Taka przestrzeń może pomóc w odbudowaniu relacji rodzinnych. Nowoczesny, odpowiednio wyposażony budynek i wyszkoleni specjaliści w jednym miejscu, to coś czego brakowało w mieście.
To opinia Lidii Kowalik, na co dzień prowadzącej jeden z rodzinnych domów dziecka w Bytomiu. Będzie korzystać z usług Centrum Usług Społecznych wspólnie z kilkunastoma dziećmi, przebywającymi obecnie pod jej opieką. Niektórzy będą odbywać tu spotkania z biologicznymi rodzicami, inni zasięgną wsparcia wykwalifikowanego personelu. Z możliwości nowego miejsca skorzystają także prowadzący pieczę zastępczą.
W ramach działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu, przy Piekarskiej 39 realizowany będzie unijny projekt Centrum Wsparcia Rodziny. Działania mają pomóc rodzinom zastępczym, ale przede wszystkim rodzicom, którym odebrano biologiczne dzieci.
Odwiedzający mogą liczyć na wsparcie asystentów rodziny lub koordynatorów pieczy zastępczej. Projekt pozwala na realizację licznych warsztatów czy szkoleń doskonalących kompetencje opiekuńczo-wychowawcze. To także możliwość skorzystania z pomocy pedagoga, psychologa bądź terapeuty.
W Centrum Usług Społecznych mają odbywać się także spotkania rodziców z odebranymi dziećmi. Nowoczesne pomieszczenia wyposażone np. w lustro weneckie, mają zwiększyć poziom komfortu stron. Na Piekarską 39 trafiać będą także dzieci odebrane opiekunom podczas interwencji. Pomoc w zakresie polepszenia relacji z biologicznym dzieckiem, może uzyskać tu każda osoba objęta opieką bytomskiego MOPRu.
Utworzenie miejsca było możliwe dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Wartą blisko 5 mln zł inwestycję udało się zrealizować w niespełna 2 lata. W tym czasie, kamienica zaadaptowana na nowe potrzeby przeszła remont generalny.