Miliard złotych trafi do przedsiębiorców z naszego województwa!

Szykuje się kolejne wsparcie finansowe dla śląskich przedsiębiorców, którzy będą mogli skorzystać nie tylko z rządowej Tarczy Antykryzysowej, ale i wsparcia przygotowanego przez Śląski Urząd Marszałkowski.

Byt office 4194326 1280

Pandemia koronawirusa zbiera śmiertelne żniwo. Sytuacja ta dotkliwie odbije się także na przedsiębiorcach, którzy zmuszeni byli zawiesić prowadzoną przez siebie działalność lub działać w okrojonym składzie. Zaciągnięte pożyczki jednak należy regulować, a pracownicze pensje wypłacać na czas. Konieczne jest zatem szybkie stworzenie rozwiązań, które pozwolą im nie tylko na przetrwanie, ale i dalszy rozwój.

MIliard do podziału między przedsiębiorców

Województwo przygotowało propozycję, dzięki której śląscy przedsiębiorcy będą mogli skorzytać z finansowego wsparcia. Inicjatorem powstania programu jest marszałek Jakub Chełstowski, lecz Śląski Pakiet dla Gospodarki, o którym mowa, stworzono dzięki środkom pochodzącym z Unii Europejskiej, którymi zarządza województwo. Jak wyjaśniają przedstawiciele biura prasowego Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, śląski pakiet dla gospodarki obejmie pięć filarów. To: pożyczki obrotowe i płynnościowe, wsparcie pracodawców, wsparcie bezzwrotne, działania wspierające i wejścia kapitałowe, a więc działania wspierające i zmierzające do utrzymania miejsc pracy w regionie. Wsparcie to kierowane jest do małych i średnich przedsiębiorstw. - Wierzę, że współpracując jesteśmy w stanie wyjść z kryzysu obronną ręką – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.

Jak będzie wyglądał Śląski Pakiet dla Gospodarki?

Projekt sklada się z pięciu filarów. I filar „Śląskiego pakietu dla gospodarki” to pożyczki obrotowe i płynnościowe wraz z innymi uproszczeniami w zakresie wsparcia zwrotnego. Na realizację zadania przewidziano najwięcej, bo aż 446 mln zł z RPO WLS 2014-2020. Pożyczek udzielają trzy podmioty: Fundusz Górnośląski, Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych i Bank Pekao S.A. Warto podkreślić, że pewne działania zostały już wdrożone, bowiem od 17 marca do 27 marca 2020 r. Fundusz Górnośląski SA w Katowicach wyraził zgody na prolongatę spłaty 132 umów pożyczek dla przedsiębiorców na łączną kwotę 2.145 097,32 zł.

Czytaj dalej!


II filar stanowi wsparcie pracodawców w utrzymaniu miejsc pracy. W jego ramach przedsiębiorcy mogą liczyć na uzyskanie dofinansowania do wynagrodzeń (maksymalnie na 3 miesiące). Jak wyjaśnia Śląski Urząd Marszałkowski, z tej opcji skorzystają MŚP, osoby samozatrudnione i organizacje pozarządowe. Aby stać się beneficjentem, trzeba wykazać spadek obrotów w dwóch kolejnych miesiącach br., w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku. Co ważne, aplikować o środki będzie można w powiatowych urzędach pracy. To jednak nie wszystko, ponieważ w ramach wspomnianego filaru można starać się jeszcze o:

  • dofinansowanie wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • dofinansowanie szkoleń dla MŚP do 80 proc. kosztów,
  • subsydiowane zatrudnienie oraz staże – narzędzia aktywizacji zawodowej,
  • dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej i działania outplacement,
  • staże, szkolenia, subsydiowane zatrudnienie i dotacje na otwarcie działalności gospodarczej dla osób młodych (do 30 roku życia),
  • szkolenia dla pracodawców.

Kolejny, III filar dotyczy wsparcia bezzwrotnego. To ukłon w stronę przedsiębiorstw z sektorów najbardziej dotkniętych skutkami pandemii (m.in. turystyka, przemysł czasu wolnego, gastronomia). Pozyskane środki firmy te będą mogły spożytkować m.in. na: nakłady na inwestycje produkcyjne przyczyniające się do rozbudowy parku maszynowego niezbędnego do utrzymania bieżącej produkcji, mikroinwestycje przyczyniające się do dywersyfikacji bieżącej produkcji/ oferowanych usług lub do zmian w procesie czy w organizacji, zakup surowców, materiałów, produktów i towarów związanych z działalnością inwestycyjną, koszty bieżące m.in.: opłaty leasingowe, raty kredytu, opłaty związane z utrzymaniem budynków, koszty pomocy prawnej, doradztwa i koszty wynagrodzeń pracowników.

IV filar to samorządowe działania wspierające. Pod tym pojęciem kryje się promocja gospodarcza regionu oraz działania związane z tworzeniem przyjaznych warunków do inwestowania i eksportowania.

Ostatnim elementem układanki jest V filar, związany z „wejściami kapitałowymi”, które docelowo mają zwiększyć zaangażowanie inwestorów w regionie. - Śląski Fundusz Rozwoju wprowadzi instrument inwestycyjny wspierający i generujący rozwój w regionie. Jest to forma finansowania projektów inwestycyjnych podmiotów z sektora MSP, posiadających formę spółek kapitałowych, rokujących dobrze na przyszłość – czytamy w komunikacie ŚUM. Z tego rodzaju wsparcia skorzystają również ci, którzy rozpoczynają innowacyjne projekty, lecz nie mają środków na wdrażanie opracowanych przez siebie rozwiązań.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

fot. pixabay.com

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon