Pacjenci decydują się na odtrucie alkoholowe w prywatnych placówkach medycznych głównie ze względu na brak konieczności oczekiwania w kolejce osób zainteresowanych przeprowadzeniem zabiegu. W tych miejscach lekarze oferują pomoc od ręki i pozostają do dyspozycji chorych podczas całego okresu trwania terapii choroby alkoholowej. Detoksykację należy przeprowadzać pod okiem specjalistów i z ich wsparciem. Nagłe odstawienie alkoholu może bowiem wiązać się z ryzykiem wystąpienia u pacjenta nagłych reakcji oraz powikłań. W stacjonarnych warunkach prywatnych placówek medycznych nieprzyjemne objawy głodu alkoholowego i kaca ogranicza się głównie z wykorzystaniem dożylnej suplementacji i farmakoterapii. Doświadczeni lekarze wiedzą, w jaki sposób pomóc alkoholikowi, by przerwanie ciągu alkoholowego nie było dla jego organizmu traumatyczne zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.
Na czym polega odtrucie alkoholowe? Konsekwencje alkoholizmu
Niezwykle istotne dla bezpieczeństwa pacjenta i skuteczności detoksykacji jest to, by odtrucie alkoholowe przebiegało stopniowo i pod ścisłą kontrolą specjalistów. Polega ono bowiem na oczyszczeniu organizmu alkoholika z toksyn poalkoholowych, jego odżywieniu, nawodnieniu i ogólnej regeneracji. Podczas odtruwania alkoholowego minimalizuje się również nieprzyjemne skutki odstawienia alkoholu etylowego. Farmakologicznie zwalcza się objawy Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego, z jakimi zmaga się zdecydowana większość nałogowców.
Pomoc i wsparcie w procesie detoksu poalkoholowego oferuje wielu lekarzy – głównie internistów i psychiatrów. Można je przeprowadzić zarówno w placówkach prywatnych, jak i w szpitalu, na oddziale detoksykacyjnym, a także w całodobowym ośrodku odwykowym. Wówczas pacjent powinien jednak posiadać skierowanie na terapię choroby alkoholowej, wystawione przez lekarza psychiatrę. Decydując się na odtrucie na NFZ, trzeba liczyć się z długim czasem oczekiwania, a przecież w przypadku leczenia alkoholizmu czas ma olbrzymie znaczenie. W placówkach prywatnych często też warunki są po prostu bardziej komfortowe. Ośrodki muszą ze sobą konkurować, by zachęcić pacjentów do podjęcia leczenia w konkretnym miejscu. Często też zatrudniają najlepszych specjalistów. Jedynym wadem placówek prywatnych jest konieczność samodzielnej zapłaty za usługę. Niweluje to jednak wszelkie wady terapii na NFZ.
Niektórzy pacjenci zastanawiają się również nad możliwością wykonania domowej detoksykacji, samodzielnie lub podczas wizyt domowych specjalisty. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że jest to skomplikowany i złożony proces. Samodzielna detoksykacja rzadko przynosi dobre efekty. Najczęściej jest nie tylko nieskuteczna, ale może okazać się również szkodliwa dla zdrowia. Nawet jeżeli zatrucie alkoholem występuje po jednorazowym epizodzie wypicia zbyt dużej ilości alkoholu, jego objawy mogą być nasilone. Przez to stają się uciążliwe oraz niebezpieczne. Jeżeli pacjent trwa w kilkudniowym lub wielotygodniowym ciągu alkoholowym, wówczas bezwzględnie konieczne jest profesjonalne wsparcie specjalistów.
