Neon wcześniej witał podróżnych przyjeżdżających do miasta koleją, dziś podziwiać go będą rowerzyści, piesi oraz kierowcy samochodów. Umowę na umieszczenie neonu na kamienicy zawarły Bytomskie Mieszkania oraz Dominik Tokarski z Fundacji NEON Katowice.
Po przejęciu neonu od PKP Polskie Linie Kolejowe SA był ona gruntownie odnawiany. Jak przyznawał Dominik Tokarski, prezes Fundacji NEON Katowice: - Neon był w złym stanie, litery wymagały retuszu, ale finalnie wszystkie są oryginalne. Wszystkie nowe elementy neonu zostały wykonane według dawnych sposobów produkcji.
NEON Katowice · To zaszczyt i przyjemność móc współuczestniczyć w tym projekcie. Należą się podziękowania za pomoc Miasto Bytom oraz PKP Polskie Linie Kolejowe SA - dzięki Waszym działaniom historyczne dworcowe napisy zostały w Bytomiu - tak na Facebooku skomentowała wiadomość Fundacja NEON Katowice.
Fundacja NEON Katowice
Dominik Tokarski, katowicki społecznik, od lat ratuje zapomniane dziedzictwo neonów. Dzięki niemu możemy cieszyć oczy ich widokiem tych rzemieślniczych reklam. Jego dzieła wiszą m.in. w Strefie Centralnej w gmachu Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów. W 2019 roku postanowił sformalizować swoją działalność w tym zakresie i założył Fundację Neon Katowice. Pod koniec 2023 r. jego organizacja stworzyła swój przyczółek w Bytomiu.
– Do Bytomia przekonała mnie Karolina Jakoweńko, z którą współpracowałem w ramach Rady Konsultacyjnej Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Pracując nad programem kulturalnym, dużo rozmawialiśmy o zaangażowaniu miast Metropolii, rozproszeniu inicjatyw i wybraniu tych, które będą promieniowały na inne miasta. A ponieważ najlepiej zacząć zmiany od siebie, zdecydowałem się działalność ulokować w Bytomiu – mówi Dominik Tokarski, prezes Fundacji Neon Katowice.
Może Cię zainteresować:
Cmentarz dla zwierząt w Bytomiu. To jedyne takie miejsce w Metropolii
Może Cię zainteresować: