Największy obiekt wspinaczkowy w Polsce znajduje się na Rozbarku i już działa

Licząca trzy tysiące metrów kwadratowych powierzchni ścianka wspinaczkowa wewnątrz dawnej KWK „Rozbark” została oficjalnie otwarta. To największy tego typu obiekt w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie. – Skarpa to obiekt skrojony nie tylko dla najbardziej wymagających wspinaczy – zapewnia Dobromir Bujak.

W Bytomiu obiektów postindustrialnych nie brakuje. Najczęściej problem stanowi jednak znalezienie pieniędzy i dobrego pomysłu na ich zagospodarowanie. Przykładem jest chociażby Elektrociepłownia Szombierki czy Szyb Krystyna – dwa symbole miasta, które w rękach prywatnych właścicieli czekają na lepszą przyszłość.

Urząd Miasta Bytom zabrał się natomiast za rewitalizację terenu byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Rozbark”, gdzie powstało Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych „Skarpa”. Od początku września można już było korzystać między innymi z zewnętrznej ściany wspinaczkowej, strefy parkouru, street workoutu, toru do biegów terenowych i siłowni plenerowej.

W Bytomiu otwarto największą ściankę wspinaczkową w Polsce

W piątek, 5 listopada, odbyło się oficjalne otwarcie głównej atrakcji centrum, czyli wewnętrznej ściany wspinaczkowej, która ma powierzchnię trzech tysięcy metrów kwadratowych. To jednocześnie jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie i największy w Polsce.

- Rewitalizacja pokopalnianych obiektów w Rozbarku to ewenement w skali kraju. Efekt wieloletnich prac jest imponujący, a potencjał niezwykle ważny dla miasta, które zyskało nową wizytówkę przy wjeździe z południa metropolii - mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Ściana wewnątrz Skarpy to grota o wysokości ponad piętnastu metrów z osiemnastoma stanowiskami wspinaczkowymi. Długość wyznaczonych dróg przekracza dwadzieścia pięć metrów. Z kolei strefa rekreacyjna ma trzynaście metrów wysokości i dwadzieścia jeden torów. Strefa dla dzieci czternaście torów.

– Dla najmłodszych przeznaczona jest także jedna z boulderowni. Oprócz niej działają także boulderownie sportowa i rekreacyjna oraz regulowany i podświetlany kilter board, a także drewniana ściana systemowa beastmaker. Coś dla siebie znajdą tu także miłośnicy wspinaczki na czas – łącznie to cztery drogi piętnastometrowe i dwie dziesięciometrowe w standardzie IFSC – podaje biuro prasowe UM Bytom.

– Skarpa to obiekt skrojony nie tylko dla najbardziej wymagających wspinaczy. Wśród wytyczonych dróg są również takie, na których swoich sił może spróbować każdy w miarę sprawny człowiek czy rodziny z dziećmi, dla których mamy całą dedykowaną strefę. Przygotowaliśmy także pełne zaplecze noclegowo-konferencyjne, które pozwoli cieszyć się klimatycznymi wnętrzami byłej kopalni podczas imprez firmowych i okolicznościowych – przekonuje Dobromir Bujak, prezes KS Skarpa Bytom.

Na kotłownię dawnej KWK „Rozbark” runął komin

Budowa Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych „Skarpa” kosztowała 23 miliony złotych, z czego sz16 milionów dołożyła Unia Europejska w ramach dofinansowania.

Przypomnijmy, że latem 2019 r. na budynek kotłowni dawnej KWK „Rozbark”, wewnątrz którego teraz znajduje się największa w Polsce ścianka wspinaczkowa, runął gigantyczny komin. Do katastrofy budowlanej doszło, kiedy robotnicy przygotowywali się do rozbiórki komina. Ucierpiał jeden z pracowników, ale nikt nie zginął. Wydawało się nawet, że ten wypadek może pokrzyżować prace, ale udało się odbudować dawną kotłownię i dokończyć całą inwestycję.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon