Inhalatoria solankowe są bardzo popularne w Polsce, lecz przez długi czas mogliśmy je spotkać głównie w miejscowościach uzdrowiskowych. W ostatnich latach jednak szybko zaczęła rosnąć liczba tego typu obiektów w zwykłych miastach. Od niedawna mogą z nich korzystać m.in. mieszkańcy Katowic, Chorzowa, Gliwic, Tychów i Piekar Śląskich, natomiast w Zabrzu powstają właśnie aż dwa.
Tężnie wytwarzają wokół siebie charakterystyczny mikroklimat - podobny do nadmorskiego - który ma działanie profilaktyczne i lecznicze na osoby przebywające w pobliżu. Wdychanie powietrza z areozolem solankowym dobrze wpływa na układ oddechowy, poprawia odporność organizmu i uzupełnia niedobory różnych mikroelementów.
Zasada działania tężni jest prosta - podobnie, jak ich budowa. Takie inhalatoria mają konstrukcję drewnianą wypełnioną gałązkami tarniny lub brzozy. Woda z roztworem solanki spływając po tych gałązkach odparowuje do powietrza, które następnie mogą wdychać osoby znajdujące się w pobliżu. Tężnie stawiano już w średniowieczu, lecz wówczas służyły one do produkcji soli kuchennej. Z czasem jednak przekonano się o ich zdrowotnym oddziaływaniu i dziś wykorzystuje się je w celach leczniczych.
Tężnia solankowa w Miechowicach
Przed dwoma laty słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku wystąpili z postulatem do Spółdzielni Mieszkaniowej Miechowice o uwzględnienie potrzeb osób starszych w planach inwestycyjnych. Na osiedlu powstawało bowiem wiele obiektów przeznaczonych dla dzieci i młodzieży, jak np. place zabaw i boiska sportowe, lecz oferta dla bardziej sędziwych mieszkańców była znacznie skromniejsza. Zarząd spółdzielni przychylił się do tego wniosku, dlatego w ubiegłym roku przy ulicy Dalekiej powstało boisko do gry w boule, zaś w tym roku postanowiono wybudować tężnię solankową.
Na jej lokalizację wybrano skwer przy ulicy Felińskiego w pobliżu hali targowej i Domu Pomocy Społecznej Kombatant. Przy wyborze miejsca brano pod uwagę łatwość dostępu dla osób starszych, ale też odległością od bardziej ruchliwych dróg. Warto podkreślić, że przez tamtejsze osiedle nie przebiegają ruchliwe trasy, nie występuje tam niska emisja, bo wszystkie bloki są podłączone do sieci ciepłowniczej, a w sąsiedztwie znajduje się las, dzięki czemu powietrze w tej części dzielnicy jest lepszej jakości, niż w innych rejonach miasta.
Projekt budowy tężni powstał już w styczniu, natomiast do prac budowlanych przystąpiono w marcu. Wykonano ją z gotowych elementów, które zostały złożone na miejscu. Tężnia składa się z trzonu w kształcie walca oraz okrągłego zadaszenia wspartego na słupach. Całość ma 4,85 metra wysokości i 5,3 metra średnicy. Wokół niej mają pojawić się ławki i oświetlenie, aby można było się wygodnie rozsiąść o różnych porach dnia.
Prace już dobiegają końca. W ostatnich dniach można było już zobaczyć wodę spływającą po gałązkach. Otoczenie jeszcze wymaga wykończenia. Planowany termin udostępnienia tężni mieszkańcom wyznaczono na 1 maja. Inwestycję sfinansowano ze środków Spółdzielni Mieszkaniowej Miechowice.