Mimo nowych wymogów, niepotrzebne ubrania i tak trafiają do bytomskich śmietników

Od 1 stycznia 2025, w całej Polsce, zgodnie z unijnymi dyrektywami, wyodrębniono kolejną frakcję odpadów. Chodzi o szeroko rozumiane tekstylia, które nie mogą już lądować w znanej każdemu sekcji zmieszane. Mimo wprowadzenia zmian, wiele bytomskich śmietników - w dalszym ciągu funkcjonuje na własnych zasadach.

Tekstylia na śmietniku

Obowiązek gminy

Wraz z nowym rokiem, na gminy nałożono obowiązek selektywnego zbierania kolejnej grupy odpadów. Wszystko w ramach nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w miastach. Teraz, do znanych (tym, którzy odpady segregują) grup takich jak plastik, szkło czy papier - dołączyły także tekstylia. Z tą różnicą, że niepotrzebnych ubrań - w przydomowych koszach na śmieci zostawiać nie wolno.

Kary finansowe

Brak przestrzegania nowych zasad, może okazać się problematyczny, szczególnie w miejscach (a takich również w Bytomiu nie brakuje) gdzie selektywna zbiórka odpadów prowadzona jest bez zarzutu. Jeśli w przypadku przydomowych śmietników, zarówno w zabudowie jednorodzinnej, jak i na terenie wspólnot i spółdzielni - w wyniku kontroli odnotuje się nieprawidłowości w segregacji (w tym wypadku chodzi o tekstylia w koszach na śmieci zmieszane) skutkiem może być po prostu wzrost opłat za wywóz odpadów...

PCK albo PSZOK

Do końca 2024, niepotrzebne tekstylia mogły trafiać do pojemników na odpady zmieszane. Wraz z nowym rokiem, wprowadzono nowy wymóg zgodnie z którym - takie działanie jest po prostu zakazane.

Teraz, mieszkańcy chcący pozbyć się starych, nienoszonych ubrań, powinni oddać je do PSZOKu. W Bytomiu z takiej możliwości można skorzystać oczywiście nieodpłatnie. Śmieci do siedziby przy al. Jana Pawła II 10, przynosić można od wtorku do piątku w godz. 11:00-18:00, oraz w soboty w godzinach 9:00-13:00. Oprócz Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, do dyspozycji są jeszcze specjalne kontenery Polskiego Czerwonego Krzyża i P.H.U. Nord.

Drugie życie ubrań

Warto podkreślić, że część odzieży, której chcemy się pozbyć, z powodzeniem może sprawdzić się na rynku wtórnym. Do kontenerów nadają się czyste ubrania bez wilgoci i pleśni. Takie, które w dalszym ciągu spełniają swoją podstawową funkcję. Odzież w dobrym stanie trafi do organizacji charytatywnych lub specjalnych sklepów z odzieżą używaną. W procesie recyklingu, drugie życie czeka także te zniszczone egzemplarze. Mogą one służyć jako materiały izolacyjne, włókna przemysłowe a nawet paliwo alternatywne.

Lokalizacje kontenerów na odzież w Bytomiu

Dla wszystkich, których tekstylia nadają się jeszcze do noszenia czy używania, dla przypomnienia, lista specjalnych kontenerów umieszczonych w kilkunastu lokalizacjach w mieście. PCK: Witczaka/ul. Staffa, Łużycka 12, Wrocławska 39, Hallera/ Grota Roweckiego, Bluszczowa, pl. Słoneczny, Bławatkowa, Felińskiego 189, Reptowska 68, Michaloka, Brzezińska 23, Romanowskiego 11, Cyryla i Metodego 52, Palińskiego 3, Hlonda (targowisko), Wojciechowskiego 4c, Strzelców Bytomskich 259, Wyszyńskiego 93, 9-go Maja, Braci Śniadeckich 7. NORD: Kossaka, Krupińskiego, Pułaskiego, Konstytucji, Włodarskiego 8, Wyzwolenia, Brzezińska 6.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon