Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej, wyruszył w przedwyborczą trasę po Polsce. W piątek, 17 marca 2023 r., odwiedzi Bytom. Spotkanie z mieszkańcami miasta zaplanowano na godz. 17.00 w Hali na Skarpie, przy ul. Frycza-Modrzewskiego 5a. Podczas swojego touru obiecał już m.in. wprowadzenie zerowego kredytu na pierwsze mieszkanie dla osób poniżej 45. roku życia, a także dopłatę do najmu lokali mieszkalnych. Jakie oczekiwania są wobec byłego (a może też przyszłego) premiera w związku z jego wizytą w Bytomiu?
W programie Koalicji Obywatelskiej pieniądze na rewitalizację i remonty pustostanów
- Mam nadzieję, że zostanie rozwinięty wątek środków dla samorządów na rewitalizację i remonty mieszkań oraz pustostanów. A wiemy, że w Bytomiu jest bardzo dużo takich miejsc – w Rozmowie Dnia Radia Piekary mówiła Halina Bieda, senatorka Koalicji Obywatelskiej z Bytomia.
Parlamentarzystka zaznaczyła, że to znalazło się w programie Koalicji Obywatelskiej i zapowiedziano na ten cel 10 mld zł. Dodała, że ma nadzieję, że Donald Tusk powie o tym coś więcej. - Samorządy na to bardzo czekają. Zamiast budować nowe osiedla na przedmieściach, można zagospodarować to, co mamy w śródmieściu – podkreśliła.
Halina Bieda dodała, że większość jej interwencji w bytomskim biurze senatorskim związany jest właśnie z mieszkaniami. Problemem jest m.in. nieuregulowany stan prawny wielu kamienic, więc konieczna jest zmiana przepisów, by takie budynki mogły zostać skomunalizowane.
Senatorka wskazała, że problemem miast takich jak Bytom są także tereny poprzemysłowe, które należy rewitalizować. Trzeba je uzbrajać i doprowadzać do nich drogi, a w większości one także nie są własnością samorządów i też trzeba ułatwić ich komunalizację.
Tematy na spotkanie z Donaldem Tuskiem w Bytomiu: Przyszłość górnictwa, uznanie języka śląskiego
Wśród tematów, które pojawią się na bytomskim spotkaniu z Donaldem Tuskiem z pewnością nie zabraknie przyszłości górnictwa oraz środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, które mają pomóc samorządom w procesie odchodzenia od węgla i naprawy szkód, które wyrządził przemysł.
- Rabunkowa gospodarka doprowadziła do takiego stanu jaki mamy. Bytom jest takim „modelowym” przykładem zniszczenia mienia komunalnego. Zniszczenia dróg czy kanalizacji. Jak opowiadamy to poza Śląskiem, to ludzie nie zawsze chcą wierzyć – mówiła bytomska senatorka.
Podczas wizyty na Śląsku nie można pominąć kwestii uznania śląskiego za język regionalny. Cała demokratyczna opozycja deklaruje, że jeżeli wygra wybory, to w końcu zostanie zapisany w ustawie. Jednak – jak zauważył prowadzący rozmowę, red. Marcin Zasada – gdy Donald Tusk mówił o języku śląskim, to nie wyglądał na przekonanego.
- Mam nadzieję, że go tym razem przekonamy. Podczas wizyty będzie doskonała okazja, żeby i o tym porozmawiać – stwierdziła Halina Bieda.
Parlamentarzystka dodała, że poza kwestią uznania śląskiego za język regionalny ważna jest także edukacja regionalna. Wskazała, że powinna zostać wpisana do podstawy programowej nauczania i powinna być prowadzona w każdym regionie. Podkreśliła, że w budżecie państwa powinny się znaleźć na to środki.
Może Cię zainteresować:
Donald Tusk przyjedzie z wizytą do Bytomia
Może Cię zainteresować: