Odrobina Hollywood w Bytomiu. Słynny napis ROZBARK wraca na swoje miejsce

Wielki, biały napis "KOPALNIA ROZBARK" wszystkim wjeżdżającym do Bytomia od strony Katowic zawsze kojarzył się ze słynną instalacją na zboczu góry Lee w Los Angeles. Po ok. 20 latach powróci na swoje dawne miejsce z inicjatywy Dobromira Bujaka, prezesa Klubu Sportowego Skarpa Bytom oraz Stowarzyszenia Miłośników Rozbarku.

Montaz napisu rozbark

Kopalnia Węgla Kamiennego „Rozbark”, dawnej „Heinitzgrube” została uruchomiona w 1863 roku. W 1971 roku połączona została z kopalnią „Łagiewniki”, a w 1999 roku KWK „Rozbark” w wyniku restrukturyzacji górnictwa została przekształcona w Zakład Górniczy „Bytom II”. Pod taką nazwą kopalnia działała do 2004 roku – wówczas zakład zlikwidowano, a ostatnią tonę węgla kamiennego wydobyto tutaj 31 lipca 2004 roku. Wkrótce potem rozpoczęto likwidację zakładu. Wówczas z powierzchni ziemi zniknęły stalowe wieże szybowe, monumentalna sortownia oraz wiele innych budynków, a także wspomniany napis.

W 2021 roku w zrewitalizowanych obiektach KWK Rozbark Klub Sportowy Skarpa Bytom uruchomił jedno z największych i najnowocześniejszych w Europie Centrów Sportów Wspinaczkowych i Siłowych. Obecnie klub kontynuuje zagospodarowywanie pokopalnianego terenu, w tym m.in. odbudowując dawną łaźnię, a teraz również zrekonstruuje dawny napis. Około dwumetrowe litery zostaną zamontowane na specjalnie przygotowanej konstrukcji nad murem oporowym przy ulicy Chorzowskiej. Ich krój, wielkość i kolor będą odwzorowywać oryginalny napis.

– Przywracamy pamięć i tradycję związaną z nieczynną od dwudziestu lat KWK „Rozbark”. Wielu mieszkańców, w tym byli górnicy z kopalni dopytywali o powrót historycznego napisu, który znajdował się na murze oporowym otaczającym kopalnię – mówi Dobromir Bujak, prezes KS Skarpa Bytom. – Mimo że kopalnia nie fedruje już od wielu lat, uznaliśmy, że częściowo odtworzymy historyczny napis. Na specjalnej konstrukcji na murze oporowym zamontujemy napis ROZBARK, który będzie witał mieszkańców dzielnicy – podkreśla Dobromir Bujak.

By mogło do tego dojść, klub musiał wpierw uzyskać zgodę Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. Teren dawnej kopalni jest bowiem objęty wpisem do rejestru zabytków. W tym celu konieczne było przygotowanie programu prac montażowych oraz przeprowadzenie wizji lokalnej z przedstawicielami służb konserwatorskich.

– To kolejny element dawnej historii KWK Rozbark, który będzie przypominał o jednej z największych kopalń węgla kamiennego na Górnym Śląsku fedrującej przez ponad 140 lat – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. – Już wkrótce teren po KWK Rozbark zyska kolejne funkcje dzięki pozyskaniu środków z Unii Europejskiej. Powstające tam nowoczesne i samowystarczalne Centrum Transformacji Energetycznej i Centrum Aktywności Społeczno-Edukacyjnej, będą kolejnym miejscem, gdzie mieszkańcy spędzą wolny czas i poznają historię miejsca nieodłącznie związanego z Bytomiem – podkreśla Mariusz Wołosz.

Odsłonięcie zrekonstruowanego napisu odbędzie się podczas Święta Rozbarku w sobotę 7 września o godz. 13:00 na terenie Klubu Sportowego SKARPA BYTOM przy ul. Wojciecha Kilara 33. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla dorosłych i dzieci, w tym m.in. dmuchańce, przejażdżki na kucykach, warsztaty ekologiczne, spotkania z pszczelarzem, dyskoteka pod chmurką i bieg przełajowy, a głównym punktem programu będzie próba pobicia rekordu Polski w największym zgromadzeniu osób w strojach regionalnych.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon