Lodówkę społeczną ustawiono w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w 2019 roku z inicjatywy Pawła Kobylińskiego, byłego posła na Sejm. Urządzenie jest ogólnodostępne i utrzymywane w należytej czystości. Każdy może włożyć jedzenie do środka i każdy kto go potrzebuje, może je zabrać.
Należy jednak wiedzieć, że żywność, którą można umieścić w lodówce społecznej musi spełniać określone warunki. Przede wszystkim musi to być świeże jedzenie, które nie przekroczyło ani terminu ważności do spożycia, ani przydatności do spożycia. Nie mogą to być też produkty napoczęte (np. otwarte słoiki), a tym bardziej nadpsute, które posiadają wyraźne oznaki przeterminowania (zły zapach, nietypowy kolor lub wydęte wieczka).
Zaleca się by umieszczać w lodówce społecznej produkty w opakowaniach zamkniętych (konserwy, słoiki itp.), natomiast samodzielnie przygotowane potrawy powinny być starannie opakowane i podpisane (co znajduje się w środku i kiedy zostało przygotowane). Do lodówki nie wolno wkładać alkoholu i środków odurzających, surowych jaj i produktów na ich bazie (np. ciasta z kremem, śmietaną, domowe majonezy itp.), surowego mięsa i produktów z niego przyrządzanych (np. tatar), mrożonek i produktów wymagających głębokiego schłodzenia, żywności wymagającej warunków chłodniczych, która przebywała poza lodówką dłużej niż 30 minut, jak również jedzenia, które miało kontakt z odpadami spożywczymi, komunalnymi lub znajdowało się w kontenerach na odpady.
Najprościej ujmując - do lodówki społecznej powinny trafiać produkty, któe sami moglibyśmy zjeść i chcielibyśmy dostać.