Nowy mozaikowy mural w Bytomiu. Miś ze słoikiem miodu pojawił się obok „Ula”

W Bytomiu można podziwiać nowy mozaikowy mural. Przedstawia brązowego niedźwiadka, ściskającego w łapkach słoik z miodem. Powstał oczywiście obok „Ula”. Skąd pomysł na taki temat, poza historyczną nazwą budynku?

Od niedawna niemal w ścisłym centrum Bytomia możemy podziwiać w mieście nową, tematyczną mozaikę. Mural znajduje się na przybudówce wyremontowanego przed kilkoma laty Domu Polskiego „Ul”, gdzie mieści się siedziba hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Bytomiu. Aby go zobaczyć, trzeba przejść na wschodnią stronę budynku - na prawo od wejścia.

Mural przedstawia brązowego niedźwiadka, ściskającego w łapkach słoik z miodem, który siedzi na wzgórzu w otoczeniu kwiatów i latających pszczół, a także zawieszone nad wszystkim promienne słońce.

Skąd pomysł na taki temat, poza historyczną nazwą budynku? Inicjatorem przedsięwzięcia jest grupa nieformalna „Miłośnicy Pszczół” – Maria Kulawik z mężem Markiem, pszczelarzem, właścicielem firmy Moje Pszczoły, oraz przyjaciółką Moniką. Na dachu harcerskiego „Ula” znajdują się prawdziwe ule będące pod opieką Marka Kulawika. Jak przyznaje jego żona, spodobał im się pomysł na mozaikowy szlak w Bytomiu. Już w ubiegłm roku z ich inicjatywy w ogrodzie Muzeum Górnośląskiego powstała pierwsza pszczela mozaika. Tam także mieszczą się ule.

Jak podkreśla Maria Kulawik, mural mógł zaistnieć dzięki działaniu lokalnej pracowni-galerii „Stalowe Anioły”, której współwłaścicielka jest artystką specjalizującą się w mozaice, oraz zaangażowaniu licznego grona wolontariuszy.

- Projekt mozaiki powstał w maju - przygotowała go Magdalena Wichrowska z pracowni „Stalowe Anioły” i to ona koordynowała i pomagała wolontariuszom wykonać taki ogrom prac. Nie sposób wymienić wszystkie osoby, które były zaangażowane w prace. Wiele wspaniałych ludzi poświęciło swój czas i działaliśmy razem. (…) To praca wolontariuszy pod okiem profesjonalistki - mówi Maria Kulawik.

Projekt powstał z udziałem środków z budżetu gminy Bytom, przydzielonych na drodze konkursu w ramach programu regrantingowego #Lokalnedziałania. Nosił tytuł „Mozaikowa rewitalizacja 4 - Mozaika i pszczoły u harcerzy”. Patronem projektu została fundacja „Śląskie Obrazy”.

- Też kiedyś byłam wolontariuszką przy innym projekcie (mozaiki). Kwiatek mojej córki jest wmurowany przy BCK-u. Codziennie go mijała idąc do szkoły. Miło pomyśleć - to moja praca - opowiada Maria Kulawik.

To bowiem nie pierwszy mozaikowy projekt w Bytomiu - tych co roku przybywa dzięki zaangażowaniu mieszkańców, zapalonych do tej formy sztuki. Oprócz wspomnianego muralu z ogrodu Muzeum Górnośląskiego, rezultaty wcześniejszych działań można zobaczyć m.in. na Rozbarku przy skrzyżowaniu ulic Stanisłąwa Witczaka i Felika Musialika, w przestrzeni wokół Bytomskiego Centrum Kultury czy na rynku, gdzie mozaikowe kwiaty zdobią kosze na śmieci.

Przebudowa peronów i hali peronowej w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Blacha ustąpiła miejsce drewnu. Hala peronowa zyskuje nowy dach

Autor: Daniel Lekszycki

06/11/2023

Plac zabaw przy ulicy Palińskiego w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Maluchy mogą już korzystać z odnowionej przestrzeni. Plac zabaw przy Palińskiego gotowy

Autor: Urszula Ważna

05/11/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon