Dawid Grabowski

Dawid Grabowski: Nowy rok, nowe ceny wywozu odpadów


Idzie nowe, a z nim nowe ceny. Wraz z nowy rokiem wzrasta nam płaca minimalna, ceny za prąd, wodę i wiele innych co przekłada się na ceny odpadów.

Reklama

„Ale jak to mam płacić za śmieci?” huczy internet, gdy w miastach podnoszone są ceny za odpady i to nie o 2 złote, ale dwukrotnie lub lepiej. Temat jest prosty: produkujesz odpad, to musisz za niego zapłacić. Zgodnie z prawem, to gmina jest właścicielem naszych odpadów, a co za tym idzie również dzikich składowisk, więc za uprzątniecie terenu na którym ktoś porzucił kanapę i gruz zapłacimy my wszyscy.

Co gmina może zrobić z tymi pieniędzmi ? Na pewno nie wyda ich na stadion, czy remont drogi, ponieważ pieniądze są znaczone, to znaczy, że nie można ich wydać na nic innego niż gospodarka odpadami. W skład zadań wchodzi odbiór odpadów i ich zagospodarowanie ale także utworzenie PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – czyli miejsca gdzie każdy z nas może oddać takie odpady jak gruz, opony, stare meble, puszki po farbach czy oleje), a także likwidacja wcześniej wspomnianych dzikich wysypisk. W Bytomiu taki punkt znajduje się przy składowisku odpadów na obwodnicy w stronę Piekar Śląskich.

Bytom dodatkowo z naszej opłaty zapewnia nam pojemniki, w które zgodnie z ustawą powinniśmy się sami wyposażyć. Część miast jednak tak, jak Bytom ściąga ten obowiązek z mieszkańców i organizuje pojemniki w ich imieniu.

Zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawy mamy obowiązek segregowania odpadów, a więc mamy tylko opłatę za odpady segregowane oraz karę za złe ich posegregowanie (w wysokość od dwóch do czterokrotności). A więc w gminach gdzie cena wynosi 30 PLN kara może osiągnąć nawet 120 PLN w przypadku błędnej lub braku segregacji. Kara jest obowiązkowa wynika z przepisów prawa, jednak wiele miast zanim nałoży karę najpierw daję żółte kartki w postaci naklejek na pojemnik.

Nie trzeba czytać wcale specjalistycznych czy branżowej prasy, aby dowiedzieć się, że fala podwyżek zalewa kraj. W specjalistycznych biuletynach natomiast przeczytamy, że Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadzi kontrole w gminach, gdzie te opłaty są niskie, ponieważ istnieje uzasadnienie, że odpady nie są zagospodarowywane w odpowiedni sposób, lub przez nieodpowiednie firmy. Robiąc szybki przegląd możemy spotkać się z następującymi stawkami za wywóz odpadów, które gminy wprowadziły przez ostatnie 3 miesiące:

  • Rybnik: 22 PLN i 66 PLN
  • Wałbrzych: 27 PLN i 54 PLN
  • Łódź: 24 PLN i 48 PLN
  • Jóżefów, Marki, Otwock: 32 PLN i 65 PLN
  • Zawiercie: 25 PLN i 75 PLN
  • Tarnowskie Góry: 21 PLN i 42 PLN (od lipca 2019)
  • Katowice: 21,30 PLN i 42,60 PLN
  • Bytom: 21,50 PLN i 50 PLN

Nie dajcie więc się zwieść , że opłata w Bytomiu będzie wynosić 50 PLN i będzie jedna z najwyższych w Polsce, ponieważ będzie 21,50 i będzie to jedna z najniższych. Polecam sprawdzić ceny po podwyżkach w innych miastach.

