Na dawnym wysypisku w Bytomiu ma powstać farma fotowoltaiczna. Na początek 13000 paneli słonecznych

Na dawnym wysypisku śmieci ma powstać farma fotowoltaiczna. W pierwszym etapie 13000 paneli słonecznych i magazyn energii na 15 hektarach terenu.

Wysypisko kamienska

Trwają przygotowania do sporej inwestycji na dawnym wysypisku śmieci przy ul. Kamieńskiej w Bytomiu. Jak poinformował nas Urząd Miejski w Bytomiu, docelowo do 2028 roku ma tam powstać farma fotowoltaiczna o mocy 16 MW. Pierwszy etap, kiedy osiągnięta ma zostać połowa tej mocy, powinien zakończyć się w 2025 roku.

- W pierwszym etapie w rejonie al. Jana Pawła II planowane jest wybudowanie źródła wytwórczego "Elektrownia PV Bytom I". Ma to być instalacja fotowoltaiczna o mocy przyłączeniowej 8000 kW (8 MW), czyli około 13000 sztuk paneli (...) oraz magazyn energii litowo-jonowy o mocy 8 MWh - tłumaczy Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzeczniczka magistratu.

Teren, na którym ma powstać farma fotowoltaiczna, to 15 hektarów.

W imieniu miasta inwestycję realizuje Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne, natomiast poszukiwania operatora instalacji jeszcze trwają.

BPK posiada już warunki przyłączeniowe, ekspertyzę sanitarną, która pozwala na budowę na zrekultywowanym składowisku odpadów przemysłowych, decyzję środowiskową oraz warunki zabudowy.

- Pozostało tylko uzyskanie pozwolenia na budowę. Mamy nadzieję, że fazę projektową zakończymy w całości do września lub października 2023 roku - dodaje Małgorzata Węgiel-Wnuk.
Projekt bez tytułu 15

Może Cię zainteresować:

Bytom szykuje się do rezygnacji z węgla. Zamierza stawiać farmy fotowoltaiczne. Michał Bieda: Nie ma odwrotu [ROZMOWA]

Autor: Patryk Osadnik

18/11/2021

Klaster ma ułatwić inwestycje w OZE

Inwestycja w rejonie al. Jana Pawła II ma zostać zrealizowana w ramach Klastra Innowacji Energetycznych, który został powołany na początku 2022 roku przez Urząd Miejski w Bytomiu, Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne i Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Samorząd planuje uzyskać na ten cel dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, że współpraca w ramach klastra ma ułatwić realizację inwestycji w odnawialne źródła energii, a także przyciągnąć do miasta inwestorów.

- Włączając się w liczne projekty tego typu, chcemy tworzyć nowe, wysokopłatne, zaawansowane ekologicznie, tzw. „zielone” miejsca pracy, ale również utrzymywać te, które już mamy. Jest to niezwykle ważne dla przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji obszarów pogórniczych znajdujących się w województwie śląskim - tłumaczył prezes KSSE Janusz Michałek podczas tworzenia Klastra Innowacji Energetycznych.

Aktualnie planowana jest także budowa farmy fotowoltaicznej przy ul. Magdaleny.

Inwestycja obok M1

Może Cię zainteresować:

Zrobili wykop obok M1, a tam same śmieci. Podczas prac odsłonięto nielegalnie składowane odpady

Autor: Patryk Osadnik

01/06/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon