Jeszcze kilka lat temu nie wszyscy bytomianie zdawali sobie sprawę z tego, że w jednej z dzielnic zachowała się część XIX-wiecznej rezydencji śląskich przemysłowców. Trudno się dziwić, bo zarówno sam pałac, jak i otaczający go park były cieniem dawnej świetności. Ze spalonego w 1945 roku i wysadzonego w powietrze w latach 50-tych XX w. budynku pozostało zaledwie rumowisko i fragment zachodniego skrzydła, które choć jeszcze długo było zamieszkałe, to w ostatnich latach było w stanie totalnej ruiny. Obiekt nie posiadał okien, dachu, a wszystkie stropy wewnątrz były zawalone. To cud, że zabytkowe mury wciąż jeszcze trzymały się w pionie.
Wreszcie w 2019 roku, dzięki pozyskaniu unijnej dotacji udało się rozpocząć rewaloryzację ocalałego skrzydła pałacu. Zadanie powierzono krakowskiej firmie DES specjalizującej się w renowacji zabytków. Do prac zaangażowano nie tylko budowlańców, ale także archeologów i konserwatorów zabytków, dzięki czemu dawne ruiny przeistoczyły się w funkcjonalny gmach, w którym zachowano możliwie dużo oryginalnych elementów i zagospodarowano okoliczny teren, w tym rumowisko, gdzie odkryto wiele zdobień ze zniszczonej części.
We wrześniu 2021 roku dokonano oficjalnego otwarcia zrekonstruowanego skrzydła pałacu. Opiekę nad nim powierzono Bytomskiemu Centrum Kultury. Przez ostatni rok odbywały się tam najróżniejsze wydarzenia: koncerty muzyki klasycznej, pokazy filmowe, spotkania autorskie, wystawy sztuki, warsztaty dla dzieci, zajęcia jogi, spektakle teatralne, a nawet ceremonie ślubne. Miechowice są drugą największą dzielnicą pod względem liczby ludności, ale dotąd nie miały na swoim terenie takiej placówki. Dzięki odbudowie fragmentu pałacu zapełniono tę lukę.
Rocznica otwarcia Pałacu w Miechowicach
W najbliższy weekend Pałac w Miechowicach będzie świętować pierwszą rocznicę swojej działalności. Na 3 i 4 września przygotowano szereg atrakcji dla całych rodzin, w tym warsztaty "Pomaluj sobie pałac" połączone z premierą książeczki dla dzieci autorstwa Sandry Lubki o ciekawostkach z życia Valeski von Tiele Winckler, wytwórnia pałacowych gadżetów z Fundacją Peonia, Narodowe Czytanie "Ballady i romanse", spektakl operetkowy "Księżniczka Czardasza", koncert młodych adeptów sztuki wokalnej i wystawa fotografii kartonikowych z kolekcji Piotra Wąsowicza. Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy, które należy kierować na adres palacwmiechowicach@becek.pl
Może Cię zainteresować:
Miechowicki pałac Franza Wincklera
Program pierwszych urodzin Pałacu w Miechowicach
3 września (sobota)
12:00 - 14:00 - POMALUJ SOBIE PAŁAC - Rodzinne warsztaty kreatywne z szablonami od NoweKartonowe* oraz: Premiera książeczki dla dzieci autorstwa Sandry Lubki
14:00 - 16:00 - WYTWÓRNIA PAŁACOWYCH GADŻETÓW - warsztaty z Fundacją Peonia*
16:00 - 18:00 - NARODOWE CZYTANIE: "Ballady i romanse"
18:00 - 20:00 - Operetka KSIĘŻNICZKA CZARDASZA - Zespół muzyczny Maes-Trio - Koncert plenerowy
4 września (niedziela)
12:00 - 14:00 - PLATANOWE PAMIĄTKI - warsztaty twórcze*
14:00 - 16:00 - WYTWÓRNIA PAŁACOWYCH GADŻETÓW - warsztaty z Fundacją Peonia*
16:00 - 18:00 - KONCERT MŁODYCH ADEPTÓW SZTUKI WOKALNEJ. Dyrektor Kursu: Gabriela Silva
UWAGA: Wydarzenia z gwiazdką * - Obowiązują zgłoszenia na adres: palacwmiechowicach@becek.pl