Czytaj dalej:

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (23 replies).

myszaty Avatar
myszaty odpowiedział w temacie: #188388 2020/01/12 20:46
bo przez złe prawo firmom śmieciowym jest trudniej - nie bez powodu - a starej unii nie zależy na zbyt szybkim rozwoju Polski.
Przecież tak bardzo prounijna proekologiczne PO mogła od razu wprowadzić takie regulacje które pomijały by błędy innych krajów? ale po co - remondisowi czy albie było by trudniej zawładnąć rynkiem..
Jan Paweł Jeziorowski Avatar
Jan Paweł Jeziorowski odpowiedział w temacie: #188380 2020/01/12 09:33
Przygotujmy się na kary one są nieuniknione.
W 2020 roku, na mocy dyrektywy UE, wszystkie kraje członkowskie będą musiały osiągnąć 50 proc. poziom recyklingu odpadów komunalnych. Polska znała wytyczne dotyczące recyclingu już wstępując do Unii Europejskiej, więc nie powinno to być żadnym zaskoczeniem dla rządzących. Mimo to nie ma szans na osiągnięcie takiego wyniku, ponieważ w 2019 roku w Polsce wyniósł on zaledwie 21 procent a w Bytomiu około 14 procent.
Passphrase Avatar
Passphrase odpowiedział w temacie: #188310 2020/01/08 14:32
Panie Pawle, serdecznie dziękuje za udzielenie odpowiedzi.
Z tego co rozumiem wynika iż kubły będą nadal stały na zewnątrz zamykanych podwórek gospodarczych, a dostęp do nich będzie miał każdy kto tylko będzie chciał. Już nie mogę się doczekać w takim razie jak mi ktoś z miasta podniesie cene za brak segregacji smieci ;). Sądy będą miały ewidentnie co robić.

Chyba ze miasto i Bracia Strach mają na to jakiś pomysł.
vanstypeks Avatar
vanstypeks odpowiedział w temacie: #188309 2020/01/08 12:42
Jan Paweł Jeziorowski Avatar
Jan Paweł Jeziorowski odpowiedział w temacie: #188298 2020/01/07 15:39
Panie Pawle, mam pytanie odnośnie podwórek gospodarczych w zasobach SMM - czy w tej chwili spełniają one wymogi stawiane przez miasto w kwestii ilości odpowiednich kubłów na poszczególne typy śmieci ? Czy SMM będzie musiała dokonać jakiejś aktualizacji i dołożenia odpowiednich pojemników ? Pytam, ponieważ część z nich jest umieszczona poza podwórkami gospodarczymi - szkło, papier, plastik - w związku z tym mają do nich dostęp praktycznie wszyscy i mogą tam wrzucać również wszystko ...
Pytanie 1.
Czy w tej chwili podwórka gospodarcze w zasobach SMM spełniają wymogi stawiane przez miasto w kwestii ilości odpowiednich kubłów na poszczególne typy śmieci ?
Odpowiedź na pytanie 1.
Miasto nigdy dotychczas nie stawiało i nadal nie stawia SMM żadnych wymogów odnośnie podwórek gospodarczych w kwestii ilości odpowiednich kubłów na poszczególne typy śmieci ?
Pytanie 2.
Czy SMM będzie musiała dokonać jakiejś aktualizacji i dołożenia odpowiednich pojemników ?
Odpowiedź:
SMM nie będzie musiała dokonywać aktualizacji i dokładania żadnych pojemników.
Zgodnie z § 2 uchwały Nr XXI/280/19 Rady Miejskiej w Bytomiu, który cytuję poniżej:
„2) przejęte będą przez gminę obowiązki właścicieli nieruchomości zamieszkałych dotyczące wyposażenia nieruchomości w pojemniki lub worki służące do zbierania odpadów komunalnych jako część usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości …”
Właścicielem wszystkich pojemników na odpady komunalne jest w Naszym przypadku firma STRACH.
Pojemniki na odpady typu „dzwon” zawsze są zlokalizowane poza podwórkami gospodarczymi, a wynika to z konieczności użycia specjalistycznych pojazdów i sposobu rozładunku hakowego - a nie bramowego jak w przypadku pozostałych pojemników.

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.