Kilka dni temu uroczyście otwarto tu nowy Dział Rehabilitacji Medycznej z Pracownią Masażu Leczniczego i Pracownią Laseroterapii Szpitala Specjalistycznego nr 1.
Sprzętu i pomieszczeń jest więcej niż przy ul. Żeromskiego, niewykluczone zatem, że skróci się czas oczekiwania na zabiegi. Trzeba jednak pamiętać, że pracownia może przyjmować tylu pacjentów, na ile pozwala kontrakt podpisany z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Wielu pacjentów pyta nas, czy będziemy świadczyć usługi rehabilitacyjne odpłatnie. Niestety, nie pozwalają nam na to przepisy - mówi Robert Dederko, zastępca dyrektora Szpitala Specjalistycznego nr 1. W nowej placówce leczyć się będą chorzy kierowani na zabiegi przez lekarzy specjalistów, albo lekarzy pierwszego kontaktu, a także pacjenci szpitala.
Na zakup nowoczesnego sprzętu do rehabilitacji szpital otrzymał prawie 198 tys. zł. Połowa tej kwoty pochodzi z rezerwy celowej budżetu państwa, a połowa - z budżetu miejskiego. Z własnej kieszeni szpital dołożył na zakup sprzętu prawie 7 tys. zł.
O zdrowie pacjentów dbać będzie 10 etatowych pracowników działu rehabilitacji. Będą mieli do dyspozycji m.in. lasery, urządzenie do krioterapii ciekłym azotem, aparaty do terapii ultradźwiękowej, elektrostymulacji, magnetoterapii. Jest też sala gimnastyczna wyposażona na przykład w bieżnię rehabilitacyjną, drabinki i rowery treningowe.