Producentem spektaklu jest businessman, właściciel grupy Rosco Polska, wiceprezes firmy Euro Artpol (współprodukcja spektaklu) - Alois Rostek. Bytomskie Centrum Kultury jest partnerem tego przedsięwzięcia.
Ewa Warta – Śmietana w swoim scenariuszu w dowcipny i kolorowy sposób „opowiada” dzieje żydowskiego środowiska z małego miasteczka Brody. Zobaczymy musical wypełniony humorem, nie pozbawiony również wątków lirycznych i głębszych emocji, poprzez które poprowadzi nas piękna żydowska muzyka. „Cuda Rebego” to żydowska historia i obyczajowość w pigułce. Akcja rozgrywa się na początku XX wieku, w kurorcie Ciechocinek, oraz małym miasteczku Brody.
Spektakl pełen jest zaskakujących zwrotów akcji „cudów” Rabina - popisów iluzjonistycznych w wykonaniu iluzjonisty Konrada Mościńskiego. Całość osadzona jest w ciekawej, funkcjonalnej scenografii, w której elementy sceniczne dopełniane są zwracającymi uwagę kostiumami, grą świateł, a także pełnymi temperamentu układami tanecznymi ułożonymi przez znaną śląskiej publiczności tancerkę, choreografkę Sylwię Hefczyńską. Perypetie rodziny Pipmanów z wdziękiem i lekkością przedstawiają jedni z najlepszych aktorów śląskich scen teatralnych Maria Meyer, Marta Tadla, Jolanta Niestrój - Malisz, Antoni Gryzika, Jerzy Głybin, towarzyszą im młodzi, utalentowani artyści będący na początku swojej ścieżki zawodowej, a także dzieci.
AUTORKA TEKSTU:
Ewa Warta – Śmietana (sopran), absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej, należy do znanych i lubianych nie tylko w Krakowie, śpiewaczek. Dysponując obszernym i bardzo różnorodnym repertuarem, jest częstym gościem krajowych i zagranicznych scen i estrad. Laureatka medalu Mater Verbi przyznawanego przez Tygodnik Katolicki „Niedziela” za ewangelizacyjne wykorzystanie środków społecznego komunikowania myśli, wspieranie rozwoju katolickich mediów oraz za wkład w kulturę narodową, patriotyzm, a także szczególną współpracę z „Niedzielą”. Prezes firmy Euro Artpol, prezes Fundacji Pomocy Artystom Polskim Czardasz, dyrektor Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej.
REŻYSERIA:
Michał Kusztal – bytomski aktor, reżyser, absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Współpracował m.in. z Teatrem Polskim we Wrocławiu, z Teatrem Dzieci Zagłębia w Będzinie, gdzie zrealizował „Emigrantów” Mrożka i „Kartotekę” Różewicza.
W OBSADZIE M.IN.:
Maria Meyer - aktorka dramatu i estrady, laureatka m.in. Złotej Maski, nagrody ZASP im. Leny Starke; nagrody Wojewody Katowickiego za wszechstronność sztuki aktorskiej, a także nagrody Prezydenta miasta Chorzowa w dziedzinie kultury (2000 r.). Związana z Teatrem Rozrywki w Chorzowie.
Marta Tadla - absolwentka Studium dla Aktorów Lalkarzy w Będzinie. Teatr Dzieci Zagłębia był jej pierwszą sceną i tam też otrzymała pierwszą ZŁOTĄ MASKĘ. Obecnie związana z Teatrem Rozrywki w Chorzowie.
Jolanta Niestrój - Malisz - sprawdziła się na scenach Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie, Teatru Zagłębia w Sosnowcu, Scenie Polskiej w Czeskim Cieszynie, obecnie można ją oglądać w Teatrze Nowym w Zabrzu. Uhonorowana Nagrodą Indywidualną Jury III Ogólnopolskiego Festiwali Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” Zabrze 2003 oraz wyróżnieniem aktorskim Ministra Kultury podczas X Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Warszawie (2004).
Antoni Gryzik - aktor, reżyser radiowy i telewizyjny (m.in.„Grzeszny żywot Franciszka Buły.”, „Matka Teresa od kotów”, „Muka!”, seriale „Kryminalni”, „Plebania”), wokalista. Ukończył PWST w Krakowie pod kierunkiem profesorów H. Gryglaszewskiej i J. Jarockiego, Wydział Radia i Telewizji (reżyserię radiową) na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Jerzy Głybin - Od 1975 roku związany z Teatrem Śląskim (w latach 1977-79 Teatr Polski w Bielsku-Białej), dokąd zaangażował się po ukończeniu PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Ma na swoim koncie: kilkanaście ról i epizodów filmowych m.in. w filmach K. Kutza, kilka realizacji Teatru TV - spektakle, programy poetyckie, współpracę z Polskim Radio - słuchowiska, poezje, reżyseria, cykliczny kabaret radiowy. Jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Katowicach.
MUZYKA:
Waldemar Król - absolwent dwóch uczelni artystycznych: Akademii Muzycznej w Krakowie (studia pianistyczne - dyplom z wyróżnieniem), Akademii Muzycznej w Katowicach (kierunek kompozycja i aranżacja na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej). oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie (pedagogika niewidomych) Laureatem głównych nagród w Konkursie Kompozytorskim I Festiwalu Współczesnej Muzyki Dziecięcej i Młodzieżowej "Srebrna Szybka" w Krakowie (2005r)
Przygotowanie wokalne solistów prof. Małgorzata Westrych, korepetytor solistów Opery Krakowskiej, a także wieloletni pracownik Akademii Muzycznej w Krakowie.
CHOREOGRAFIA:
Sylwia Hefczyńska - Lewandowska - od 1995 roku tancerka Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu. Tańczyła we wszystkich premierach, które od 1995 pojawiły się na deskach ŚTT. Współpraca m.in. z AWF we Wrocławiu, z Państwową Szkołą Baletową w Bytomiu, z Wydziałem Tańca Swarthmore College (USA). Od października 2007 wykładowca Polskiej Techniki Tańca Współczesnego na Wydziale Teatru Tańca PWST im Ludwika Solskiego w Krakowie. Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Bytomia w dziedzinie kultury (2007). W 2008 roku uzyskała tytuł doktora w dziedzinie sztuk teatralnych.