Jeśli jest żywa...
Część marketowych, żywych choinek, zapewne zgubiła już większość swoich igieł i podzieliła losy bohaterki ze zdjęcia. Jeśli ktoś zakupił drzewko w doniczce, które w dalszym ciągu prezentuje się nienagannie, po zakończeniu świątecznej ery w swoim gospodarstwie domowym - taką żywą, już niepotrzebną ozdobę - można dostarczyć do Zaplecza Technicznego MZDiM przy ul. Tarnogórskiej 1A.
Do kiedy można mieć choinkę?
Do kiedy w ogóle wypada mieć w domu świąteczne akcenty? Zasadniczo - jak się komu podoba. Nawet cały rok. Jednak zgodnie z tradycją katolicką, najpóźniejszym terminem jest dzień Święta Ofiarowania Pańskiego czyli tzw. Matki Boskiej Gromnicznej, przypadający 2 lutego. Właśnie w tym dniu, choinka znika z placu św. Piotra w Watykanie.
Jakie drzewko można oddać?
W Bytomiu trwa kolejna odsłona akcji Nie wyrzucaj choinki po świętach, organizowanej przez MZDiM w Bytomiu oraz stowarzyszenie Miasto dla Mieszkańców Bytom. Oddać można choinkę w doniczce, ale taką, która posiada system korzeniowy. Drzewko nie powinno być wysuszone, ani pożółkłe. Żywe okazy wystarczy przetransportować pod siedzibę Zaplecza Technicznego MZDiM przy ul. Tarnogórskiej 1A, zostawić pod bramą główną i poinformować - za pośrednictwem domofonu - o przywiezieniu egzemplarza. Świąteczne ozdoby są przyjmowane w dni robocze od godz. 8:00 do 18:00. W weekend, drzewka również można po prostu zostawić pod bramą.
Drugie życie świątecznej ozdoby
Wszystkie oddane choinki przechodzą specjalne zahartowanie w bazie. Dalej, pracownicy opiekują się nimi do czasu, gdy będą gotowe opuścić szklarnię i zacząć swoją przygodę od nowa. W ramach poprzednich edycji akcji, w przestrzeni miejskiej zasadzono już trochę takich choinek z odzysku. Można je spotkać na pl. Słowiański, pl. Akademickim, przy rozbarskiej promenadzie czy w Parku Amendy.