Zalety przerwania ciągu alkoholowego w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień pod opieką personelu
Detoksykację alkoholową, podobnie jak wszystkie inne elementy kompleksowej terapii alkoholizmu, najlepiej prowadzić pod okiem lekarza. W prywatnej placówce leczenia uzależnień lekarz i przedstawiciele personelu pielęgniarskiego pozostają do stałej dyspozycji pacjenta. Monitorują jego stan, kontrolują podstawowe parametry życiowe. Adekwatnie odpowiadają na wszystkie potrzeby o dolegliwości, z jakimi zmaga się chory podczas detoksykacji. Wszystkie osoby zgłaszające się na detoks alkoholowy w prywatnej placówce mogą liczyć na profesjonalne podejście specjalistów i ich ekspercką wiedzę. W katowickim Centrum Medycznym Galmedic osoby uzależnione, które zdecydowały się na odtrucie alkoholowe, przebywają podczas zabiegu w komfortowych i dyskretnych (wręcz intymnych) warunkach jednoosobowego pokoju lub gabinetu zabiegowego.
Zaletą przeprowadzenia detoksykacji poalkoholowej w prywatnej placówce medycznej jest ponadto skuteczność działania podejmowanego przez lekarzy. Już sama izolacja chorego od najbliższego środowiska wpływa pozytywnie na możliwość ograniczenia wypijanej przez niego używki. Odstawienie alkoholu etylowego to nie koniec drogi do wyzwolenia się z nałogu alkoholowego. Dla większości nałogowców przerwanie ciągu alkoholowego stanowi najtrudniejszy krok na drodze do trzeźwości. Następnie należy unikać tzw. wyzwalaczy głodu alkoholowego, które mogą przyczyniać się do wzrostu ryzyka wystąpienia nawrotu choroby alkoholowej. Pozostając w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień, alkoholik zyskuje gwarancję, że lekarze skutecznie uniemożliwią mu korzystanie z popularnego, choć nieskutecznego klina. W zamian oferują dożylną suplementację elektrolitów i substancji odżywczych oraz kierowaną farmakoterapię. W prywatnych placówkach istnieje również możliwość wprowadzenia nowatorskich terapii, co jest niemożliwe w ośrodkach publicznych.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat odtrucia alkoholowego w Centrum Medycznym Galmedic? Odwiedź stronę: https://katowice.galmedic.pl/uslugi/detoks-alkoholowy/.
Odtrucie alkoholowe – kroplówki i wypłukanie substancji toksycznych oraz resztek alkoholu z organizmu
Odtrucie alkoholowe w prywatnej placówce rozpoczyna się od konsultacji lekarskiej osoby zainteresowanej przeprowadzeniem usługi. Niedopuszczalne jest samodzielne rozpoczęcie detoksykacji w warunkach domowych bez opieki specjalistów. Działanie to jest ryzykowne głównie ze względu na możliwość wystąpienia niebezpiecznych objawów odstawiennych, pogarszających ogólny stan zdrowia psychicznego i fizycznego chorego. Podczas kwalifikacji chorego do zabiegu lekarz weryfikuje istnienie wskazań do odtruwania i eliminuje ewentualne przeciwwskazania. Bezwzględnym wskazaniem do rozpoczęcia detoksu poalkoholowego jest obecność ciągów alkoholowych, których najczęściej alkoholik nie jest w stanie samodzielnie przerwać. Długotrwałe spożywanie alkoholu etylowego zaburza poziom gospodarki wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej organizmu. Wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie wszystkich narządów i układów. Niektóre z tych zmian można ograniczyć, złagodzić lub całkowicie wycofać dzięki zastosowaniu dożylnej suplementacji składników odżywczych.
Kroplówki witaminowe stosowane podczas odtrucia poalkoholowego zawierają w swoim składzie jony podstawowych pierwiastków (sód, potas, wapń i magnez), rozpuszczone w roztworze glukozy. Dzięki temu dożylny wlew witaminowy szybko przywraca równowagę organizmu, nawadniając go i odżywiając. By móc go podać pacjentowi, konieczne jest wykonanie dożylnego wkłucia. Zwykle zlokalizowane jest ono w zgięciu łokciowym. Za pośrednictwem umieszczonego w żyle wenflonu substancje odżywcze kroplówki docierają bezpośrednio do krwiobiegu pacjenta. Suplementacja dożylna omija zatem układ pokarmowy. Elektrolity i witaminy nie podlegają procesowi trawienia, a co za tym idzie – szybciej i skuteczniej wchłaniają się do ustroju. Stosowanie kroplówek witaminowych w terapii uzależnienia jest najskuteczniejszym sposobem na uzupełnianie niedoboru witamin, makro- i mikroelementów, usunięcie toksycznych substancji, przyspieszenie procesu metabolizmu alkoholu i wydalania toksyn z krwiobiegu.
