Na bytomskim Rynku znów rozbrzmiewa hejnał

Słyszeliście w ostatnim czasie hejnał na naszym Rynku? Prawdopodobnie nie. Na szczęście charakterystyczna melodia znów rozbrzmiewa na głównym placu Bytomia.

Kosciol mariacki w bytomiu

Historia hejnału miasta Bytomia

Bytomski hejnał nie jest tak stary, jak ten krakowski, o którym wiadomo, że jest grany od co najmniej XIX wieku, lecz w dokumentach już z XIV w. znaleziono informacje o wydatkach na strażnika i trębacza grającego hejnał dwa razy dziennie, bądź też w przypadku zagrożenia. Ten bytomski jest natomiast o wiele młodszy, bo powstał w 1998 roku na zamówienie Urzędu Miejskiego. Skomponowała go Małgorzata Kaniowska - absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej im. Chopina w Bytomiu oraz Akademii Muzycznej w Katowicach oraz założycielska Bytomskiej Orkiestry Kameralnej „Camerata Impuls”.

Melodia została oparta na motywach pieśni „Do bytomskich strzelców” nawiązującej do 1. Pułku Strzelców Bytomskich, będącego jedną z najważniejszych formacji wojskowych utworzonych w 1919 roku.

"Do Bytomskich strzelców wojska zaciągają, Wojska zaciągają. Niejednej dziewczynie, niejednej kochance Serca zasmucają, serca zasmucają" - brzmi pierwsza zwrotka pieśni „Do bytomskich strzelców”.

Jednak nie od razu stała się ona miejskim hejnałem. Wcześniej jego projekt zaakceptowała komisja heraldyczna Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rada Miejska Bytomia. Dopiero w 2004 roku, przy okazji okrągłej rocznicy 750-lecia nadania praw miejskich Bytomiowi oficjalnie uznano kompozycję Małgorzaty Kaniowskiej za hejnał Miasta Bytomia.

Znów usłyszymy hejnał na Rynku w Bytomiu

W ostatnim czasie osoby przebywające w pobliżu Rynku niestety nie mogły go usłyszeć. Przyczyną była awaria instalacji, przy pomocy której odtwarzano go z wieży kościoła Mariackiego. Na szczęście usterkę udało się usunąć i hejnał znów będzie rozbrzmiewał na głównym placu naszego miasta. Pieśń będzie odtwarzana codziennie, cztery razy w ciągu doby (o 9:00, 12:00, 15:00 i 18:00), przy pomocy elektronicznych głośników. Na żywo, przez trębacza będzie wykonywany przy okazji ważnych uroczystości miejskich.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon