Miasto

Wielkanoc jakiej jeszcze nie było. Jak będzie wyglądała celebracja Wielkiego Tygodnia?


Zgodnie z dekretem biskupa gliwickiego Jana Kopca, z 25 marca, msza święta w Niedzielę Palmową powinna być sprawowana bez udziału wiernych oraz innych osób posługujących. W tym roku nie odbędzie się też procesja z gałązkami palmowymi. Co się jeszcze zmieni?

Reklama

- W Niedziele Palmową, w Wielką Sobotę, podczas Liturgii Wigilii Paschalnej oraz w Okresie Wielkanocnym zabronione są jakiekolwiek pokropienia – czytamy w dekrecie biskupa gliwickiego. Jan Kopiec wyjaśnia także, że udział wiernych we mszy świętej Krzyżma, Liturgii Męki Pańskiej i Wigilii Paschalnej nie jest nakazany przepisami prawa kanonicznego oraz liturgicznego stąd wierni nie biorący udziału w tych celebracjach nie zaciągają jakiegokolwiek grzechu.

Z kolei msza święta Krzyżma – z pobłogosławieniem świętego Krzyżma, olejów chorych i katechumenów odbędzie się, ale na specjalnych warunkach. Otóż odprawiona zostanie przez biskupa gliwickiego w katedrze i przy udziale zaproszonych przez niego kapłanów – współpracowników, ale bez udziału wiernych świeckich i osób konsekrowanych. Wierni nie wezmą udziału także we św. Wieczerzy Pańskiej. Pominięty zostanie także obrzęd Umycia Nóg i procesja do Ciemnicy. Nie będzie też adoracji Najświętszego Sakramentu od mszy świętej Wieczerzy Pańskiej aż do Liturgii Męki Pańskiej sprawowanej w Wielki Piątek.

Biskup Kopiec zachęca jednak do tego, aby wierni odprawili w swoich domach, w godzinach popołudniowych lub wieczornych, Drogę Krzyżową. Mogą ją też połączyć z rodzinną adoracją Krzyża.

Podobnie wygląda sytuacja z liturgią Męki Pańskiej, Liturgią Wigilii Paschalnej i procesją procesji z Najświętszym Sakramentem do Bożego Grobu, której nie będzie.

A Wielka Sobota?

Tutaj szykuje się największa zmiana szczególnie dla rozbarczan, którzy od wielu lat święcili pokarmy na stół wielkanocny w tradycyjnych strojach rozbarskich. Z uwagi na remont kościoła św. Jacka jeszcze w ubiegłym roku święcenie koszyczków odbywało się w dolnym kościele. W tym roku miało nastąpić uroczyste otwarcie kościoła po remoncie. Tak się jednak nie stanie, a w Wielką Sobotę pozostaniemy w domach. Jak wskazuje dekret, tego dnia – (…) nie zezwala się na adorację Pana Jezusa w Bożym Grobie oraz na adorację Krzyża w kościele. Zachęca się natomiast wiernych, by w swoich domach wspólnie odczytali Mękę Pana Naszego Jezusa Chrystusa według Św. Jana rozdziały: J 18, 1 – 19, 42. Duszpasterzom zabrania się organizowania i celebrowania tradycyjnego błogosławienia pokarmów na stół wielkanocny. 

Czytaj dalej!

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.