Detoks alkoholowy i ograniczenie objawów zespołu abstynencyjnego u osoby uzależnionej w placówce medycznej
Odtrucie alkoholowe przeprowadzane w warunkach domowych nie pozwala na skuteczne leczenie objawów zespołu abstynencyjnego. U większości chorych pojawiają się one zaś zazwyczaj już podczas dożylnej infuzji płynów. Przyspieszenie procesu trawienia etanolu i jego wydalania z ustroju wpływa bezpośrednio na usprawnienie procesu trzeźwienia alkoholika. Gdy rezygnuje on z używki, w jego ustroju dochodzi do gwałtownych przemian metabolicznych i biochemicznych. Organizm radzi sobie z nimi w sposób odczuwalny i stosunkowo nieprzyjemny dla nałogowca. Na pierwszym etapie odstawienia osoby uzależnione zmagają się z objawami przypominającymi nieco kaca. Należą do nich przede wszystkim: ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, napady drgawek, omamy, halucynacje, tachykardia, zaburzenia snu, nadpotliwość, wahania wartości ciśnienia tętniczego krwi. W późniejszych stadiach rozwoju głodu alkoholowego u pacjenta może dochodzić do coraz gwałtowniejszych reakcji. Bez oczyszczenia organizmu z toksyn może on zmagać się ze złożonymi konsekwencjami choroby alkoholowej, prowadzącej nawet do nagłego zatrzymania krążenia, a więc i zgonu chorego.
Skutecznie poprawić stan zdrowia fizycznego i psychicznego pacjenta oraz ograniczyć dokuczliwość objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego można za pośrednictwem farmakoterapii stosowanej podczas odtrucia alkoholowego. W celu zniwelowania dolegliwości odstawiennych lekarze zlecają pacjentom leki przeciwbólowe, nasenne, uspokajające i przeciwwymiotne. Ich działanie jest natychmiastowe, głównie ze względu na drogę ich podania. Najłatwiej aplikuje się je już w kroplówkach witaminowych, często przedstawiciele personelu medycznego podają je również domięśniowo.
Czy odtruwanie organizmu po alkoholu ma wady?
Skuteczny detoks powinien kończyć się wraz z oczyszczeniem organizmu chorego ze szkodliwych substancji pochodzących z alkoholu, ograniczeniem konsekwencji długotrwałego picia alkoholu i zminimalizowaniem objawów zespołu odstawiennego. Odtrucie alkoholowe jest całkowicie bezpieczne dla wszystkich pacjentów zakwalifikowanych do zabiegu przez lekarza. W związku z tym można stwierdzić, że odtruwanie organizmu po alkoholu ma niemal same zalety. Oczyszczanie organizmu przynosi korzyści zdrowotne zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Detoks alkoholowy w domu lub podczas wizyt domowych nie stwarza zaawansowanych możliwości. Lekarz nie może użyć wielu medykamentów i specjalistycznego sprzętu.
Odtrucie poalkoholowe i detoksykacja w ośrodku a odstawienie alkoholu
Profesjonalne odtrucie alkoholowe pozwala na szybkie i skuteczne zregenerowanie organizmu chorego na każdym etapie jego uzależnienia. Nawet jeżeli zmaga się on z konsekwencjami długotrwałego trwania w ciągach alkoholowych i nie osiąga samodzielnie stanu trzeźwości, specjaliści są w stanie mu pomóc. Do Centrum Medycznego Galmedic można zgłosić się nawet po spożyciu alkoholu. Specjaliści pomagają stopniowo i bezpiecznie odstawić używkę. Odtrucie alkoholowe pomaga wrócić do pełni sprawności psychofizycznej. Trzeźwy alkoholik jest w stanie podjąć świadome decyzje o dalszej terapii, najczęściej z wykorzystaniem terapii awersyjnej i psychoterapii.