Minęło 45 lat od katastrofy w KWK ,,Dymitrow", jednej z największych w powojennej historii Polski. Bytomianie uczcili pamięć ofiar

Tragedia w kopalni ,,Dymitrow" w Bytomiu była jedną z największych katastrof górniczych w powojennej historii Polski. Przez wybuch pyłu węglowego zginęło wtedy 34 górników. W 45. rocznicę katastrofy bytomianie uczcili pamięć ofiar.

Katastrofa w kopalni ,,Dymitrow"

Do tragedii doszło 10 października 1979 roku w Kopalni Węgla Kamiennego „Dymitrow”. O godzinie 18:55 doszło do wybuchu pyłu węglowego w oddziale IV na poziomie 774 m. W wyniku zdarzenia zginęło 34 górników. Najstarszy z nich miał 50 lat, najmłodszy 22 lata. Była to jedna z największych katastrof górniczych w powojennej historii Polski.

Niestety trzy lata później, w nocy 28 na 29 listopada 1982 roku, w tej samej kopalni ponownie doszło do wybuchu pyłu węglowego. Zginęło wówczas 18 osób: 17 ratowników górniczych oraz lekarz.

Bytom pamięta o ofiarach tragedii

Dokładnie w 45. rocznicę tamtej tragedii, w czwartek 10 października, odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary. W wydarzeniu wzięli udział m.in. zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda, przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA, Wyższego Urzędu Górniczego, poczty sztandarowe, górnicy oraz ratownicy górniczy.

Znicze i wieńce zostały złożone przed tablicą poświęconą ofiarom katastrofy, odsłoniętą w barbórkę 4 grudnia 1980 roku, z inicjatywy załogi kopalni. Wyryte zostały na niej imiona i nazwiska wszystkich 34 górników.

Tablica upamiętniająca ofiary katastrofy w KWK ,,Dymitrow
Tablica upamiętniająca ofiary katastrofy w KWK ,,Dymitrow"; fot. Hubert Klimek

Jedna z najdłużej fedrujących kopalń

KWK „Dymitrow”, wcześniej „Vereinigte Karsten-Centrum” oraz KWK „Centrum” należała do jednej z najdłużej fedrujących kopalń w Bytomiu. Dzisiaj po jednym z największych bytomskich zakładów przemysłowych pozostały głównie szyby kopalniane. Jej początki sięgają 1872 roku, kiedy na zrębach kopalń rud cynku i ołowiu rozpoczęto budowę kopalni węgla kamiennego, nadzorowaną przez Śląską Spółkę Akcyjną do Budowy Kopalń i Hut Cynku.

- Pierwsze tony węgla z pokładu na głębokości 226 m wydobyto w 1878 roku. Ostatecznego kształtu kopalnia nabrała dopiero w 1881 roku, gdy doszło do połączenia kilku pól górniczych i kopalń: „Karsten”, „Centrum”, „Beuthener Gruben” oraz „Kaiser Wilhelm” - przypomina bytomski magistrat.
Dawna kopalnia ,,Karsten-Centrum
Dawna kopalnia ,,Karsten-Centrum". Zdjęcie z lat 30-stych; fot. Polska-org.pl

W 1950 roku komunistyczne władze PRL zmieniły nazwę kopalni na ,,Dymitrow". Nazwa miała upamiętniać Georgija Dymitrowa, sekretarza generalnego Międzynarodówki Komunistycznej i premiera komunistycznej Bułgarii. Po upadku komunizmu, w wyniku referendum zakładowego w maju 1990 r., zdecydowano o przywróceniu nazwy ,,Centrum".

Kopalnia istniała do początku XXI wieku, kiedy w 2005 roku ówczesny Zakład Górniczy „Centrum” połączono z Zakładem Górniczym „Bytom III” Sp. z o.o., tworząc Kopalnię Węgla Kamiennego „Bobrek-Centrum”, która przetrwała do 2015 roku. Wówczas rozdzielono ją na dwa zakłady, z którego KWK „Centrum” została przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA i postawiona w stan likwidacji.

Kwk Centrum3

Może Cię zainteresować:

W Bytomiu na 12,3 ha terenów byłej KWK Centrum powstanie "Akcelerator przedsiębiorczości". SRK właśnie przekazała miastu działki pod inwestycje

Autor: Arkadiusz Szymczak

07/10/2024

Zasypywanie Szybu "Ewa" w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

"Nie zasypujcie Szybu Ewa w Bytomiu!" - apelują społecznicy. SRK prowadzi prace. Można podpisać wirtualną petycję

Autor: Katarzyna Pachelska

20/08/2024

Kopalnia Bobrek Bytom 1

Może Cię zainteresować:

Likwidacja Kopalni Węgla Kamiennego „Bobrek” to już (prawie) koniec górniczego Bytomia

Autor: Michał Wroński

05/07/2024

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon