W organizacji wyborów brało udział 14 stacjonarnych szkół średnich znajdujących się na terenie miasta – każdej szkole, do której uczęszcza więcej niż 100 uczniów, przysługiwały 2 mandaty radnych, a szkołom z mniej niż 100 uczniów – tylko jeden. Tam bytomska młodzież mogła głosować na kandydatów zgłaszanych przez samorządy swoich szkół.
Dla grupy bytomianek i bytomian uczących się w stacjonarnych placówkach oświaty znajdujących się poza terenem Bytomia przewidziano 6 mandatów – ich okrąg wyborczy mieścił się w budynku IV LO im. Bolesława Chrobrego, gdzie mogli oddawać głosy na kandydatów zgłaszanych uprzednio wnioskami 10 uprawnionych wyborców.
Radni wybierani są na kadencje 2-letnie. W tym roku rada mogła liczyć maksymalnie 33 osoby, ostatecznie będzie jednak nieco mniejsza – zasiadać w niej będzie 19 młodzieżowych radnych; to wynik o 3 osoby większy niż w wyborach sprzed 2 lat. Na razie nieznany jest termin zaprzysiężenia nowej rady.
Czym zajmuje się Młodzieżowa Rada Miasta
Do podstawowych zadań MRM należy kierowanie zapytań i wniosków dotyczących planów i działań władz Bytomia oraz zgłaszanie wniosków o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej, opiniowanie projektów uchwał i współtworzenie dokumentów dotyczących młodzieży. Rada służy głosem doradczym i podejmuje działania w zakresie edukacji obywatelskiej: kształtowanie i utrwalanie postaw demokratycznych i prospołecznych, wspieranie i upowszechnianie idei samorządowej wśród młodzieży, wyrażanie opinii w sprawach społecznych i oświatowych, organizowanie czasu wolnego dla dzieci i młodzieży oraz wspieranie idei wolontariatu, działalności charytatywnej i integracji międzypokoleniowej, obrona praw i godności ucznia, kształtowanie postaw prozdrowotnych i proekologicznych.
Obrady MRM niewiele różnią się od zwykłych obrad rady miejskiej; młodzi rajcowie między innymi przeprowadzają głosowania, zgodnie ze statutem muszą wyznaczyć przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sekretarza rady, podejmują uchwały, powołują komisje i zespoły doradcze.
Chociaż wnioski, zapytania i opinie podejmowane na drodze uchwał mają charakter doradczy, władze miasta mają obowiązek każdorazowo ustosunkować się do nich.
MRM została powołana w celu wspierania i upowszechniania idei samorządowej wśród młodzieży, a podstawą jej działalności jest praca społeczna młodzieżowych radnych.
Może Cię zainteresować:
Szykują się kwesty na cmentarzach Bytomia. Trwa zbiórka na renowacje na Mater Dolorosa
Może Cię zainteresować:
Jeden Empik to za mało. W Bytomiu otworzą drugi
Może Cię zainteresować: