowiecza i co z tego wyszło. Spacer z Teresą Ebis po północnym śródmieściu Bytomia w ramach Kierunku GZM

Autor: Katarzyna Pachelska

07/07/2024

Karolina Kruszewska

Może Cię zainteresować:

Karolina Kruszewska: Szombierki jak z Pink Floyd. Spacer po Knajfeldzie, śląskim designie i edukacji seksualnej

Autor: Szymon Karpe

03/03/2024

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon