Niedawno „ukryci” w Wydziale Kultury, dziś z profilem na facebooku

Nadzór nad działalnością stowarzyszeń, prowadzenie spraw związanych z działalnością fundacji, pomoc organizacjom pozarządowym w tworzeniu programów działania to główne zadania Biura Organizacji Pozarządowych.

Bytomski4 organiza

Powstałe 7 lat temu Biuro przez długi czas było częścią Wydziału Kultury Urzędu Miasta. Od 1 kwietnia 2013 roku jest samodzielnym referatem Zastępcy Prezydenta. Biuro także udostępnia organizacjom pomieszczenia na działalność statutową, prowadzi bank danych o organizacjach i współpracuje z mediami w zakresie informowania o ich działalności.

Trwają prace nad uchwaleniem programu współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi na rok 2014. W tym celu od sierpnia organizowane są branżowe spotkania organizacji mających podobne cele i zadania. Program musi zostać uchwalony do końca listopada tego roku.

- Bytomianie są aktywni, chcą mieć duży wpływ na ważne sprawy w mieście – mówi Ewa Petrymusz, kierownik Biura Organizacji Pozarządowych. Liczby mówią same za siebie. W Bytomiu zarejestrowanych jest 416 organizacji pozarządowych, 246 z nich działa aktywnie. Tylko w 2013 roku zarejestrowano już 15 nowych organizacji.

Przeważają wśród nich stowarzyszenia. Cechuje je działalność niezarobkowa i członkostwo na zasadach dobrowolności. Stowarzyszenia dzielą się na zwykłe i rejestrowe. Zwykłe zakładane są przez minimum 3 osoby i utrzymują się ze składek członkowskich. Do powstania stowarzyszenia rejestrowego natomiast potrzebnych jest minimum 15 osób. Należy złożyć wniosek o rejestrację do Krajowego Rejestru Sądowego. Wyjątkiem są Uczniowskie Kluby Sportowe i Stowarzyszenia Kultury Fizycznej nie prowadzące działalności gospodarczej. Te, podobnie jak stowarzyszenia zwykłe są rejestrowane przez starostę. Stowarzyszenia rejestrowe mają osobowość prawną i mogą otrzymywać dotacje.

Działające na Śląsku Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych rozwija aktywność mieszkańców dzielnic, osiedli i ulic. „Projektuj Knajfeld” to pierwsze bytomskie przedsięwzięcie stowarzyszenia. – Chodzi o pobudzenie ludzi do myślenia o najbliższym otoczeniu, budowanie poczucia tożsamości z miejscem zamieszkania – tłumaczy Paweł Paściak, jeden z organizatorów projektu. Projekt dużą wagę przywiązuje do przeszłości dzielnicy, jej historii. Ponadto ma na celu ułatwienie komunikowania się mieszkańców osiedla oraz pomysłowe zagospodarowanie podwórek, skwerów. Organizowane są też warsztaty fotograficzne i muralowe. Historia jest także ważnym elementem działalności Inicjatywy ulicy Mickiewicza. Zarówno na Mickiewicza (1 września) jak i na Knajfeldzie (13 października) odbyły się spacery historyczne, które przybliżyły historię zwiedzanych miejsc.

Bytom reprezentują również organizacje działające na arenie międzynarodowej. Przykładem jest IOGT Polska, część IOGT International obejmującego ponad 60 państw. Organizacja działa w zakresie profilaktyki uzależnień oraz wykluczenia społecznego. - Naszym głównym celem jest dawanie alternatywy spędzania wolnego czasu oraz promowanie zdrowego trybu życia, wolnego od używek – mówi Barbara Posłuszna z IOGT Polska. Od stycznia realizowany jest projekt „Społeczeństwo równych szans i możliwości – Czas na kolor”. - Głównym celem projektu jest aktywizacja środowisk szczególnie narażonych na zjawiska patologiczne i stworzenie warunków umożliwiających rozwój umiejętności i zainteresowań szczególnie wśród dzieci i młodzieży – czytamy na stronie organizacji. Dzięki współpracy ze szwedzkim IOGT-NTO co roku organizowane są letnie obozy dla dzieci w Aspan na południu Szwecji.

Granice Bytomia, a także Polski przekraczają działania Śląskiego Koła Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej, które przede wszystkim wspiera polską edukację na Kresach i organizuje akcje charytatywne na rzecz tamtejszej Polonii. Działania realizuje dzięki bliskiej współpracy z Uniwersytetami Śląskim i Opolskim oraz z drohobyckim oddziałem Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. Ważnym elementem działalności SPZD są organizowane corocznie w Drohobyczu „Letnie szkoły polonijne”, w których na zasadach wolontariatu biorą udział nauczyciele z Bytomia.

Pod koniec września rozpocznie się kolejna edycja akcji „Podaruj znicz na Kresy” i również w Bytomiu zbierane będą znicze, które po 20 października trafią na drohobyckie cmentarze.

5 grudnia 2011 roku podpisano umowę partnerską między Bytomiem a Drohobyczem. - To uwieńczenie działalności naszego stowarzyszenia - mówi Alicja Brzan Kloś, przewodnicząca Śląskiego Koła SPZD.

Lista bytomskich organizacji pozarządowych jest dostępna na stronie organizacje.bytom.pl. Na facebookowym profilu „Bytomskie Organizacje Pozarządowe” znajdziemy wiele informacji o różnego rodzaju projektach i działaniach, jak np. o tegorocznych IX Dniach Organizacji Pozarządowych, które odbyły się w czerwcu w Agorze. Trwają przygotowania do dziesiątej – jubileuszowej edycji, która będzie połączona z obchodami 760-lecia Bytomia.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon