Zabytkowy gmach przy ul. Moniuszki wreszcie doczekał się lepszych czasów. W 2019 roku przeprowadzono wielką inwestycję o wartości aż 12,5 mln zł, za sprawą której poprawiono efektywność energetyczną historycznego budynku i segmentów dobudowanych do niego po wojnie. Wówczas docieplono piwnice, stropy i ściany, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, a także zmodernizowano instalacje centralnego ogrzewania i elektryczną. Ponadto na dachu zamontowano instalację fotowoltaiczną, budynek szkołę wyposażono w system zarządzania budynkiem, natomiast stare oświetlenie zastąpiono energooszczędnymi oprawami LED.
Nie udało się wówczas sfinansować renowacji ceglanej elewacji oraz wspaniałej auli, gdzie wychowankowie szkoły regularnie koncertowali. Na to trzeba było poczekać kilka lat, ale cierpliwość się opłaciła. Placówka pozyskała dofinansowanie z programu inwestycyjnego Ministerstwa Finansów, co pozwoliło zrealizować kolejny etap odnowy historycznego gmachu. W ostatnich miesiącach oczyszczono elewację, uzupełniając przy tym ubytki oraz naprawiając uszkodzone elementy, wymieniono obróbki blacharskie oraz orynnowanie.
Inwestycja objęła również aulę, która przeszła niesamowitą metamorfozę. Podczas zdejmowania starych warstw malarskich i demontażu sceny okazało się, że wnętrze pierwotnie było utrzymane w zupełnie innej kolorystyce. Dlatego osoby, które znały to miejsce sprzed remontu mogą być zaskoczone jego nowym wyglądem. Na ścianach pojawiła się zieleń, portale drzwiowe zyskały czerwone i niebieskie akcenty, natomiast wiele zdobień otrzymało złocenia. Wykonawca również pieczołowicie odnowił boazerię oraz zamontował nowe rzędy foteli, dzięki czemu już wkrótce w auli znów będzie można organizować koncerty.
Wartość kolejnego etapu remontu szkoły wyniosła 4,5 mln zł.
Dzieje budynku Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bytomiu
Gmach dawnego gimnazjum humanistycznego wzniesiono w 1870 roku, co czyni go najstarszym zachowanym obiektem szkolnym w Bytomiu. Wybudowano go według projektu architekta Paula Jackischa - twórcy m.in. bytomskiego ratusza (zniszczonego w 1945 r. przez Armię Czerwoną), kościoła św. Trójcy, czy pobliskiego kompleksu sądowo-więziennego. Neogotycki budynek należy do najpiękniejszych zabytków naszego miasta. Od 1945 roku mieści się w nim szkoła muzyczna.