Nowa podłoga w domu – co wziąć pod uwagę podczas remontu?

Planujesz montaż nowej podłogi? Nie wiesz, czy zdecydować się na naturalne drewno, panele, czy na kafle? Poznaj najistotniejsze zalety i wady wskazanych rozwiązań. Sprawdź, jak zamontować płytki podłogowe, a więc najczęściej wybierany materiał ze wszystkich wymienionych.

Nowa podłoga w domu – co wziąć pod uwagę podczas remontu?

Zalety i wady różnych rozwiązań – płytki podłogowe, panele czy naturalne drewno?

Zacznijmy od naturalnego drewna. Bez wątpienia wskazany materiał daje niesamowity efekt na podłodze. Jest wyborem ekologicznym, ponadczasowym. By cieszyć się jego prezencją, trzeba jednak wdrożyć w życie odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Aby drewno dobrze się prezentowało, musi być umiejętnie i systematycznie zabezpieczane przed zawilgoceniem i zarysowaniami. Należy też liczyć się z jego dość oporową ceną. W zdecydowanej większości przypadków przewyższa ona koszt paneli czy płytek.

Panele z racji szerokiego wachlarza kolorów i wzorów są bardzo popularnym materiałem wykończeniowym. W dobie mieszkań łączących salony z aneksami kuchennymi – wprowadzono na rynek nowy ich rodzaj, a konkretniej modele o odpowiedniej klasie ścieralności i odporności na zawilgocenia. Laminowane panele to elementy dedykowane mieszkaniom korzystającym z ogrzewania podłogowego. Specjalny ich rodzaj jest nieco droższy niż klasyczna podłoga
w tym stylu.

W porównaniu z powyższą klasyfikacją, uniwersalnym wyborem wydają się płytki podłogowe. Niezależnie od wyboru można montować je w kuchni, łazience, a nawet przed domem. Nie chłoną wilgoci, a ponadto dobrze współpracują z nowoczesnym i coraz częściej instalowanym dziś ogrzewaniem podłogowym.

Pozostając w temacie wspomnianego systemu grzewczego i wilgoci, warto powiedzieć kilka słów o specjalnych foliach. Bez względu na to czy decydujemy się na drewno, czy panele lub kafle – posiadając ogrzewanie podłogowe, warto zainwestować także w specjalną folię, która zabezpiecza parter budynku przed wilgocią z ziemi. Więcej na jej temat można przeczytać na: https://aleo.com/pl/porady/jaka-folia-pod-ogrzewanie-podlogowe/.

Samodzielne układanie kafli, a montaż podłogi z drewna lub paneli

Drewniane podłogi zazwyczaj wykonują i układają fachowcy. Rzadko kto podejmuje się tego przedsięwzięcia, rezygnując z pomocy specjalistów. Zupełnie inaczej bywa to w przypadku klasycznych paneli, a już szczególnie płytek podłogowych. Decydując się na wskazane materiały, bardzo wielu kupujących montuje je na własną rękę. Korzystając z internetowych wskazówek, takie osoby są w stanie wyłożyć konkretnym elementem praktycznie całe mieszkanie lub dom.

Wielu ludzi, by zaoszczędzić czas i pieniądze, decyduje się na samodzielny montaż kafli w domu. Niestety, problem powstaje, gdy te same trzeba ułożyć na stopniach schodów. Dobrą wiadomością jest jednak to, że układanie płytek na schodach nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać.

W pierwszej kolejności należy przygotować powierzchnię schodów, które mamy zamiar wyłożyć płytkami. Trzeba się upewnić czy aby na pewno są czyste i bez ubytków. Następnie należy przejść do pomiarów i rozprowadzenia kleju na kolejnych stopniach. Odpowiednio przycięte kafle można wówczas zacząć układać i dociskać za pomocą gumowej płytki dociskowej. Po odczekaniu czasu zalecanego przez producenta należy przejść do ostatniego etapu prac, a więc fugowania. Na koniec warto też skorzystać z tak zwanych profili narożnych, czyli elementów, które zabezpieczają obrzeża schodów.

Idealnie korespondujące z ogrzewaniem podłogowym płytki, są optymalnym rozwiązaniem – zapewniającym dobre przewodnictwo ciepła, estetycznym i łatwym w montażu.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon