"Nie zasypujcie Szybu Ewa w Bytomiu!" - apelują społecznicy. SRK prowadzi prace. Można podpisać wirtualną petycję

Bytomscy społecznicy alarmują, że Spółka Restrukturyzacji Kopalń, do której należy Szyb "Ewa" dawnej KWK Szombierki, zaczęła zasypywać szyb. Ten charakterystyczny obiekt, stojący w sąsiedztwie Szybu "Krystyna" miał być przejęty przez miasto Bytom.

AKTUALIZACJA:

Spółka Restrukturyzacji Kopalń informuje, że nie prowadzi w Szybie Ewa prac zmierzających do zasypania szybu. Więcej informacji wkrótce.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:

Autor profilu Pyrlik, żelosko i czorno hołda na Facebooku podniósł dzisiaj alarm: "Szyb 'Ewa' w Bytomiu w trakcie ostatecznej likwidacji. Już nikt nie zjedzie ostatnim szybem KWK 'Szombierki' na dół. W zeszłym tygodniu montowano kołowrót, w dniu dzisiejszym wyciągnięto i cięto na mniejsze elementy linę wyrównawcza. Jutro lub pojutrze liny już nie będą zdobyć wieży. Ciężko sobie wyobrazić brak 'Ewy' idąc głównym deptakiem miejskim. Jaki los spotka zabudowania i jeszcze nierozkradzione wyposażenie? Może w końcu doczekamy się jakiegokolwiek typowo industrialnego zabytku w Bytomiu? EC Miechowice znika, parę lat i KWK 'Bobrek' będzie wspomnieniem, chyba już nie ma co dłużej zwlekać z czymkolwiek".

Szyb "Ewa" to pozostałość po Kopalni Węgla Kamiennego "Szombierki" w Bytomiu. O ile jego sąsiadka "Krystyna" ma doczekać się lepszego jutra, to takowe może nie być dane "Ewie". Szyb i jego otoczenie należy do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, ale miał być przejęty przez miasto Bytom. Jeszcze w kwietniu 2024 r. wiceprezydent Michał Bieda mówił, że Bytom przejmie wkrótce Szyb 'Ewa" od Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

- Po zakończeniu procesu budowy stacji pomp pod ziemią i zmiany systemu odwadniania kopalń Szyb "Ewa" będzie własnością miasta. Będziemy go, wspólnie z inwestorem, chcieli zagospodarować. Środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przeznaczone właśnie na tereny postindustrialne właśnie w Bytomiu mają szansę zostać zagospodarowane na wsparcie przedsiębiorczości, na nowe miejsca pracy - mówił Michał Bieda.

Petycja o nie zasypywanie Szybu "Ewa" w Bytomiu

Już kilka miesięcy temu powstała petycja do władz Spółki Restrukturyzacji Kopalń z apelem o zaniechanie zasypania Szybu Ewa dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Szombierki.

Jej pomysłodawcy apelują o zabezpieczenie szybu po wygaszeniu jego aktualnej działalności bez jego zasypywania.

- To ważne, aby szyb w każdej chwili mógł wznowić swoją działalność na przykład dla ruchu turystycznego, co daje władzom miasta Bytom, które wyraziły chęć przejęcia od SRK tych obiektów, o wiele większe możliwości podczas rewitalizacji tego obiektu i uczynienia z niego lokalnej atrakcji dla mieszkańców i przyszłych zwiedzających, nie tylko z regionu ale i całego kraju, a nawet dla turystyki zagranicznej, czego w Bytomiu od dawna nie widzieliśmy .W przyszłości działający Szyb Ewa, wraz z działającą wieżą wyciągową, maszynownią i budynkami nadszybia to szansa i okno na świat dla Bytomia. Potraktujmy Szyb Ewa jako szansę i dajmy mu drugie życie - czytamy w opisie petycji.

Społecznicy zwracają uwagę, że wraz z zabytkową, ceglaną wieżą wyciągową Szybu Krystyna, ikoną i symbolem architektury poprzemysłowej Bytomia i Śląska, stojącą tuż obok oraz ponad stuletnim murem oporowym i równie cennym schronem, te wszystkie obiekty dają możliwości stworzenia unikatowej, wyjątkowej i nigdzie nie spotykanej w takiej formie atrakcji turystycznej, a możliwość zjazdu Szybem Ewa pod ziemię to dodatkowy magnes przyciągający dziesiątki tysięcy turystów, jak pokazują podobne tego typu atrakcje turystyczne w Polsce, Czechach czy w Niemczech.

- Szkoda byłoby zaprzepaszczać taką szansę, przed którą stoi Bytom i której dzisiaj bardzo potrzebuje. Apelujemy do władz lokalnych, władz wojewódzkich, a także narodowych, aby pochyliły się wspólnie nad możliwościami jakie daje ratowanie i rewitalizowanie poprzemysłowego dziedzictwa, aby zdecydowanie działały na rzecz ochrony i jego zachowania, żeby wsłuchały się w głos społeczności lokalnych, dla których ważna jest ich tożsamość i historia, pamięć o niej, a przede wszystkim przekazywanie jej przyszłym pokoleniom. Chcemy aby nasze miasto miało w przyszłości do zaoferowania coś więcej niż tylko możliwość taniego noclegu dla mieszkańców aglomeracji śląskiej, a pozbawiając Bytom kolejnych bezcennych obiektów poprzemysłowych niestety zmierzamy w tym właśnie kierunku. Dlatego Apelujemy Nie Zasypujcie Szybu Ewa!!

Szyb z XIX wieku ze stalową wieżą z 1969 r.

Szyb Ewa został zagłębiony w latach 1869-1873, początkowo posiadał wieżę basztową, której elementy są widoczne do dzisiaj w budynku nadszybia. W latach 30 XX wieku szyb zmodernizowano i wybudowano nową stalową wieżę szybową. Obecna wieża stalowa powstała w 1969 roku. Sercem Ewy jest wciąż działająca i pracująca maszynownia maszyny wyciągowej.

Już dziesięć lat temu Szyb Ewa trafił na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i w 2014 był jednym z najpopularniejszych obiektów podczas jego święta czyli „Industriady”. Jak donosiły media wejściówki rozeszły się w ekspresowym tempie, a zainteresowanie zwiedzaniem było ogromne. „Szyb Ewa byłej bytomskiej Kopalni Węgla Kamiennego Szombierki, to jeden z dwunastu obiektów górniczych, jakie znalazły się na 5. Święcie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego". Ogromne zainteresowanie jego zwiedzaniem już wtedy zapowiadało ogromne zapotrzebowanie na tego typu atrakcje turystyczne.

Po wielu latach funkcjonowania Ewa w tym roku ma zakończyć swoją działalność, tym razem jako Pompownia Stacjonarna Szombierki w strukturach Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń w Czeladzi.

Przemo lukasik szyb krystyna bytom

Może Cię zainteresować:

Architekt Przemo Łukasik: Szyb Krystyna może być jednym z symboli rewitalizacji Bytomia. Ten impuls jest potrzebny

Autor: Katarzyna Pachelska

06/04/2024

Kopalnia Bobrek

Może Cię zainteresować:

KWK „Bobrek” w Bytomiu do wcześniejszej likwidacji i to już w 2026 roku. Powodem brak możliwości bezpiecznego wydobycia

Autor: Michał Wroński

28/06/2024

Wozy strazackie przed psp bytom

Może Cię zainteresować:

Dawna strażnica stoi pusta. Miasto po raz kolejny spróbuje ją sprzedać

Autor: Daniel Lekszycki

20/08/2024

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon